Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
505 postów 22763 komentarze

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - PiS PO jedno zło!

Piłsudski w Poznaniu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czyli co piszą inni.

Pisanie na nowo naszej rodzimej historii nabiera coraz większego rozmachu. W kontekście powyższego nie powinno dziwić, że duchowi spadkobiercy sanacji, w ramach wali z kultem jednostki, planują postawić w centrum Poznania pomnik Piłsudkiego. 

Związki  „marszałka” z przedwojennym Poznaniem cechowały się daleko posuniętą wzajemnością. Ziuk, głęboko zakorzeniony w prowincjonalnej mentalności kresowej, Wielkopolan nie rozumiał i im nie ufał. Powszechną opinię przedwojennych poznańczyków o wąsatym brygadierze najlepiej zaś oddają słowa Dmowskiego (skądinąd poznańczyka przyszywanego): „Nie rozumie Polski, jest kombinacją starego romantyka polskiego z bolszewikiem moskiewskim. Otrzymawszy posadę Boga od jołopów, którzy go otaczają, usiłuje być większym, niż go Pan Bóg stworzył”.

Powszechnie znana jest anegdotka z wizyty jaką w latach trzydziestych Piłsudski złożył w Poznaniu. Tłum skandował wówczas w kierunku karocy w której jechał marszałek: „Niech żyje Józef! Niech żyje Józef!’”. Gdy Ziuk wstał, by podziękować, ten sam tłum ryknął na całego „Ale Haller! Ale Haller!”. Gdyby cała kwestia ograniczała się do dykteryjek sprzed stulecia można by na nią swobodnie przymknąć oko. Niestety Piłsudski zapisał się naszej historii w  zdecydowanie bardziej ponury sposób.

 12 maja 1926 roku, wpierany przez grupę wojskowych postanowił zdeptać demokracje i przeprowadzić zamach stanu. Przewrót majowy (bo pod taka nazwą wydarzenia z roku 1926 przeszły do historii) kosztował życie 215 żołnierzy i 164 cywilów. To jednak dopiero początek ofiar, które obciążają rachunek Piłsudskiego i jego wojskowej junty. Okres sanacyjnej dyktatury cechowały bezwzględne prześladowania opozycji. W nocy z 9 na 10 września 1930 r. na polecenie ministra spraw wewnętrznych gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego, bez nakazu sądowego, żandarmeria wojskowa i policja aresztowały 19 przywódców opozycji i byłych posłów, w tym Wincentego Witosa. Listę aresztowanych osobiście zatwierdził Piłsudski. Doszło do kuriozalnego „procesu brzeskiego”, na skutek którego część przywódców demokratycznej opozycji została zmuszona do emigracji. Tyle „szczęścia” nie mieli generałowie Włodzimierz Zagórski i Tadeusz Rozwadowski. Ten pierwszy, jako dawny oficer wywiadu Cesarsko-Królewskiej Armii oraz dowódca 3. pułku piechoty II Brygady Legionów miał nieszczęście być posiadaczem niewygodnej wiedzy o Piłsudskim. Uwięziony po zamachu majowym opuścił areszt 6 sierpnia 1927 r. Został odebrany z więzienia przez adiutanta marszałka Piłsudskiego, kapitana Lucjana Miładowskiego po czym w tajemniczy sposób zaginął. Generał Rozwadowski miał natomiast nieszczęście wygrać bitwę warszawską, czego samozwańczy marszałek nie wybaczył mu do końca życia. Podobnie jak Zagórski został aresztowany po zamachu majowym. Więziony był aż do maja 1927 r., i to pomimo decyzji Wojskowego Sądu Okręgowego nr 1, który w październiku 1926 r. orzekł, że generał jest niewinny i nie ma żadnych podstaw, aby dalej przebywał w areszcie. W wiezieniu Rozwadowski zapadł na tajemniczą chorobę i zmarł niespodziewanie 18 października 1928 r. Sanacyjna władza zabroniła przeprowadzenia sekcji zwłok generała.

Jednak nie tylko polityczni oponenci i osobiści rywale „marszałka” mogli czuć się zagrożeni. Mało znanym epizodem naszej międzywojennej historii są strajki chłopskie, które miały miejsce w latach trzydziestych. Wielki kryzys ekonomiczny szybko dotarł na polską prowincję. Pogłębił ubóstwo polskiej wsi doprowadzając część chłopów do skrajnej nędzy. Junta piłsudczyków na każdy przejaw społecznego sprzeciwu reagowała przemocą. Podczas krwawo tłumionych strajków chłopskich w latach 1932-37 zginęło od 107 do 117 osób. Jak więc widzimy Ziuk i jego kompani mają na sumieniu całkiem sporo paskudnych historii. Odrębną sprawą jest jednak krytyczna ocena stylu sprawowania władzy przez wojskową juntę Piłsudskiego a odrębną ocena skutków tych rządów. A były to skutki z wszech miar tragiczne. Kilkanaście lat kolesiowsko-etatystycznych rządów sanacji oznaczało dla Polski gospodarczy zastój. Polska wieś była biedna i zacofana, kultura rolna rozwijała się powoli, plagą był analfabetyzm. Gospodarka była anachroniczna a struktura własnościowa handlu niekorzystna. Przespaliśmy lata trzydzieste. Bezpośrednią tego konsekwencją była klęska wrześniowa i upadek rządzonej przez piłsudczyków Polski.

Na temat Piłsudskiego do tej pory funkcjonuje wiele mitów, skutecznie podsycanych przez jego ideowych spadkobierców. Na przykład, że „dał nam niepodległość”. Tymczasem ostatni rok Wielkiej Wojny Piłsudski spędził uwięziony w Magdeburgu, więc jego wpływ na kluczowe wydarzania tego okresu był żaden. Zwolniony przez Niemców po przybyciu do Warszawy otrzymał władzę z rąk Rady Regencyjnej. Apologeci „marszałka” często podkreślają też jego rolę podczas bitwy warszawskiej. W istocie jedyną zasługa Piłsudskiego było złożenie dymisji, co umożliwiło przejęcie dowodzenia przez bardziej kompetentnych oficerów, szczególnie przez wspomnianego wcześniej gen. Rozwadowskiego. I tak dalej, i tak dalej…

Zatem czy Józef Piłsudski zasługuje na naszą pamięć? Z pewnością tak. Jako zły przykład. Warchoł, który być może nawet i chciał dobrze, jednak per saldo doprowadził do tragedii. Pamiętajmy o Piłsudskim, choćby po to by wystrzegać się kolejnych „Piłsudskich”. Jednak pomników mu nie stawiajmy. Nie zasłużył na nie.

Przemysław Piasta

Myśl Polska

mysl-polska.pl/2169

 

 

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Czy ty tak sam z siebie takie dyrdymały zamieszczasz, czy na polecenie?

  Jak polecenie - to czyje?
  jak sam z siebie - to żal d... ściska, że jesteś na tak niskim poziomie.

  Próbowałem tyle lat czegoś nauczyć, coś do łba wcisnąć. Ale to wyraźnie zakuty łeb i nie dało się przebić.
  może ci głowę z megalitem zamienili? Tyle, że tamte są pełne w środku ...

  PS. Jeśli to "Myśl Polska" - to należałoby odbyć sąd nad zawłaszczaniem imienia przez hipokrytów.
 • 5*
  Cóż takie czasy że faszysci są u władzy i kłamią dopasowują historię do swoich potrzeb i celów.

  Pozdr.

  5*

  Wysł.wiadomość na post.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:01:18
  Hahahaha :)
  Wiedziałem, że Szanowny Wojtas zaraz dostanie piany.
  Otóż uznałem ten artykuł za interesujący, nawet polemiczny i oczekuję, że Szanowny wybebeszy Autora i udowodni ew. kłamstwa.
  Do roboty! :)))))
 • A to już moje na ten temat tylko z innego punktu widzenia
  http://spiritolibero.neon24.pl/post/125087,pilsudski-w-oczach-starszych-braci
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:05:04
  Tam są same fałsze i insynuacje; np. kto odpowiedzialny jest za śmierć tych cywili w czasie zamachu majowego? Czy nie Zagórski?

  Zatem - nie mam zamiaru polemizować ze swołoczą.
 • Mała errata
  "Podczas krwawo tłumionych strajków chłopskich w latach 1932-37 zginęło od 107 do 117 osób."
  Premier i minister spraw wewnętrznych, gen. Felicjan Sławoj-Składkowski, w wystąpieniu przed komisją budżetową Sejmu 24 stycznia 1938 r. podał następujące liczby zabitych w wyniku siłowego tłumienia przez policję strajków i manifestacji w latach 1932-1937:
  1932 r. – 141 zabitych,
  1933 r. – 145 zabitych,
  1934 r. – 118 zabitych,
  1935 r. – 143 zabitych,
  1936 r. – 157 zabitych,
  1937 r. – 114 zabitych, w tym 44 podczas tłumienia powszechnego strajku chłopskiego.
  Razem 818 osób.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:19:01
  Znowu.argumentow braklo? Buntownik jest winien. Dopoki Polska nie upora sie z kultem szlacjetczyzny I pilsudczyzny, to dobrze Tu nie bedzie. W 1926 roku, Polska miala wiecej samolotow niz w 1939. Oto skutki rzadow sanacji. Zacofanie, analfabetyzm, promowanie miernot, rozstrzeliwanie buntow chlopskich I robotniczych. Oto Pilsudski I sana ja. I korupcja. Pod wieloma wzgledami,II RP przypomina III RP.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:19:01
  Dlaczego nie masz zamiaru dyskutować? To takie niemęskie, to wręcz przyznanie się z góry do porażki. A tak liczyłem na Szanownego, że raz a dobrze rozprawi się merytoryczną argumentacją z tymi co szargają pamięć Ziuka. (A to prawda, że za mówienie o nim źle groziła kara więzienia?)
  Nie wiedziałem, że to gen.Zagorski zorganizował przewrót majowy. Można coś więcej na ten temat?
 • @SZS 20:20:48
  To okazuje się że Autor jest niewiarygodny...
  Dlatego liczę na Szanownego Wojtasa, że wyprostuje wszystkie błędy i potwarze.
 • @Wican 20:26:07
  Teraz możesz sobie obejrzeć serial,, młody Piłsudski,, w tv. Tylko ile obecna sanacji ma ofiar na sumieniu? Chyba nie tyle, co przedwojenna? Oby obecna władza nie zakończyła jak poprzednia.
 • @SZS 20:20:48
  Wiecej niz we Wloszech faszystowskich
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:31:36
  Historia alternatywna. PiSowcy musza miec jakies talmudyczne szkolenia. I nie takie rzeczy potrafia uzasadniac.
 • @zbig71 20:35:12
  Nie ogladam tych szmir. Teraz zas leci Indiana
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:19:01
  Już sam znalazłem:
  Ustawa była krótka i składała się z czterech artykułów w brzmieniu:

  //Art. 1 Pamięć czynu i zasługi JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO – Wskrzesiciela Niepodległości Ojczyzny i Wychowawcy Narodu – po wsze czasy należy do skarbnicy ducha narodowego i pozostaje pod szczególną ochroną prawa.

  Art. 2 Kto uwłacza Imieniu JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO, podlega karze więzienia do lat 5.

  Art. 3 Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

  Art. 4 Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia[6].

  W oryginalnym Dzienniku Ustaw imię i nazwisko Józefa Piłsudskiego zapisane było w podobny sposób jak wyżej, to jest z użyciem wersalików. Przewidywana w tej ustawie kara więzienia była surowsza od kar przewidywanych w ówczesnym kodeksie karnym za przestępstwo publicznego zelżenia bądź wyszydzenia Narodu lub Państwa Polskiego (do 3 lat więzienia lub aresztu ex art. 152 K.k.), znieważania wojska lub urzędu (publicznie bądź w miejscu ich zajęć – do 2 lat aresztu lub grzywny ex art. 127) czy zniesławienia osoby prywatnej bądź zrzeszenia (do 2 lat aresztu i grzywny ex art. 255), zaś odpowiadała karze za uwłaczanie czci lub powagi Prezydenta Rzeczypospolitej (art. 125 § 2).//

  O kurcze... To nawet więcej niż za "antysemityzm"...
  Ciekawie czy ta ustawa jeszcze obowiązuje?...
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:01:18
  http://gazetawarszawska.net/historia/257-boleslaw-czachor-diaboliczny-kult-pilsudskiego
  http://www.nasznowyjork.org/uploads/3/4/4/9/34497692/diaboliczny_kult_pilsudskiego.pdf
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:33:44
  Nic takiego nie sugerowałem.
  Być może informacje czerpał z innego źródła....
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:57:25
  Na szczescie komuchy najpierw oglosili, ze wracaja do konstytucji marcowej, a potem stworzyli wlasna. Na szczescie nie zrobiono ciaglosci prawnej z II RP
 • @Wican 21:01:48
  Konstytucja Kwietniowa to już był sanacyjny zwrot do faszyzmu. O czymś takim marzy PiS. Jeśli im się to uda to efekt będzie identyczny, Polska zniknie. No ale przecież o to chodzi...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:14:16
  Tylko wtedy nie zdążyli, bo angole wepchneli nas do rozgrzanego pieca. Być może teraz zrobią to koniokrady. Husky już się podnieca, że Płaszczak kupuje szmelc od jankesów.
 • @zbig71 21:39:43
  Husky to renegat. Calkowicie wykolejony. Nawet do volksdeutscha go porownac nie mozna, bo na volksliste trafiali rozni ludzie. Liczy pewnie na jakas robots ciecia w zydowskim biurowcu.
 • Nie rozumiem po co komu następny pomnik.
  Parafrazując za poetą: "Bo żywy Piłsudski, to jest kłopot dziki.
  A my, Polacy, my lubim pomniki." A jeszcze mniej rozumiem wszczynanie kłótni o historię. Zamiast dyskutować o przyszłości, jest ciągły powrót do historii, której nie da się już zmienić.

  Powrót do historii musi mieć cel: takim powszechnym celem jest budowa nowej interpretacji. W przypadku Piłsudskiego nic już się zmienić nie da, bo do niczego dzisiejsza jego postać nie pasuje. W stosunkach międzynarodowych nawet szkodzi; pomijając Rosję, to ani Litwa, ani Ukraina nie ma dla niego wielkiej estymy. Więc pytam, po co ten pomnik?
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:01:18
  Tak się tworzy bogów. Jednak ci ,,bogowie" zazwyczaj negatywne jednostki, też mogą coś dobrego zrobić. Co by nie pisać o Piłsudskim to jednak jego mit popchnął sporo Polaków do walki. To że w większości ten mit to wymysły i bzdury to inna sprawa. Jedno jest prawie pewne że jak by tą niepodległość wprowadzili Polacy to by nie było Rosji sowieckiej, bo Polacy nie poszli by na żaden układ z Leninem. Co by było lepiej? Jeden Pan Bóg wie.
 • @marek500 22:21:13 Co by to było, gdyby było... I to prawie pewne!!!
  "Jedno jest prawie pewne że jak by tą niepodległość wprowadzili Polacy to by nie było Rosji sowieckiej, bo Polacy nie poszli by na żaden układ z Leninem."
  Co za bzdury.
 • Jak Piłsudzi "wysiadł z pociągu Socjalizm na przystanku Niepodległość"
  Solidny artykuł historyka zajmującego się II RP:

  https://teologiapolityczna.pl/krzysztof-kloc-od-towarzysza-do-komendanta-recz-o-socjalizmie-i-irredentyzmie-w-polityce-jozefa-pilsudskiego-1
 • @Anna-PK 22:34:38
  Bzdury? Niekoniecznie.
  Piłsudski obronił doope bolszewikom. Dlaczego to zrobił?
  Bo Denikin powiedział, że biała Rosja nie dopusci do niepodległości Polski?
  Biali byli za słabi, żeby dyktować warunki a bolszewicy, którym Ziuk uratował dupę, poszli na Warszawę i Europę.
 • @marek500 22:21:13
  "Polacy nie poszli by na żaden układ z Leninem."

  Właśnie, że pomogli Leninowi, podkładając nogę Denikinowi. Uważali że zdobycie władzy w Rosji przez bolszewików jest korzystne dla Polski bo osłabi Rosję.Tak jak dzisiaj wielu wspiera banderowców.

  Rodzina Piłsudskich przyjaźniła się z rodziną Lenina.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:46:06
  Z tego co ja wiem to Denikin nie godził się na zajęcie przez Polaków Wilna i Lwowa. Godził się na wschodnie granice Polski mniej więcej takie jak dzisiaj. Teoretycznie dil Piłsudskiego z Leninem był dla odradzającej się Polski korzystniejszy. Chociaż było wiadome że czerwoni, jeżeli wygrają, prędzej czy później upomną się o te ziemie. Tylko jakiś oczadziały może myśleć że w 1920 czerwoni chcieli zdobyć Europę i że Polacy ją obronili. Nie jesteśmy jedynymi którzy lubią się lansować jako obrońcy zachodniej cywilizacji. Praktycznie wszystkie narody Bałkanów też to sobie przypisują.
 • Retoryczne pytanie.
  Jak to jest i dlaczego.
  Piłsudski i cała ta sanacja ma na sumieniu setki a nawet tysiące ludzkich ofiar. Zastrzelonch robotników w demonstracjach żądaiu pracy i chleba i w trakcie strajków w zakladach pracy przez policje oraz zakatowanych w obozie koncentracyjnym w Berezie Kartuskiej i
  Zamordowanych w kazniach.

  A dziś ani jednego słowa potępienia zbrodniarzy 2 RP ani 1 dnia pamięci poświęconego tym ofiarom ZBRODNI KAPITALISTYCZNEJ !!!

  Więc czy 2RP i sanacja to nie byl zbrodniczy system bo fskty wskazują że byl jeszcze gorszy od komunizmu. Wyzysk. Bezrobocie. Policyjne pełne niesprawiedliwości państwo zwane 2 RP.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:46:06
  Wojna i potem rewolucja, była bardziej skomplikowana niż takie "Denikin powiedział".
  Była specjalna akcja aliantów przeciwko sowietom od północy.
  W Rosji powstały legiony czeskie, które chciały mieć Czechy i walczyły po stronie Sowietów z Japonią.
  Finlandia i Estonia ustanowiła armię narodową przy wsparciu fińskich ochotników walczyły przeciwko Armii Czerwonej.

  Na północy Rosji wylądowali Amerykanie. Wilson zgodził się na ograniczony udział 5000 żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych w kampanii. Siły, które stały się znane jako „amerykańskie siły ekspedycyjne z północnej Rosji” (znane również jako ekspedycja niedźwiedzia polarnego), zostały wysłane do Archangielska, podczas gdy kolejne 8 000 żołnierzy, zorganizowanych jako amerykańskie siły ekspedycyjne na Syberię, zostały wysłane do Władywostoku z z Filipin iz Camp Fremont w Kalifornii.
  W tym samym miesiącu rząd kanadyjski zgodził się na brytyjskie dowodzenie i dopełnił żołnierzy dla połączonych sił Imperium Brytyjskiego, w tym także żołnierzy australijskich i indyjskich. Niektóre z tych sił były Kanadyjskimi Syberyjskimi Siłami Ekspedycyjnymi; inną częścią była interwencja w północnej Rosji. Eskadra Royal Navy została wysłana na Bałtyk pod kontradmirałem Edwynem Alexandrem-Sinclairem. Ta siła składała się z nowoczesnych krążowników klasy C oraz niszczycieli klasy V i W. W grudniu 1918 r. Sinclair popłynął do portów estońskich i łotewskich, wysyłając żołnierzy i zapasy i obiecując zaatakować bolszewików „tak daleko, jak to możliwe”. W styczniu 1919 r. Jego następcą został kontradmirał Walter Cowan.

  Japończycy, zaniepokojeni swoją północną granicą, wysłali największe siły wojskowe, liczące około 70 000 osób. Chcieli ustanowienia stanu buforowego na Syberii, a Sztab Generalny Cesarskiej Armii Japońskiej postrzegał sytuację w Rosji jako szansę na rozwiązanie „północnego problemu” Japonii. Rząd japoński był także bardzo wrogo nastawiony do komunizmu. 

  Parady wojsk alianckich we Władywostoku, 1918 r
  Włosi stworzyli specjalną „Corpo di Spedizione” z żołnierzami Alpini wysłanymi z Włoch i byłymi jeńcami włoskiej etniczności z byłej armii austro-węgierskiej, którzy zostali zwerbowani do włoskiej Legione Redenta. Początkowo opierały się na włoskiej koncesji w Tientsin i liczyły około 2500.
  Rumunia, Grecja, Polska i Serbia również wysłały kontyngenty na poparcie interwencji
  https://en.wikipedia.org/wiki/Allied_intervention_in_the_Russian_Civil_War
 • @Anna-PK 23:26:17 Parada wojsk alianckich we Władywostoku.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f3/Wladiwostok_Parade_1918.jpg/450px-Wladiwostok_Parade_1918.jpg

  Wojna Aliantów z Rosją Sowiecką
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e0/ApproxPositionsWWI-1919.png/450px-ApproxPositionsWWI-1919.png

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/84/Mark_in_Arkhangelsk_RU.JPG/330px-Mark_in_Arkhangelsk_RU.JPG

  Brytyjski czołg w Archangielsku.

  Wbrew popularnej opinii, USA walczyły już z Rosją i przegrały wojnę.
 • @Leonardo da Vinci 23:14:09
  Bo takie jest życie. Nasz bohater narodowy uwieczniony w hymnie był według norm chrześcijańskich i zachodniej cywilizacji zwykłym bandytą i zbrodniarzem. Jednak ze względu na swe umiejętności i skuteczność w walce z najeźdźcą szwedzkim był bohaterem narodowym. Tak to już jest że nie wszystko można rozpatrzyć zero jedynkowo. Tak na chłodno to mi wiszą te tysiące zabitych, zgwałconych i ograbionych przez lisowczyków. Dla mnie jako Polaka liczy się że ta bardzo skuteczna jednostka spokojnie dawała sobie radę z najlepszą armią ówczesnej europy. To jest te słynne biblijne: po owocach ich poznacie.
 • @marek500 23:35:36
  Teraz by nam się taka ekipa Lisowczyków przydała...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:46:06 Wojna aliantów z Rosją Sowiecką
  była wielkim niewypałem. Alianci ginęli w śniegu Syberii nie wiedząc co robić dalej. To była dziwna wojna, naprawdę.

  https://www.youtube.com/watch?v=1mC1bmzbgxY
 • @Anna-PK 00:09:50
  To była z pewnością "dziwna" wojna. Jedna ręka dawała a druga chciała zabrać. Talmud.
  Piłsudski ustawił się jednak po złej stronie mocy. Zafundował nam ofensywę bolszewików.
 • @Anna-PK 00:09:50
  Bardzo lubię czytać pani wpisy. Są wyważone i bez cienia typowej dla takich portali agresji. Jednak nie tylko dla Pani ale też dla wielu innych w głowie się nie mieszczą tak zwane straty konieczne. Dla państwa jeżeli można uzyskać jakieś profity nic się nie liczy strata dziesiątków tysięcy obywateli. Postawi im się pomnik i szlus. Amerykanie w czasie rewolucji w Rosji jednymi pociągami wysyłali zaopatrzenie i wojska przeciw rewolucji ,a drugimi wyposażenie dla leninowskich fabryk. Taki jest świat. Życie jednostki i powodzenie jej rodziny nic nie znaczy. Liczą się zyski elit zarządzających.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:05:04
  Kłamstwa są oczywiste; nie było żadnego zamachu stanu tylko manewry i nikt wtedy nie zginął.
  Generałowie Włodzimierz Zagórski i Tadeusz Rozwadowski dożyli we własnych posiadłościach późnej starości otoczeni gromadką wnuków.
  Jednym słowem cała ta anty-marszałkowa propaganda wyssana została z brudnego palca.
 • @Anna-PK 22:34:38
  Co za bzdury.
  Nie zgodzę się. Piłsudski, jak wiadomo był agentem Niemiec, i przez nich do Polski przysłany.
  A Lenin... ? Posłużę się cytatem Churchila :
  "Wojenni niemieccy przywódcy użyli przeciwko Rosji najbardziej zabójczego rodzaju broni. Przetransportowali Lenina w zapieczętowanym wagonie, niczym zarazek dżumy, ze Szwajcarii do Rosji."
  Wnioski nasuwają się same...
 • @SZS 01:09:35 Żadnych wniosków nie widzę. Nawet nie wiem
  do czego to przykleić.

  To są fakty powszechnie znane i powtarzane w kółko. Piłsudzki, dzięki wielkiej propagandzie, został bohaterem na polską skalę, sto lat temu i chwała mu. Jaki jest z tego pożytek dzisiaj, oto jest pytanie.

  Churchill był dobrym mówcą, ale to jeszcze nie jest dowód co do przebiegu wojny domowej w Rosji.
 • @Anna-PK 01:30:11
  Cóż.
  Jak wysyła się dwóch agentów do różnych krajów, ale z sobą graniczących, to chyba nie po to, żeby z sobą rywalizowali na szkodę delegującego.
  Ja w każdym razie takich przypadków nie znam, chyba ze jeden z nich okazuje się zdrajcą.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:46:06
  Deinikin Nic takiego nie powiedzial. Z matkI Polki wodz bialej Rosji. Znakomicue wladal polskim. Przy jego armii byla polska misja wojskowa jako sojusznik. Napisal kilka rzeczy I dlaczego nie tlumaczy sie ns polski? On akceptowal polska niepodleglosc, ale uwazal ze swiat ruski sam powinien sie rzadzic. Nawet Nie przesadzal kwestii ustroju. On honorowal sojusze z Usa, Anglia I Francja. A ze Te postawily na niepodleglosc Polski, to on to akceptowa.
 • @marek500 23:09:02
  Polskie Wilno chyba by uznal.
 • Pilsudski został przywieziony do Polski przez pruskie żydostwo jak Lenin do Rosji
  W Magdeburgu zobowiązal się do unikania włączania do państwa Polskiego terenów zaboru pruskiego. Korytarz włączył Paderewski z prez USA Wilsonem i gen Haller, PoznańskiePoznaniacy z Paderewskim i gen Dowbor Muśnickim, Korfantemu proszącemu o pomoc dla powstańsów śląskich odpowiedział, że Śląsk go n ie interesuje bo może go przykryć palcem na mapie a o Zaolzie się nawet nie upomniał, mimo, że zabrali go nawet nie Austriacy lecz Czesi. Zapytany przez siostrę żony gen Sosnkowskiego (towarzysza z Magdeburga dla czwgo lubi żydów odpowiedział, że są podobni do szlachty kresowej (Klugman Polonica w ziemii świętej str 100) Protegowal Andersa jako dowódcęoddziałów broniących rządu Witosa i jak on ceniącego wielożeństwo.
  https://telewidz.neon24.pl/post/151170,500-prezessimusa-jak-doplaty-do-uboju-rytualnego-marszalka
  https://telewidz.neon24.pl/post/150987,tradycje-naszosci-reform-prawa-i-sprawiedliwosci
  Wsrzymał ofensywe przeciw bolszewikom unikając walki z nwolitewskimi szowinistami , których wojsk (bardzo slabe) zaatakowalo tyly wojska polskiego w 1920e w czasie ofensywy bolszewickiej.
  https://telewidz.neon24.pl/post/150987,tradycje-naszosci-reform-prawa-i-sprawiedliwosci
 • @Wican 07:50:07
  "Polskie Wilno chyba by uznal."

  Lwów też, bo należał do Polski od średniowiecza a potem do Austrii.
 • @Pedant 09:25:47
  Nie bylem tego pewnu. Zreszta, ten Lwow, to zbudowano chuba za Kazimierza Wielkiego. Bo ruski zostal zniszczony
 • To co? Światowy, czarci pomiot
  po zorganizowanej przez siebie I WŚ - gdzie dopiero przygotował nią grunt pod II WŚ - po takim długim okresie wymazanej Polski z map - nagle tę Polskę postanowił on wskrzesić i oddać ją w ręce Polaków?
  Kto chce niech w powyższe wierzy - ja nie wierzę.
  Tzw. bękarta wersalskiego stworzono na ściśle określonych warunkach w ramach przygotowania gruntu pod II WŚ. Tzw. bękarta naszpikowano obcą agenturą poczynając od samych najwyższych świeczników z Ziukiem na szczycie. Rok 1920 - to był rzeczywiście cud - gdzie u jego podłoża leżało kompletne zlekceważenie tzw. bękarta - bo przecież miano do tego lekceważenia podstawy.
  Wniosek?
  Końcowym efektem trwania tzw. bękarta wersalskiego - zresztą zaplanowanym od początku - było podanie owego, tzw. bękarta na tacy - powtarzam - na tacy - panu towarzyszowi Hitlerowi i towarzyszowi Stalinowi.
  Ponadto - trwa kontynuacja tutaj tego - co czarci pomiot zapoczątkował przed wiekami - wymazaniem Polski z map świata - co widać słychać i czuć - bez zmuszania do wysiłku - swoich zmysłów. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego ciągle światowy, czarci pomiot obawia się tego - co zostało dziś po Polsce i Polakach - oto jest pytanie?
  Na koniec - na tej samej - w/w tacy podano potem Polaków bolszewikom po zakończeniu II WŚ - i na tej samej tacy podano ich potem komunie eurokołchozowej. Czy będzie jeszcze co komu podać na tej tacy w przyszłości?
 • @
  Tak ogólnie.

  Tu jest przegląd tych, którym niepodległość Polski uzyskana w 1918 roku bardzo przeszkadza.
  Atakują wszystko i wszystkich, którzy się do jej odzyskania przyczynili.
  Z tym moralnym badziewiem - nie ma sensu podejmować polemiki.
  Można tylko splunąć, bo przecież toto nie ma zdolności honorowej. Jedynie wysłać pachołków, żeby ich kijami obili.

  Czego wam wszystkim życzę, a co daj Boże . Amen.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:30:50
  Znowu brak argumentow? Brak wiedzy? Do tego niespojnosc w pogladach? I sympatyzowanie z sanacja czyli z oligarcia?.
  Niepodleglosc wtedy zawdzieczamy glownie sytuacji geopolitycznej. A ze ona trwala tak krotko? To zawdzieczamy sanacji. Skutecznie rozbrajali polska armie. Ale tam to bywa, gdy wojskiem kieruje dyletant Pilsudski. On dowodzil napadem w Bezdanach I to spapral nawet.
 • @Wican 10:44:16
  Wyślę umyślnych, żeby cię kijami sprali. Może to trochę nauczy i rozumu przyda.
 • //Związki „marszałka” z przedwojennym Poznaniem
  cechowały się daleko posuniętą wzajemnością. Ziuk, głęboko zakorzeniony w prowincjonalnej mentalności kresowej, Wielkopolan nie rozumiał i im nie ufał.//

  Nie tylko Ziut i nie tylko Poznań.Cała ta "sanacyjna sfora" cechowała się umysłowością kresowego sztetyl,zerowymi zdolnościami politycznymi i absolutnym nierozumieniem Polski.
  Istnieją przecież problemy nieporuszane od nieomal wieku które kiedyś trzeba będzie wyartykułować.W najlepszym przypadku tylko wyartykułować.Poznań jest w tym kontekście symbolem.
  Nie każdy wie ale fakty są takie że przez dwa,dwa i pół wieku ścierania się żywiołu polskiego z niemieckim na terenie Wielkopolski,Śląska,Pomorza,na początku XX w ustaliła się pewna równowaga.Ludzie obu narodowości przywykli do siebie.Już nauczyli się wzajemnej tolerancji.Przestali się zwalczać.Relacje z administracją państwową bywały różne ale nie miało to już wpływu na międzyludzkie relacje.W warunkach terytoriów wieloetnicznych sytuacja wręcz idealna.
  I tą delikatną,dopiero co okrzepłą materię,biorą w niezdarne łapska piułsudczycy i w wszystko niszczą.Koncertowo.
  Wielu Niemców opuszcza terytorium II RP.Ale sporo pozostaje i przez najbliższe 20 lat będzie cierpiała urzędnicze nękania i szykany.Odżywają demony przeszłości.Wszyscy są przeciwko wszystkim.Administracja nęka Niemców.Niemcy obracają się przeciwko Polakom.Część Polaków sprawiedliwie oceniając działania administracji jako złe,solidaryzuje się z Niemieckimi sąsiadami.Sanacyjnej administracji udało się to co nie udało się Bismarckowi.
  Ślązacy we wrześniu 39 r witajacy kwiatami wojska niemieckie to "sukces" wojewody Grażyńskiego który przez dwie dekady swego urzędowania zdołał temperaturę uczuć do państwa polskiego sprowadzić do zera.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:47:38
  Piłusudski to kanalia, żyd litwak, sam przyznał że płynie w nim krew Selmanów. Olał Ślązaków i Poznaniaków, dezerter,podwójny agent, bigamista, morderca. Stawiamy mu pomniki,nazywamy ulice, szkoły, organizacje jego imieniem. Teraz pytanie: Czy w Polsce ma być dobrze, jeśli się holubi takich ludzi? A gdzie pomniki Berlinga?
 • @Wican 09:35:21
  A jakie to ma znaczenie ? Popatrz na mapę i zobacz długość granicy w obu tych przypadkach. Dzisiaj jest inna sytuacja, bo Rosja musi się też obawiać Chin. Do końca XX wieku na dobrą sprawę zagrożenie dla Rosji stanowił tylko zachód Europy, dlatego nie dziwota że dążyli do jak najkrótszej granicy, najlepiej opartej na naturalnych przeszkodach. Bałtyk, Bug, Karpaty to chyba dla nich najlepsza granica. Oczywiście w dzisiejszych czasach takie rzeczy się nie liczą. Dla rakiet ukształtowanie terenu nie ma znaczenia. Terenu też nie trzeba teraz zajmować żeby go podbić.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:47:38
  Haha. Wojtas gazrurka. Niech od razu wrzma chusteczki. Jak oberwa I beds chlipac. A P.Wojtasowi proponuje wrocic do ksiazek. Moze jakis uniwerek 3 wieku pomoze? Proponuje poczytac zrodla I powazne opracowania, prezentujace rozne oceny bandziora spod Bezdan
 • @ikulalibal 12:09:16
  Slazakow traktowano podobnie. Nawet w trakcie meczuw pilkarskich zabroniono uzywaj jezyka obcego. I gdy AKS Chorziw gral z Warta w Poznaniu, to kilku Chorzowian dostalo czerwone kartki za odzywki po niemiecku. To byla prawdziwa dyktatura ciemniakow
 • @goat 12:17:11
  A gdzie pomniki Ronikiera?
 • @goat 12:17:11 & co
  Pieklą się palanty
  widać co ich bodzie:
  Marszałek Piłsudski
  ma honor w Narodzie.
 • @Wican 13:16:22
  //Slazakow traktowano podobnie. Nawet w trakcie meczuw pilkarskich zabroniono uzywaj jezyka obcego.//

  A urzędnicze szykany? te nieustające "kontrole" miejscowych inicjatyw o charakterze gospodarczo-socjalnym.
  Było bowiem "modne" na Kresach Wschodnich robić rewolucje a na Zachodnich zakładać spółdzielnie wytwórcze,kółka rolnicze,"koła gospodyń wiejskich",lokalne gazetki itd.Na tę strukturę po 1919 (1921) zwaliła się fala represji pod pozorem urzędniczego dozoru.Odbieranie pozwoleń,cofanie licencji,zakazy działalności itd.
  Nawet pomnik grafa Redena podległ lustracji.
  Graf Friedrich von Reden to facet który w XVIII wykreował całkiem nowy Śląsk .Śląsk jako machinę przemysłową.Człowiek całkowicie "niepolityczny" a że przy tym zasłużony dla Śląska jak mało kto ,to w XIX w postawiono mu pomnik.W Hucie Królewskiej (aktualny Chorzów).
  W 1939 tuż przed wrześniem pomnik wysadzono.Prawdopodobnie zrobili to sami Niemcy którzy wykorzystali korzystny klimat albowiem przez 20 lat sanacyjna prasa "patriotyczna" o niczym tak chętnie nie pisała jak o konieczności pozbycia się pomnika.(coś tak jak teraz o pałacu kultury w warszawie)
  W 2002 pomnik postawiono.Nie ten sam ale w Chorzowie.Wśród pokazywanych w tv migawek z uroczystości mignęła mi "maciejówka".
  O nie! myślę sobie -obsesja.Ale przyglądam się,patrze a to Adam Słomka.
  Jeśli ktoś potrafi wyobrazić coś bardziej absurdalnego to proszę.Ja jednak uwazam że Słomka w maciejówce z bezrobotnymi protestuje przeciwko hrabiemu Redenowi,akurat przeciwko hrabiemu Redenowi, to już absolutny szczyt.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Wilhelm_von_Reden
 • @ikulalibal 13:50:09
  Slomka to dxiwna postac. Niby czubek, ale jakos funkcjonuje. Walczenie z takimi pomnikami czy z osrodkami kultu (cerkwie za sanacji poczawszy od ten w Warszawie) to prymitywizm. Politycznie glupi wandalizm. Tam samo ja pomniki AC.
 • @Wican 13:59:22
  //Niby czubek, ale jakos funkcjonuje. //

  Niestety.Pech nasz polega na tym że rodzi sie u nas zbyt dużo Słomów i prawie wogóle grafów Redenów.
  Tak by się chciało wyłapać tych wszystkich "słomkoidalnych" i wysłać gdzieś....... hen.
  Dokładnie nie wiem gdzie, bo nikt nie zasługuje na tak zły los jak konieczność współistnienia z naszą obecną klasą polityczną.
  Zaś barbarzyńskie burzenie pomników trwa w najlepsze i coś mi się wydaje że po aktualnej ekipe rządzącej już nie będzie czego zbierać.Wszystko już zniszczyli.Nawet jeśli bóg o tym zapomni to ja nie zapomnę a już zwłaszcza nie wybaczę, nigdy w życiu.
  https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35055,22818298,wilhelm-szewczyk-przed-trybunalem-polityki-historycznej.html
 • @ikulalibal 14:18:26
  Ja mieszkam na Ziemii Lubuskiej I tutaj utrzymaky sie gdzieniegdzie pomniki osadnikow wojskowych I pionierow. Nawet lokalni proboszczowie ich bronia. A indywidualnych to nie ma, poza niemieckimi. Chociaz. Jest tablica zapasnika Pineckiego
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:34:27
  Tak, tak, pieklą się, bo jak ktoś chce usilnie zrobić z bandyty bohatera to nóż w kieszeni się sam otwiera.Honor w narodzie???? żydowskim.
 • @goat 15:15:21
  Po otwarciu się noża w kieszeni u goata nastąpiło nieskoordynowane przesunięcia ostrza ku drugiej nodze i usunięciu resztek tego, co rzeczony jeszcze miał między nogami.
  Nie było to zbyt okazałe, w zasadzie - strata do pominięcia. I tak jego małżonka musiała korzystać z pomocy sąsiedzkiej.
 • @Wican 13:17:19
  Zbyt mało wiem na temat tej postaci, więc nie będę zabierał głosu. Wiem że miał coś wspólnego z pertraktacjami z Niemcami o przejęcie bezkrwawe Warszawy, ale co i jak nie wiem
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:27:39
  Z prymitywami szkoda dyskutować
 • Zachęcam wszystkich do wysłuchania ARCYCIEKAWEGO wystąpienia o Piłsudskim :
  https://www.youtube.com/watch?v=NoUWYYQDZGE&t=1065s

  Myślę, że to rozwieje wszelkie wątpliwości
 • @goat 15:46:20
  Ostatnio u Wojtasa jakies dziwne zainteresowania czyimis genitaliami. Do Jarka tez z podobnym tekstem wyskoczyl. Troche to dziwne. Leczenie kompleksow?
  A Ronikier to Rada Opiekuncza
 • @Wican 16:17:55
  Chociażby to, że załatwiał broń dla Polaków na kresach przeciwko Banderowcom. Bo dowództwo AK niestety dało ciała w tej sprawie.
 • Witam.
  Witam Panie Jarku. Obalanie mitu Marszałka jest nam obecnie wielce potrzebne. Jak i obalanie mitu samej cudownej sanacji. Jej złowrogi wpływ na państwo polskie trzeba i należy uwypuklać. Niedawno posprzeczałem się ze znajomym o osobę marszałka. Wystarczył jeden wieczór, by uświadomić sobie ile zła stoi za jego osobą i rządami jego sanacji. Jako, że bliskie jest mi środowisko rolnicze chciałbym prosić o jakieś pewne źródła o tamtejszej sytuacji na wsi i o tamtejsze krwawo tłumione strajki, zresztą nie tylko strajki rolnicze. Jak to, tak święta władza, a swoich rodaków zabijała??? Pozdrawiam.
 • @Borowik90 18:44:07
  Nie posiadam innych źródeł niż te ogólnie dostępne. Pochodzę z Kujaw, właściwie granica z Wielkopolską i według mojej wiedzy (a pochodzę z chłopskiej rodziny) u nas nie było takich rozruchów. Pewnie dlatego że nasze wsie biedne nie były i nawet parobek był w stanie utrzymać się z pracy na roli. Takie protesty to przede wszystkim tereny byłego zaboru rosyjskiego i austriackiego. Tam struktura własności na wsi była dużo gorsza.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:52:28
  Ja Małopolska, zatem to moje tereny. Cóż powęszę na własną rękę albo ktoś może tutaj jeszcze podpowie.
 • @goat 15:46:20
  Argument na poziomie idioty.
 • Pełna zgoda z autorem co do Piłsudskiego !
  Piłsudski kochał żydów więc mu dziś żydzi kadzą !

  Rządy Piłsudskiego to rządy terroru Berezy Kartuskiej i zoologicznej miłości do żydów i do Niemiec ! moim skromnym zdaniem to warchoł !


  POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM ! precz z ŻYDOKRACJĄ w Polsce !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @Robik 05:04:58
  Niby co masz na myśli?
 • @goat 10:32:26
  Argumenty Wojtasa są idiotyczne.
  To nawet nie są argumenty.
 • @Robik 11:27:53
  Tam nie ma argumentów. To jest niczym nie podparta paplanina. Zastanawiam się, dlaczego kaczelnik Kalkstejn jest tak zafascynowany okrsem sananacji i II RP. Po części znam odpowiedz, ale czy zna ją Wojtas.
 • @Robik 11:27:53
  Durniu.
  Ja nie przedstawiłem żadnych argumentów - jedynie kpię z was wszystkich, a najbardziej z JR.

  To dlatego, że jest to typowa przykrywka, aby odciągnąć uwagę od rzeczy ważniejszych.

  W czyim interesie robi to JR?
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:00:53
  "Ja nie przedstawiłem żadnych argumentów - jedynie kpię z was wszystkich, ... To dlatego, że jest to typowa przykrywka, aby odciągnąć uwagę od rzeczy ważniejszych."

  Dziękuję za wyjaśnienie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:00:53
  Kpisz? A ja widzę, że utoczyłeś trochę piany i tchórzliwie spierdoliłeś. Nie pierwszy raz zresztą :)
 • @goat 11:51:20
  Oczywiście że nie ma argumentów bo takie nie istnieją. Pomnik Selmana w Poznaniu? Jajcarze te Pisiory :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:20:49
  Niedugo PiSory zaliczą braci Bielskich do żołnierzy wyklętych i będą stawiać im pomniki
 • @goat 13:03:10
  Jeśli już nie zaliczyli...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:16:58
  Piana to ci skapuje z pyska, tak się pieklisz.

  PS. A gdzie był Dmowski podczas Bitwy Warszawskiej?
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:05:32
  "PS. A gdzie był Dmowski podczas Bitwy Warszawskiej?"

  Tam gdzie Piłsudski? Podobno Ziuk podkradł mu kobietę. ;)
 • @Pedant 14:10:12
  Nie ta była w tym czasie przedmiotem sporu.
  A w czasie Bitwy Warszawskiej Piłsudski był z żołnierzami na froncie.

  Odrębna sprawa, że się przed bitwą stosownie ze swą żoną przygotowywali....
  Cóż. Zdaje się, że te kwestie są poza wiedzą i rozumieniem Pedantów...
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:05:32
  "swołocz", "z pyska"...
  Szanowny Wojtas robi postępy :)
  Co mnie obchodzi gdzie był Dmowski? Nie był "brygadierem" jak Piłsudski i z pewnością zajmował się czymś pożytecznym.
  Wiem ze to gdzie był "brygadier" - u doopy. A przedtem złożył dymisję na ręce Witosa. Szanowny ma jakieś inne dane?
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:28:22
  A mnie dyrektor studium (odpowiednik liceum zawodowego) poza oficjalnym programem nauczania mówił, że Piłsudski w czasie Bitwy Warszawskiej stwierdził, że ma załamanie nerwowe i pojechał do rodziny w odwiedziny. Znaczy: zdezerterował. Potem sam dotarłem do źródeł które mówiły to samo. Gdy Rozwadowski wyciągnięty na te okoliczność braku naczelnego wodza Selmana aka Piłsudskiego na stanowisku dowodzenia, poprowadził Bitwę i zwyciężył (m.in dzięki determinacji braci Węgrów którzy dostarczali nie bez poważnych problemów amunicję), to w nagrodę, gdy wrócił do Berezy jego cela miała być odmalowana farbą zaprawioną arszenikiem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:28:22
  "Odrębna sprawa, że się przed bitwą stosownie ze swą żoną przygotowywali.... Cóż. Zdaje się, że te kwestie są poza wiedzą i rozumieniem Pedantów..."

  To była żona czy kochanka?

  https://wolnosc24.pl/2017/08/15/to-nie-byl-ani-cud-ani-zasluga-pilsudskiego-bitwa-warszawska-dowodzil-doswiadczony-general-a-dzielni-zolnierze-i-radiowywiad-zadecydowali-o-zwyciestwie/

  "Po złożeniu dymisji Józef Piłsudski informuje, że jedzie samochodem z adiutantem Aleksandrem Prystorem do kwatery w Puławach, skąd miał dowodzić, zgodnie z planem Rozwadowskiego, kontruderzeniem znad Wieprza. Jednak nadkłada kilkaset kilometrów żeby odwiedzić kochankę Aleksandrę Szczerbińską i dwie córki, które przebywały w majątku Bobowa pod Tarnowem. Szczerbińska opisała to w pamiętnikach w 1960 r.:

  Gdy żegnał się z nami, przed wyjazdem do Puław, był zmęczony i posępny. Ciężar olbrzymiej odpowiedzialności za losy kraju przygniatał go i sprawiał mękę. Ja w tym czasie znajdowałam się w okolicy Krakowa, dokąd mnie wyewakuowano razem z Wandą i Jagodą, która kilka miesięcy przedtem przyszła na świat. Mąż przyjechał z Aleksandrem Prystorem, pożegnał się z dziećmi i ze mną tak jak-gdyby szedł na śmierć.

  Wówczas jeszcze Szczerbińska nie była żoną Piłsudskiego – została nią dopiero 21 października 1921 r. po śmierci pierwszej żony Dziadka – Marii Piłsudskiej de domo Koplewskiej primo voto Juszkiewiczowej, która do końca życia nie zgodziła się na rozwód.

  To właśnie Koplewska była jedną z przyczyn wielkiego konfliktu pomiędzy Romanem Dmowskim a Józefem Piłsudskim. Dmowski zakochał się w Koplewskiej, a że był słabym podrywaczem to przegrał rywalizację o jej wdzięki z Józefem Piłsudskim.

  Rozpoczęta 13 sierpnia bitwa trwa – Piłsudski po wizycie w Bobowej mógł przybyć do Puław najwcześniej 14 sierpnia. Gen. Rozwadowski, nie mając świadomości o złożonej przez Piłsudskiego dymisji, cały czas śle raporty o sytuacji na froncie do Naczelnego Wodza.

  Wszystkie rozkazy w tym najważniejszym momencie podpisuje jedynie gen. Rozwadowski. Już 9 sierpnia wydaje wszystkim dowódcom armii – w tym samemu Piłsudskiemu jako dowodzącemu planowanym kontruderzeniem znad Wieprza – specjalny rozkaz operacyjny nr 10000; to Rozwadowski pełen optymizmu i wiary w zwycięstwo wizytuje oddziały na froncie i dodaje otuchy żołnierzom; to jego plany przebiegu bitwy są realizowane.

  Piłsudski siedzi w Puławach i przygotowuje zaplanowane na 17 sierpnia kontruderzenie. W obliczu korzystnego obrotu sytuacji kontruderzenie zostaje przyspieszone o jeden dzień. Dowództwo sztabu prawdopodobnie chciało jeszcze bardziej przyspieszyć kontrofensywę, ale nie można było skontaktować się z Piłsudskim bo w Puławach go nie było. 16 sierpnia Naczelny Wódz rusza znad Wieprza w bój i… trafia w próżnię."
 • @Pedant 14:37:20
  Bardzo Pedantyczny komentarz :)
  Ale Szanowny Wojtas i tak powie, że to kłamstwo PO a Pedant jest "swołocz", która "toczy pianę z pyska".
 • @Oracz 14:36:57
  "Gdy Rozwadowski wyciągnięty na te okoliczność braku naczelnego wodza Selmana aka Piłsudskiego na stanowisku dowodzenia, poprowadził Bitwę i zwyciężył (m.in dzięki determinacji braci Węgrów którzy dostarczali nie bez poważnych problemów amunicję), to w nagrodę, gdy wrócił do Berezy jego cela miała być odmalowana farbą zaprawioną arszenikiem."

  Nie w Berezie, tylko w twierdzy brzeskiej. "Rozprawa z bydłem":

  https://www.tygodnikprzeglad.pl/rozprawa-bydlem/

  "Zapowiedź bezpośredniej rozprawy z opozycją dowodziła bankructwa sanacyjnych rządów. Pomimo wielu zabiegów propagandowych stronnicy Piłsudskiego skupieni wokół Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem nie potrafili zyskać poparcia większości społeczeństwa. Wielu wyborców nadal sprzyjało ugrupowaniom centrowym i lewicowym. W wyborach rozpisanych już po zamachu majowym, 4 marca 1928 r., BBWR wraz z sojusznikami zdobył niespełna 30% głosów – zbyt mało, by wcielić w życie swój sztandarowy pomysł zmiany konstytucji. Obóz rządzący zdawał sobie sprawę, że kolejnej próby sił mógł już nie przetrwać. Tym bardziej że liczne zmiany rządów oraz dekoniunktura gospodarcza przechylały sympatie społeczne ku opozycji."

  "Na 14 września 1930 r. Centrolew zapowiedział we wszystkich większych miastach manifestacje przeciwko rządom sanacyjnym. Uprzedzając działania opozycji, w nocy z 4 na 5 września
  minister spraw wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski nakazał aresztowanie 19 przedstawicieli partii opozycyjnych, m.in. Adama Ciołkosza, Stanisława Dubois i Hermana Liebermana z PPS, Wincentego Witosa z PSL „Piast” oraz Karola Popiela z NPR, a także dwóch działaczy prawicowego Stronnictwa Narodowego i pięciu posłów ukraińskich. Kilka dni później do tej grupy dołączył Wojciech Korfanty, czołowy przedstawiciel chadecji.
  Aresztowanych osadzono w twierdzy brzeskiej. Zbudowany przez Rosjan w 1842 r. kompleks fortyfikacji doskonale spełniał funkcję miejsca odosobnienia. Położony u ujścia rzeki Muchawca uniemożliwiał przeprowadzanie w jego pobliżu jakichkolwiek demonstracji. Sam widok murów obronnych musiał pozbawiać osadzonych wszelkiej nadziei na wolność. Komendantem twierdzy nie przez przypadek został płk Wacław Kostek-Biernacki, który jeszcze jako szef żandarmerii w Legionach Polskich zyskał miano Kostka-Wieszatiela. Za jego przyzwoleniem więźniów poniżano, bito i zastraszano. Szczególnie brutalnie obchodzono się z Liebermanem, Popielem i Korfantym.
  Uwięzienie w Brześciu 19 przywódców opozycji było tylko wstępem do dalszych aresztowań. "

  "Liebermanowi, Korfantemu, Witosowi i innym zarzucano chęć powrotu do demokratycznych standardów sprzed zamachu majowego.
  Prokuratura podjęła się karkołomnego zadania dowiedzenia winy oskarżonych. Na salę rozpraw sprowadzano więc licznych świadków, których zeznania miały potwierdzić antypaństwowy charakter Centrolewu."

  "Obóz rządzący zdawał sobie sprawę, że proces wymknął mu się spod kontroli. Nawet sprzyjający sanacji dziennikarze, jak Stanisław Cat-Mackiewicz, krytykowali propagandowy charakter rozpraw. Na nic nie zdały się próby oskarżenia przywódców Centrolewu o przygotowywanie zbrojnego przejęcia władzy, m.in. za pomocą gazów bojowych i granatów. Jedna z „wywiadowczyń” delegowanych na wiece PPS twierdziła wręcz, że słyszała, jak nawoływano do zgładzenia Piłsudskiego. Dopiero naciskana przez obrońców przyznała, że „nie zeznawała kategorycznie”, a jedynie wywnioskowała, że chodziło o zabójstwo marszałka."

  "Skazani znów stanęli przed wyborem – emigracja albo więzienie. Pierwszą możliwość wybrał m.in. Wincenty Witos. Pod koniec września 1933 r. udał się do Czechosłowacji, skąd nadal prowadził działalność polityczną. Z kraju wyjechali także Adam Pragier, Władysław Kiernik, Kazimierz Bagiński i Herman Lieberman. Ten ostatni osiadł we Francji, gdzie założył Ligę Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Pozostali, wśród nich Adam Ciołkosz i Stanisław Dubois, wybrali więzienie."

  "Sprawa brzeska oznaczała koniec demokracji w II Rzeczypospolitej. Dowodziła, że obóz sanacyjny nie cofał się przed niczym, aby utrzymać i umocnić władzę. Aresztowanie posłów Centrolewu oraz ich proces były szeroko komentowane w prasie zagranicznej, która zaczęła opisywać Polskę Piłsudskiego w tych samych kategoriach co Włochy Mussoliniego czy Niemcy Hitlera. Największe jednak szkody Brześć wyrządził polityce krajowej. Pozbawił państwo polskie części jego elity, ludzi o niebotycznych talentach, będących wówczas w pełni sił politycznych i intelektualnych. Ich miejsce zajęły osoby, których największym atutem często był mundur wojskowy."
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:05:32
  Ten pisiorski artykuł z pewnością przypadnie Szanownemu do gustu. Niezłych idiotów macie w tym pisie...

  https://historia.uwazamrze.pl/artykul/1149152/trudne-pytania-o-romana-dmowskiego
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:46:01
  Że pedantyczna swołocz - to normalne. I jest gorszy od tych toczących pianę z pyska, bo świadomie fałszuje.
  Jak mu się nie zgadza - manipuluje.
  Jemu nie piana ścieka, a jad się sączy z mocno zresztą spróchniałych i popękanych zębów.

  Jak można traktować kretyna, który pisze, że Rozwadowski wydał rozkaz Piłsudskiemu (bo dowodził manewrem znad Wieprza) i jednocześnie raportował mu jako Naczelnemu Wodzowi.
  Takie coś to tylko "klasie intelektualnej Ruszkiewicz" może być wiarygodne.
  Daj sobie spokój, wstydu oszczędź.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej