Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
505 postów 22765 komentarzy

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - PiS PO jedno zło!

Dlaczego tak nas "kochają" w Europie i na świecie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wbrew temu, co od czasów nastania "dobrej zmiany" próbuje nam wmówić medialna propaganda, pozycja i prestiż Polski leci na łeb i szyję.

Ten upadek prestiżu nie zaczął się oczywiście z nastaniem tzw. "dobrej zmiany" ale jest kontynuacją procesu rozpoczętego dobre 30 lat temu. Kompradorskie "elyty", które w rożnych konfiguracjach rządzą po dzień dzisiejszy dobrze się o to postaały.

Umowa Stowarzyszeniowa z UE, to był bodajże 93', za obietnicę przyjęcia do eurokołchozu pozwoliła na bezkarną grabież naszego majątku narodowego. Zaczęły znikać całe gałęzie przemysłu ale za to pojawili się Polscy grzebiący po śmietnikach. Czyli staliśmy się pełną gębą "Europejczykami" bo przecież w zacofanej komunie nikt po śmietnikach nie grzebał. Państwo przyjemność budowania masowo tanich mieszkań oddała w lepsze, prywatne ręce i to następny dowód, że dołączyliśmy do lepszego świata. W sferze polityczno-militarnej też nastapił ogromny postęp. Ci starsi z pewnością pamiętają upokarzające sceny gdy przylatywał car Breżniew i trzeba było całować się z nim już na lotnisku. I to jak! W policzek zamiast tak jak teraz od razu w pośladek. 

Militarne też mieliśmy przerąbane, sowiecki okupant ganiał nas po całym świecie, tam gdzie prowadził nieustające wojny niosąc pokój i demokrację. Jak sobie przypomnę tamte ohydne czasy to mam gęsią skórę. Teraz w końcu szerzymy prawdziwą demokrację za co kochają nas zwłaszcza na BW. W dowód wdzięczności dostajemy tam miliardowe kontrakty i ropę za pół darmo. Możemy wspomóc gospodarkę naszego sojusznika kupując za dobre pieniądze nikomu niepotrzebny złom i za jeszcze lepsze pieniądze gaz.

W polityce też wiedzie się super. Jak zrobiliśmy nowelizację ustawy o IPN to klęknęły narody. Oprócz jednego no ale to są koczownicy więc się nie liczą. Teraz bierzemy się w końcu za sądy i też zewsząd oklaski. No żyć nie umierać! 

Przepraszam wszystkich za tę szydere, notka miała wyglądać całkiem inaczej i narracja zmieniła się jakoś tak sama. Podobno lepiej się śmiać niż płakać, nawet przez łzy.

Wracając do tytułowego pytania. Państwo gdzie jedna połowa wysługuje się jednemu Panu a druga innemu nie może cieszyć się szacunkiem u nikogo. Nikt nie szanuje sługusów tylko ich wykorzystuje według własnego uznania. A jak trzeba to daje klapsa.

KOMENTARZE

 • @Rocky 14:39:01
  Produkuj się, produkuj :)
  Tylko jakoś nie wróżę ci długiej przyszłości. Administracja jakoś pryncypialna ostatnio się zrobiła :)

  Jak potrafisz napisać coś więcej niż "podcieraczki kremlowskie" to wal śmiało! Choć obawiam się, że więcej nie potrafisz.
 • //Umowa Stowarzyszeniowa z UE, to był bodajże 93', za obietnicę
  przyjęcia do eurokołchozu pozwoliła na bezkarną grabież naszego majątku narodowego //

  Myślę że było gorzej.Że zgoda na grabież majątku została wydana wcześniej.Przed okrągłym stołem.
  Już mniejsza o moją skłonność ku teorią spiskowym ale przykład NRD zdaje się potwierdzać moje podejrzenia.A one (te podejrzenia) nie pojawiają się bez powodu,potwierdzają je całkiem poważni ludzie:
  Ekonomiczny anschluss NRD
  https://mondediplo.com/2019/11/06germany
 • @ikulalibal 14:58:20
  Masz rację, tę zgodę to już Jaruzelski "wynegocjował" z jakimś bogatym żydem w NY.
  Układ Stowarzyszeniowy to była już oficjalna podkładka do grabienia Polski, żeby "rosła w siłę a Polakom żyło się dostatniej".
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:04:17
  //, tę zgodę to już Jaruzelski "wynegocjował" z jakimś bogatym żydem w NY. //

  Bogatym żydem? jednym bogatym żydem? Myślę że to była szeroko zakrojona,przygotowywana od dłuższego czasu i po mistrzowsku zrealizowana akcja kilku specsłużb Że o całej światowej machinie propagandowej nie wspomną bo to zbyt oczywiste.
  Jeśli nagle likwiduje się cały sztab dowódczy Floty Pacyfiku https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B0_%D0%A2%D1%83-104_%D0%B2_%D0%9F%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B5 zaś wkrótce po tym w przeciągu jednego roku umiera aż 4 ministrów obrony państw Układu Warszawskiego (Dmitrij Ustinow 20.XII 84,Martin Dzur 15.1.85,Heinz Hoffmann 2 XII 85,István Oláh 15 XII 85 ) a następnie po prowokacji związanej z https://pl.wikipedia.org/wiki/Mathias_Rust urządza się czystki w siłach powietrznych ,to chyba dość oczywiste że grunt pod 1989 a nawet rozmowy Jaruzelski-Rokefeler został przygotowany wcześniej i z rozmachem.
 • @ikulalibal 15:43:56
  Tak eufemistycznie napisałem.
  Wiem jaki był dil.
 • @Repsol 15:53:59
  Kolego, nie strasz gostka.
  Huskego nie ma to może on nada się na worek treningowy? Póki co przypomina raczej jednorazowy balonik typu kondom ale kto wie?
  Salve Amico :)
 • Na pytanie tytułowe:
  pracują nad tym całe sztaby merdialne za granicą i w kraju (mocno wspierane posunięciami wydolnego inaczej rządu).
  Z drugiej strony my także szczególnie innych nie kochamy, więc ich stosunek do nas powinniśmy oceniać z przymrużeniem oka. Kochaj bliżniego swego jak siebie samego (ale nie więcej). Widocznie ludzie do siebie samych mają nieciekawe podejście.
 • @wercia 16:04:52
  //
  Z drugiej strony my także szczególnie innych nie kochamy//

  Kochać to może nie kochamy ale żywimy wielce poniżające i patologiczne uczucie o nazwie KOMPLEKS.
  Podświadomie traktujemy siebie ( i pozostałych mieszkańców Europy Środkowej) jako gorszych.Głupszych.I wogóle ułomnych.
  Wystarczy napisać np "bułgarski uczony" i to już budzi uśmieszek politowania.A reakcja na "angielskiego uczonego" jest zgoła inna.
  Skąd to u nas? kto nam to wmówił ? nie mam pojęcie.Ale tak właśnie jest.
 • Zobaczmy, pis i po to nie Polska. 5*
  Pożyjemy zobaczymy, czas zweryfikuje i osądzi.

  Pozdr. :)
 • @ Jarek Ruszkiewicz
  Według mnie pis z każdym rokiem będzie tracił poparcie. 
  Bo ludziom przeje się głoszona 24 h propaganda sukcesów i kłamstw oraz hipokryzji. 

  Problem na tym się nie kończy, ponieważ już od 30 lat scena polityczna w Polsce jest przesiąknięta źydami i upaukraińcami. 
  Którzy nie dopuszczają nas Polaków do ścisłego grona mającego wpływy na politykę tak krajową jak i zagraniczną.

  A w Polsce ludzie potrzebują polskiej formacji dbającej głównie o nasze polskie interesy. I nie koniecznie tym Polakom odpowiada ONR, czy inne prawicowe ugrupowania bazujące na faszyźmie czy nazizmie.

  SLD to niestety dno. Liberałowie i także sporo tam sympatyków banderukrainy. Kwaśniewski i Cimoszewicz wielokrotnie w TV opowiadali się za rzeźnikiem Donbasu pierduszenko i ukrami. Krytykując Rosję że udziela powstańcom pomocy i pululi na Rosję za Krym. 

  Należy liczyć na wypalenie się obecnego pis reżimu i że usrael w końcu Polacy rozliczą za okupację Polski i sponsorowanie przez popis bander-landu z pomnikami ludobójczej szumowiny na Ukrainie.

  Pozdr.:)
 • @Monaco 17:26:50
  ludziom od dawna przejadła się pisiacka propaganda sukcesu,
  z drugiej strony oni raczej nie kłamią, i to ich odróżnia od reszty,

  My, Polacy, nie potrafimy się ani porozumieć, ani zorganizować. To i samorządzić się nie możemy.

  Polacy nie dabają o polskie interesy, jeno o swoje.

  SLD to jest oszustwo, i socjalizmem nie mają nic wspólnego.
 • @interesariusz z PL 17:39:46
  No nie przesadzaj... Ja z Tobą czasami potrafię się porozumieć :)))

  PS. Dzięki Tobie zwalczyłem u siebie makaronizmy zwane przez Ciebie anglicyzmami. Dzięki :)
 • @Bądź głupi - głosuj na starych
  "(...) ale za to pojawili się Polscy grzebiący po śmietnikach"

  W PRL nie było grzebiących po śmietnikach bo nie było czego szukać w śmietnikach.

  Jak już chcesz dowalić UE to bardziej finezyjnie promuj, że "Europa Środkowa dostała od UE środki będące 0-4% PKB ale została wydrenowana na 4-8% PKB".

  "Kasa z Unii wpływa do Polski szerokim strumieniem. Ale jeszcze szerszym z niej wypływa"

  http://niewygodne.info.pl/artykul9/Czy-Polska-jest-platnikiem-netto-w-UE.htm
 • @interesariusz z PL 17:39:46
  //ludziom od dawna przejadła się pisiacka propaganda sukcesu,//

  Trochę tak i trochę nie.
  Polacy, niektórzy czują podskórnie a niektórzy mają takie przekonanie, że PiS to czysty FASZYZM. Jeszcze oficjalnie nie mordują, ale katownie już są, a i piątkowy seryjny "samobójca" gdzieś tam sobie odpoczywa obecnie.
  Niektórzy zaiste mało rozgarnięci, żeby nie rzec że głupi, nazywają PiSiarskie działania socjalizmem ze względu chyba na te wszystkie akcje 500+ i trzynaste emerytury.
  A to żaden socjalizm. To jest tylko ANASTETYK, jaki podaje się skazanemu na KO (Kara Ostateczna) przed wykonaniem wyroku, żeby w trakcie za bardzo nie wierzgał.

  Odnośnie SLD? Ta hołota z Lewicą i Socjalizmem nie ma nic wspólnego.
  To to należałoby rozstrzelać bez sądu za podszywanie się i kpinę z idei które iść powinny z ludźmi mającymi na sztandarach prawa poniewieranej WIĘKSZOŚCI.
 • Dobry rzeczowy tekst 5☆
  Napisał Pan to o czym ludzie rozgarnięci myślą i mówią.

  Dobre podsumowanie minionych 30 lat.

  Przydałoby się by ludzie wyciągnęli prawidłowe wnioski.
  PiS to karykatura politycznej samodzielności, gdyż wszyscy rozgarnięci doskonale wiedzą i widzą kto pociąga te marionetki za sznurki.
  Bez wuja sama ( us ) = Uncle Sam to ani rusz.......

  Pozdrawiam
 • @Kmieć 17:56:35
  " Niektórzy zaiste mało rozgarnięci, żeby nie rzec że głupi, nazywają PiSiarskie działania socjalizmem ze względu chyba na te wszystkie akcje 500+ i trzynaste emerytury.
  A to żaden socjalizm. To jest tylko ANASTETYK, jaki podaje się skazanemu na KO (Kara Ostateczna) przed wykonaniem wyroku, żeby w trakcie za bardzo nie wierzgał."

  " Odnośnie SLD? Ta hołota z Lewicą i Socjalizmem nie ma nic wspólnego.
  To to należałoby rozstrzelać bez sądu za podszywanie się i kpinę z idei które iść powinny z ludźmi mającymi na sztandarach prawa poniewieranej WIĘKSZOŚCI."

  Nic dodać nic ująć.

  Pozdrawiam.
 • "Dlaczego tak nas "kochają" w Europie i na świecie?"
  --------------
  Kto kocha?
  Przy tym pytaniu należy przypomnieć, że Ziemię zamieszkują dzieci Boga i Dzieci Złego. Ponadto wiadomo, że dzieci Złego nie śpią, więc mamy jeszcze dwie podgrupy wywodzące się od dzieci Boga - mianowicie opętani przez Złego i pożyteczni idioci w służbie dzieciom Złego.
  Wniosek?
  Kto kocha i kogo z w/w wymienionych.
 • @ikulalibal 16:40:45
  Może to wynikać z socjalistycznego wychowania w podejściu do władzy. Ewa Kurek omawiając prawosławie mówi, że Rosjanie w sposób bardzo uniżony odnoszą się do władzy, ale gdy taki sam dostąpi jakiegoś stanowiska, to wymaga od innych uniżenia. To przykład. W Polsce zauważmy jest tak samo. Nie wiedzieć czemu, jak jakaś miernota wdrapie się na wyższy stołek, to z automatu jej pozycja wzrasta, choćby jeszcze gorsze cechy się objawiły. To nie jest stosunek do człowieka jako osoby, ale do jego pozycji: urzędowej, majątkowej, miejsca zamieszkania (skoro Niemcy są bogatsze od Polski, to i Niemiec stoi wyżej)
 • @kowalskijan584 17:48:04
  Nie miałem zamiaru nikomu dowalić.
  Ot tak... Czasami trzeba się wkurzyć żeby nie zwariować.
  Tyle.
 • @demonkracja 18:23:20
  A cudzysłowu nie zauważyłeś, pogromco demonów :)
 • @wercia 18:25:33
  Upraszczasz werciu.
  Ten model poddaństwa funkcjonował w carskiej Rosji. W Polsce wykształciliśmy inny model, personalistyczny, dbający o jednostkę. Ale i tak byliśmy podporządkowani strukturze hierarchicznej z Rzymu. Taki paradoks...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:58:25
  Pan @demonkracja nie zauważył.
  Łaska pańska go oślepiła.

  Niedawno przypomniałem sobie wspaniały spektakl Teatru Telewizji (wówczas jeszcze polskiej) zatytułowany: "Igraszki z diabłem".
  I imć @demonkracja, wypisz-wymaluj pustelnik z tego przedstawienia:

  https://www.cda.pl/video/212079a2
 • @wercia 18:25:33
  //Może to wynikać z socjalistycznego wychowania w podejściu do władzy.//

  Jaki znów socjalizm.Czyż o naszym zaślepieniu nie wspominał nawet nasz wieszcz ? /Bo Paryż częstą mody odmianą się chlubi,
  A co Francuz wymyśli, to Polak polubi /

  Z tego prosty wniosek że już w XVIII w nasze zakochanie w Zachodzie było powszechną praktyką.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:03:24
  Tak było, ale po ostatniej wojnie wdrażano nowe metody wychowania i tresury. Kto by pomyślał w klasycznej cywilizacji łacińskiej, że pierwszy million trzeba ukraść. I powiedział to wybrany przez Polaków prezydent. A obecnie ten podobno personalistyczny model, dbający o jednostkę - na swój sposób- aż do bólu (szpiegowanie, zamordyzm, fiskalizm, deprawacje dzieci) to oczywiście nasza, narodowa kultura.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:03:24
  "Ten model poddaństwa funkcjonował w carskiej Rosji. W Polsce wykształciliśmy inny model, personalistyczny, dbający o jednostkę."

  Większość Polaków była niewolnikami na pańszczyźnianych folwarkach. Gołota trzymała się magnackiej klamki. W II RP po kilku latach wolności została wprowadzona dyktatura i kult jednostki.
 • @wercia 19:22:18
  //podobno personalistyczny model, dbający o jednostkę//

  W tym zdaniu kryje się klucz do obecnego stanu rzeczy.
  A że niektóre jednostki się nie łapią o "dbanie", którym się wydaje, że mają jakieś do tego prawa?
  Cóż? To tylko głupota. Wynikająca z egoizmu "cywilizacji łacińskiej".

  Chciało się demokratycznie kraść, wróć!!! robić SUKCES od pucybuta do milionera? Demokracja jest za biedna na tylu milionerów...

  Gdy gdzieś jest "górka", to musi powstać i "dołek".
  A że w świecie demokratycznym górki są wysokie a dołki obszerne i głębokie?
  A kto obiecał że z pustego się naleje? "Michnik" i "Kremófkożerca" z resztą polskojęzycznej bandy?

  P.S. Dajcie demokracji światy w kosmosie do ewangelizowania (podboju), to go tak zadłużą, że Wszechświat zbankrutuje...
 • @ikulalibal 19:19:06
  To dowód na to, że już w XVII wieku chyliliśmy się ku upadkowi. Prof. Panfil opowiadał, że przedtem Zachód uczył się od nas kultury. A tu jeszcze wcześniej: https://www.youtube.com/watch?v=Kr_75qrYtCE
 • Problem
  Polski polega właśnie na tym, że państwo z dykty nie może prowadzić polityki podmiotowej, tylko prowadzi politykę bezalternatywną. Prowadzi taką, bo musi, gdyż liderzy liczących się formacji są albo powiązani agenturalnie z państwami ościennymi albo zamorskimi, albo państwa ościenne i zamorskie mają odpowiednie kwity na naszych mężyków stanu. A scena polityczna w Polsce jest zabetonowana w ten sposób, że cokolwiek byś wybierał, to i tak wygra partia prezesa, lub Europejczycy, czyli formacje ukształtowane na początku lat dziewięćdziesiątych, zmieniające szyld dla niepoznaki. Dziś gadałem przez chwilę z gościem, który płacze ze wzruszenia na przemówieniach prezydenta Dudy. Zapytałem go, co sądzi k kapitulacji Pis w sprawie IPN? Powiedział, że to nie kapitulacją tylko,, strategiczne zwycięstwo,,.
 • @wercia 19:22:18
  A tu o widelcu czyli o przewagach cywilizacyjnych I RP nad ówczesną Francją: https://www.youtube.com/watch?v=izqy1pRkVQU
 • @wercia 20:17:54
  Ależ ja nie twierdzę że Francuzi mają nad nami kulturową (i każdą inną) przewagę.Ja tylko mówię że Polacy wierzą w to że Zachód dominuje nad nimi w każdej dziedzinie.
 • @Kmieć 19:06:36
  No :) Gajos był nie do przebicia.
  Tylko nie pamiętam jak mariaszek się się skończył...:(
  Pewnie nasi wygrali?...
 • @wercia 19:22:18
  Pewnie masz rację. Nowi zarządcy przysłani na czołgach już się o to postarali.
  Ja miałem to szczęście, że pochodzę z chłopskiej, bogatej rodziny. Żadna "szlachta". Przed wojną nie było źle a po wojnie Dziadek parę razy musiał posiedzieć za "kułactwo". Ale to też przeżyliśmy...
  Potem jak się komunie pozmieniało to Go stawiali na trybunie 1majowej. Bo Powstaniec...
 • @Pedant 19:28:55
  Na Kujawach i Wielkopolsce było inaczej. Nie było magnackich latyfundiów i nie było niewolników. Jeden szlachcic nie miał więcej jak kilka wiosek.
  To o czym mówisz to od Wisły na wschód.
 • @Kmieć 19:42:11
  Dobre :))
 • @wercia 20:17:54
  "A tu o widelcu czyli o przewagach cywilizacyjnych I RP nad ówczesną Francją" https://www.youtube.com/watch?v=izqy1pRkVQU

  Prof. Tomasz Panfil mówi "w innych krajach Europy to w ogóle nie funkcjonowało" (przywilej - nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego), najwyraźniej nie słyszał na przykład o angielskiej Magna Carta, dwieście lat wcześniejszej niż w Polsce.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Magna_Charta_Libertatum

  Albo o prawie argagońskim, węgierskim itd ... , też o dwieście lat wcześniejszymi.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:56:08
  "Na Kujawach i Wielkopolsce było inaczej. Nie było magnackich latyfundiów i nie było niewolników. Jeden szlachcic nie miał więcej jak kilka wiosek."

  W Wielkopolsce pańszczyzna została ogtaniczon a potem zniesiona przez Fryderyka Wielkiego:

  "Pańszczyzna i poddaństwo były mu wstrętne. Dobrze traktował zwykłych ludzi (pere nourricier) i prostych żołnierzy. Przedstawiał szlachcie swoje poglądy, by pańszczyzna była całkowicie zniesiona, tak jak wszelka, królewska, szlachecka, miejska własność chłopów. Szlachta jednak sprzeciwiała się twierdząc, że nie przetrwa bez poddaństwa chłopów. W rezultacie wprowadzono zmiany polegające na zmianie nazwy z pańszczyzny na dziedziczne poddaństwo, chłopów nie wolno było sprzedawać ani kupować, jednak dalej wykonywali te same powinności."

  http://www.naszewycieczki.pl/woj-zachodniopomorskie/41-ksiazki-i-inne-publikacje/558-fryderyk-wielki-brutalny-wodz-i-subtelny-filozof-giles-macdonogh
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:58:25
  ----------
  "A cudzysłowu nie zauważyłeś, pogromco demonów :)"
  ----------
  Ależ zauważyłem - i stąd mój wpis taki a nie inny.
 • @Pedant 21:12:45
  Dla porównania w Rosji, chłopów przypisano do ziemi dopiero za Borysa Godunowa w 1597 (pod polskim wpływem), i nie we wszystkich rejonach. Było wiele buntów chłopskich.

  https://pl.qwe.wiki/wiki/Serfdom_in_Russia
 • @demonkracja 21:18:59
  Ok. Wybaczam wspaniałomyślnie :)
 • @Pedant 21:06:36
  Zajrzałam tylko do Magna Carta z podanych żródeł.
  "Dość liczni teoretycy praw człowieka ich genezy szukają w Wielkiej Karcie Swobód, ale trzeba pamiętać, że dokument ten nie zna kategorii "człowiek", dzieląc ludzi na arystokrację (hrabiowie i baronowie), duchownych, wolnych i niewolnych (art. 20, 21, 22, 30, 34, 39), a także ograniczając prawne możliwości składania zeznań przez kobiety (art. 54), czyli nie przyznając im w pełni praw ludzkich. To, co współcześnie określa się mianem praw człowieka według Karty przysługiwało tylko wyższym stanom społecznym, złożonym z ludzi wolnych[2]. "
  art. 39 dotyczy zakazu więzienia bez wyroku. Skoro taki pedant, to może poszuka głębiej i zapoda, kogo dotyczył.
 • @wercia 23:42:25
  "Skoro taki pedant, to może poszuka głębiej i zapoda, kogo dotyczył."

  Nie chce mi się. Przepraszam :(
 • Dwie kadencje
  Taka jest żydowska artmetyka. Po dwie kadencje, teraz PiS rządził będzie dwie kadencje, a po nich na scenę rządzenia wejdzie następny twór. Będzie wmawiałPolaką "dobrą zmianę" ,świetlaną przyszłość kraju, może 1000+, i tylko bogowie wiedzą co jeszcze. A ludzie to kupią, a Polska będzie rozbita, rozkradana i okłamywana że jest super. Dopuki Polacy siłą nie wydrą steru rządzenia, nie skirują KK na bocznicę, nie osądzą Balcerowiczów, Kwaśniewskich, Kaczyńskich, Tuaków itd i nie skarze na ciężkie wyroki, ewentualnie wygnanie z kraju, bez prawa powrotu. Do puki będziemy będziemy tkwić w tym szambie pt. UE, nic się nie zmieni. I będziemy tu pisać, spierać się, gdybać, rozkminiać różne scenariusze, a to wszystko jak rzucanie grochem o ścianę
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:56:08
  Dokładnie. Często patrzy się na tamten okres przez pryzmat magnatów kresowych. A to już były potęgi. Tacy Czartoryscy w XVIII mieli tyle ziemi co dzisiejszy cały Benelux. I jakieś 300 000 chłopów na nich pracowały. Acz rodzina zasłużona. Ale potem Adam Czartoryski zgłupiał i poparł powstanie listopadowe. A trza było Wysockiego rozstrzelać i jeszcze kilku szczeniaków. Książę Konstanty nie chciał interwencji wojsk rosyjskich. Powiedział: "Polacy zaczeli, niech Polacy sami skończą.
 • @Pedant 21:06:36
  Jak często kąpał się francuski szlachcic, a jak często polski?
 • @Wican 19:56:32
  "Jak często kąpał się francuski szlachcic, a jak często polski?"

  Im dalej na wschód, tym częściej się kąpali. Na Rusi kąpali się nawet wieśniacy (bania), w Finlandii (sauna), w imperium tureckim, wcześniej Bizancjum (łaźnia rzymska czy turecka).

  Zruszczony Litwin, Władysław Jagiełło zadziwiał dworzan zamiłowaniem do częstych kąpieli.

  " Nie wyobrażał sobie dnia bez porannej kąpieli. I cenił zdrowy sen. Długosz z przyganą odnotował, że "sypiać i wczasować się lubił aż do południa, dlatego mszy świętej rzadko o należnym czasie słuchiwał"
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:56:31
  Wysłałem Ci na priv wiadomość.
 • @Pedant 20:06:34
  Dokładnie. A dbanie o hihienę to te ż przejaw wyższej kultury. Która to księżniczka ruska wyszla za mąż za ktróla Francji i narzekała, że tam brudasy oraz analfabeci?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej