Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
477 postów 20738 komentarzy

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - PiS PO jedno zło!

Kler – wrażenia po projekcji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Całkiem przypadkiem miałem wczoraj okazję obejrzeć „Kler” Smarzowskiego i chciałbym podzielić się moimi, subiektywnymi oczywiście, wrażeniami.

Sieć pełna jest „recenzji” pisanych przez różnych takich, którzy filmu nie widzieli ale wiedzą, że to „lewacka i bolszewicka agitka” mająca na celu jedynie walkę z kościołem katolickim. Nawet na Neonie mamy takiego „krytyka” (Kula Lis), który przyznając się, że filmu nie widział (i nie ma zamiaru obejrzeć) „Bo to film na poziomie dobrego bolszewika jakim jest ten filmak i propagandzista, może skutkować w kryminalnych zachowaniach tępaków. No cóż, z takimi znawcami kina trudno polemizować… Jako „tępak” i „bolszewik” film jednak obejrzałem i pozwolę sobie nie zgodzić się z opiniami „znafców”, czerpiących wiedzę od podobnych „znafców”.

 Tak szczerze mówiąc trochę się w czasie projekcji nudziłem, w filmie nie było nic, czego bym nie wiedział i co zostało już wielokrotnie udowodnione. Zarzut, że taki film, dotyczący pedofilii można zrobić w każdym środowisku jest od czapy. Oczywiście ten obrzydliwy proceder należy zwalczać, ścigać i piętnować niezależnie od tego czy jest uprawiany przez artystę, polityka, policjanta czy duchownego. Jednak problem pedofilii w Kk jest szczególnie obrzydliwy. Kościół jest (a przynajmniej ma być) strażnikiem moralności. I nie obchodzi mnie, że podobne afery dotykają środowiska rabinów. Ja jestem członkiem kościoła katolickiego i rabini średnio mnie interesują, los molestowanych dzieci to oczywiście inna sprawa.

 Smarzowski popełnił moim zdaniem jeden podstawowy błąd – ten film nie powinien mieć takiego tytułu bo to niejako a’ priori sugeruje, że taki jest cały kler katolicki a tak przecież nie jest! Nie wiem jaki jest procent księży pedofilów ale nawet jeśli jest to 0,0001% to i tak jest to o ten procent za dużo. Winą kościoła a zwłaszcza hierarchii jest to, że nie walczy z tym zjawiskiem a jak dowodzi słynny już list nuncjusza papieskiego w USA abp Vigano’ do papieża Franciszka takie zachowania są tolerowane a sprawcy są kryci i robią często oszałamiające kariery w kościele. Zgniłe jabłko może się zdarzyć w każdym koszu ale rolą sadownika jest wyłuskanie tego jabłka i wyrzucenie precz. I to właśnie brak takiej postawa hierarchów budzi największą złość wiernych i niszczy kościół. A, że wykorzystują to skwapliwie wrogowie kościoła? Dziwiłbym się gdyby było inaczej.

 Kościół rzymski ma wszelkie cechy organizacji mafijnej choć bardziej prawdziwym byłoby stwierdzenie, że to mafia skopiowała swoją organizację od kościoła. Interesowałem się kiedyś strukturami i organizacją mafii sycylijskiej Cosa Nostra i analogie nasuwają się same. Zresztą sami mafiosi to z reguły ludzie głęboko podobno religijni. Zapominają tylko o stosowaniu dwóch przykazań ale pierwowzór też często o nich zapominał.

 Po przeczytaniu wielu recenzji dochodzę do wniosku, że mało kto zrozumiał nawet fabułę i przesłanie filmu. Smarzowski opisując patologie dał jednak dużą dozę optymizmu, że z kościołem nie jest jednak tak źle jakby chcieli przedstawiać to wrogowie kościoła. Kościół to wspólnota wiernych i kapłanów. Nie wszyscy bohaterowie filmu to źli kapłani.

 Ksiądz Trybus (R.Więckiewicz), alkoholik, prowadzący się mocno po świecku potrafi się pozbierać, przygarnąć kobietę, która oczekuje jego dziecka, przyznać się do zabicia człowieka na drodze co później okazuje się na szczęście nieprawdą. Ważne jest jednak, że ksiądz znalazł w sobie tyle siły, żeby to zrobić choć ceną było porzucenie stanu duchownego.

 Ksiądz Kukuła (A.Jakubik) sam w dzieciństwie ofiara księdza pedofila, podpala się na znak protestu widząc cynizm i zaprzaństwo swojego biskupa. Oskarżany o pedofilię, oczyszczony z zarzutów wybiera śmierć.

 Oczywiście film dotyka także brudnych spraw kościoła – nepotyzmu, łapownictwa, rozwiązłego trybu życia czy brudnej gry politycznej. Ale takie rzeczy nie są w kościele rzadkością! W każdej niemal parafii była lub jest taka czarna owca, starczy porozmawiać z wiernymi. Postać abp Mordowicza (J.Gajos) czy księdza Lisowskiego (J.Braciak), prawdziwego pedofila, to czarne charaktery fabuły Smarzowskiego. I nie ma co się obrażać, że Smarzowski nie należy do tych zakłamanych obrońców kościoła, którzy chcieliby zamieść brudy pod dywan.

 „Kler” to nie tylko przedstawienie raka, który drąży kościół czy, jak chcą fałszywi obrońcy, „lewacki i bolszewicki” atak na kościół. Film daje także nadzieję, że kościół dzięki odważnym kapłanom i odważnym wiernym może podnieść się z upadku. Bo to, że kościół upada nie jest chyba dla nikogo tajemnicą.

 

KOMENTARZE

 • 1*
  Filmu nie widziałem ale z pewnością jak tylko będzie sposobność to go obejrzę.
  Na podstawie wypowiedzi ludzi którzy ten film już obejrzeli (są to ludzie godni zaufania) wiem, że jeden z zarzutów wobec tego filmu to właśnie jego skrajna, jednostronność w krytyce kościoła.
  W filmie nie ma jednego pozytywnego księdza.
  Jeśli piszesz, że:
  " Nie wszyscy bohaterowie filmu to źli kapłani.
  Ksiądz Trybus (R.Więckiewicz), alkoholik, prowadzący się mocno po świecku potrafi się pozbierać, przygarnąć kobietę, która oczekuje jego dziecka, przyznać się do zabicia człowieka na drodze co później okazuje się na szczęście nieprawdą. Ważne jest jednak, że ksiądz znalazł w sobie tyle siły, żeby to zrobić choć ceną było porzucenie stanu duchownego"
  to jesteś w wielkim błędzie.
  Ksiądz alkoholik który ma "na boku" kobietę nie może być przykładem POZYTYWNEGO księdza - NIGDY!
  Z wiadomości docierających do nas poprzez internet wiemy również, że Smarzowski a także aktor Jakubik nawołują do zerwania konkordatu ze Stolicą Apostolską!
  Ten film ma bardzo widoczny polityczny i anty-kościelny motyw.
 • @Robik 12:02:56
  //Ksiądz alkoholik który ma "na boku" kobietę nie może być przykładem POZYTYWNEGO księdza - NIGDY!//

  Księża to tylko ludzie. Największym złem i przyczyną takich nieszczęść jest celibat. Ksiądz Trybus pod wpływem kobiety, którą kochał wylał całą wódę do zlewu.

  //nawołują do zerwania konkordatu ze Stolicą Apostolską!//

  Ja bym tak daleko nie szedł bo konkordat to w sumie umowa międzypaństwowa. Inna sprawa, e należy ją renegocjować bo była robiona na kolanach.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:07:55
  "Największym złem i przyczyną takich nieszczęść jest celibat" - nie przesadzaj, raczej błędy formacyjne wśród kandydatów na kapłanów.

  pozdr
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:07:55
  Ja rozumiem, że może być Ci żal takiego księdza, może nawet czujesz do niego sympatię ale NIE jest to "przykład pozytywnego KSIĘDZA".
  Wątpię, że to celibat jest "złem i przyczyną takich nieszczęść".
  Wiesz kiedy Kościół stawał się słaby i popadał w kryzys?
  Kiedy za bardzo się liberalizował.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL
  Twój ulubiony wódz, czyli Dmowski, żył w celibacie, bo mu Piłsudski panienkę zwinął.
  Jak na takiego celibanta to znane są jego twierdzenia, że "w Paryżu kobiety są bardzo drogie".

  PS. A jako stary złośliwiec zapytam (po usunięciu etyki głoszonej przez KK), co złego jest w pedofilii? Toż przecież jest to uświadamianie seksualne młodego człowieka wchodzącego w świat dorosłych, gdzie sex jest głównym elementem zainteresowania celebrytów i jest wskazywany jako główny cel życiowy. Może więc to uświadomienie przez dojrzałego osobnika (-niczkę) - wszak są przypadki wykorzystywania seksualnego przez kobiety - jest pozytywną formą inicjacji?
  Ciekaw jestem zdania zagorzałych obrońców obecnych zakazów, jak motywują swoje stanowisko. Wszak w Tajlandii jest to zjawisko powszechne, a są biura podróży specjalizujące się w organizacji takich wyjazdów celowych.
  Nasza lewica liberalna - też ma inklinacje ku temu, a nawet więcej.
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:07:21
  Mylisz pedofilię ze współżyciem z nieletnimi. Osobiście bym wolał, żeby rozprawiczała mnie dorosła kobieta niż dorosły ksiądz.

  A w ogóle to udaję, że nie czytałem tego komentarza :P
 • @Robik 13:06:39
  //NIE jest to "przykład pozytywnego KSIĘDZA".//

  Nie jest. Ale jest przykładem pozytywnego CZŁOWIEKA.
 • Filmu nie oglądałem, i pewnie nie prędko go zobaczę jeśli wogóle
  Ale kilka wniosków widać już teraz. Może film jest jednostronny ale porusza ważną sprawę, to, że ci, którzy innym głoszą moralność sami muszą być jak "żona Cezara". Inaczej ich nauka ośmiesza Kościół. No bo co można powiedzieć, gdy z ambony głosi się wstrzemięźliwość w jedeniu i piciu a po chwili idzie się na pijacką balangę (tu można by kilku biskupów wymienić, jeden nawet ma przydomek"flaszka").

  Druga sprawa, dziś o tym napisała rebeliantka, płacz, że zakon ma zapłacić odszkodowanie, bo to nie Kościół winny. Kościół winien szybko wyłapywać czarne owce i ich przykładnie karać, zaś nasz Kościół i tzw. "obroncy kościoła" uważali iż zamieść sprawę pod dywan, ośmieszyć ofiarę, bo czymże jest odesłanie jej po odszkodowanie do nic nie mającego sprawcy? w imię "obrony kościoła". Do pewnych głów nadal nie dociera, że ta ich "obrona kościoła" to jest jego niszczenie, niszczenie jego powagi. Zaś to, czy ludzie pójdą, czy też nie, to ich wybór. Skończmy z tym, że ksiądz lepiej wie, co Polak powinien zrobić.
 • @Zawisza Niebieski 13:50:45
  "//NIE jest to "przykład pozytywnego KSIĘDZA".//
  Nie jest. Ale jest przykładem pozytywnego CZŁOWIEKA."
  Czyżby?
  Czy chciałbyś mieć takiego syna i "chwalić" się nim przed sąsiadami i rodziną dając go za przykład "pozytywnego CZŁOWIEKA"?
  Rozumiem sympatię do człowieka który pomimo tego, że się pogubił, wpadł w alkoholizm, złamał składane śluby czyli wyparł się swojej wiary i okazał się słabym człowiekiem, jednak w końcu próbował ratować resztki tego co jeszcze można było uratować.
 • @Robik 14:16:12
  Każdy ma prawo do upadku, ważne żeby się podnieść.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:18:58
  Nie wiem czy każdy ma "prawo do upadku"?
  Myślę, że istotne jest w tym miejscu zwrócić uwagę na kto upada, jak nisko upada i w jakich okolicznościach.
  No bo jeśli będzie to przykładowo prezydent i jego upadek miałby polegać na tym, że dla korzyści majątkowych sprzedał własny kraj wraz z obywatelami to... No właśnie.
  Czasami pewnych rzeczy i to tych w życiu najważniejszych nie można już naprawić. Można próbować minimalizować szkody i jeśli taki człowiek próbuje się z tego podnieść to powinniśmy być w tym momencie po jego stronie.
 • Firma
  Jaki jest ideał firmy?
  1 władza hierarchiczna czyli od Papieża do zakonnicy
  2 celibat, aby spadków nie było i wsjo zostało w firmie
  3 rządzą tylko mężczyźni(arabusy wiedzą o co chodzi, zwłaszcza jak obserwują Europę)
 • @Robik 14:34:25
  //No bo jeśli będzie to przykładowo prezydent//

  Masz rację! Prawo do upadku nie dotyczy Dudy, Tuska i Kaczyńskiego :)
 • @zbig71 14:37:44
  To właśnie jest cel celibatu. To jest wbrew naturze.
  Każdy może oczywiście sam zdecydować o życiu w celibacie ale nikomu nie można tego narzucić.
  Gdyby kościół był konsekwentny to wprowadziłby obowiązkową kastrację wszystkich wstępujących do seminarium i problemu by nie było.
 • Pedfilia w KK ma conajmniej jednego "sprzymierzeńca"
  Już nie wnikam czy w głębszych warstwach "Chrześcijaństwa" nie ma ukrytej pedofilii wszak ta wiara jest pochodną judaizmu a Judaizm pochodzi z Bliskiego wschodu gdzie pedofilia jest niemal normą,
  Żydzi uważają kobietę za "nieczystą" a seks z kobietą tylko przez otwór w koszuli nocnej..Rzymianie w czasach "Chrystusowych" otwarcie uprawiali pedofilię i homoseksualizm.
  Ale nie o tum chce powiedzieć.

  Pedofile w KK mają sojuszników rz w innych pedofilach (środowisko)
  a dwa w służbach specjalnych sterujących Watykanem (np służby żydowskie czy inne CIA).
  Najlepszym kandydatem na agenta (wpływu) jest pedofil który wie że jak nie będzie wykonywał poleceń do jego pedofilia "wyjdzie na jaw" a jak będzie dobrym agentem to szybko awansuje w hierarchii za sprawą tych służb i innych pedofili też pracujących dl tych służ~b.
  Ten mechanizm prowadzi do koncentracji pedofili na wysokich stołkach Watykanu co jeszcze bardziej chroni pedofili w kościele jako potencjalnych agentów oraz jako "bratnich dusz" u hierarchów ...

  Watykan jest przeżarty przez służby specjalne ... jest na to wiele dowodów choćby sposób nominacji JPII (poprzednik "niewłaściwie" wybrany szybko "zniknął" podobnie jak Lepper który sprawiał tyle kłopotów globalnej mafii ..
 • @Oscar 14:57:52
  Mafie pedofilskie i homoseksualne działają we wszystkich ważnych środowiskach. Członkowie wspierają się wzajemnie i dlatego tak trudno z nimi walczyć.
  W Europie ginie bez śladu kilkanaście tysięcy nieletnich. Część to dawcy organów a reszta?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:44:56
  Proponuję żebyś poszukał informacji na temat życia seksualnego Twojego mistrza Mahatmy Gandhiego.
  Ten to był dopiero "pomigany" na tym punkcie.
  Wiele informacji na ten temat było ukrywanych przed opinią publiczną jako że nie wypadało żeby przedstawiać w niekorzystnym świetle "Ojca Narodu".
  In fact, as the pre-independence prime minister of the Indian state of Travancore called him, Mahatma was the "most dangerous, semi-repressed sex maniac".
  Według wielu badaczy Gandhi był homoseksualistą co ze względu na opinię publiczną było przez lata ukrywane.
  "According to a new biography by Joseph Lelyveld, the love of Mahatma Gandhi’s life was a German-Jewish bodybuilder named Hermann Kallenbach." (The New Yorker)
 • @Robik 15:14:50
  100/100!
 • @Autor
  Film oczywiście pokazuje prawdę tylko reżyser przez przypadek ukrył prawdziwe nazwiska bohaterów filmu.
  Nie jest tajemnicą,ze do KK przeniknęło wielu żydów po to aby rozwalić KK od środka.Kiedyś aby zostać ksiedzem trzeba było mieć opinię proboszcza z parafii w której mieszkał.Teraz byle szmondak idzie do seminarium bo uważa że zawód ksiedza jest taki jak inne zawody żydowskie,czyly nic nie robić a pieniążki same płyną do kieszeni.Donoszenie i wspólpraca ze służbami to dla nich biznes jak kazdy inny.
  I właśnie ten film ukazuje takich łajdaków w sutannie jak niejaki Lemański,Charamasa,,Życinski,Pieronek,Nycz,Czy ostatnio popisujący się antypolskością biskup diecezji łódzkiej niejaki RYŚ.
  Ci judeochrześcijanie którzy zawładneli episkopatem Polski nic nie zrobią aby oczyścić szeregi kościoła a wręcz przeciwnie będą dożyć do jego upadku nawet jak sami będą musieli upaść.dala nich jest aktualne hasło na wzór tow.Urbana "Episkopat się sam utrzyma"
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:44:56
  Dokładnie
 • @matterhorn 15:35:10
  Co tu komentować lewackiego durnia Smarzowskiego, wystarczy tej kompromitacji i prowokacji lewactwa, powinien zwrócić pieniądze za tego gniota z pomarszczonym już w ostatnim stadium alkoholikiem Gajosem. O złodziejach i oszustach z PO może ktoś coś nakręci? Piękne sceny U Sowy? Na cmentarzu? Strzelanie do górników? Protasiewicz narąbany jak drwal z Alaski w samolocie? Palenie budki pod ruską ambasadą z jednej strony, a żółwiki ryżego z Putinem z drugiej? Film: kasta. Film: aferzyści. Film: 1989 itd. Może jeszcze o skandalach w UE. Itp., itd. Scenariusz na kilka części by wyszedł.
 • @Robik 15:14:50
  Homoseksualizm to prywatna sprawa. Mi to nie przeszkadza, pod warunkiem, że robią to z dorosłymi i we własnej sypialni pod kołderką. Nie toleruję ich propagandy, włóczenia się w jakichś durnych pochodach i deprawowaniu nieletnich.
 • @kula Lis 67 15:25:37
  Wypociny od Sakiewicza wklejaj na swoim blogu.
  Usuwam.
 • @matterhorn 15:35:10
  Dokładnie jest tak jak piszesz. Ale gorliwi "katolicy" jak Kula Lis będą toczyć pianę ze "świętego" oburzenia.
 • @matterhorn 15:35:10
  W roku 1990 nie wyrzucono ze stanu duchownego podstawionych agentów, oni opanowali aktualnie większość stołków. To jest ostatni moment aby usunąć ze stanu duchownego agentów, bo inaczej ludzie odejdą z Kościoła.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:52:08
  Ja chcę obejrzeć film RESORTOWI I MATRIOSZKI. Jeżeli polski reżyser chce być dostrzeżony w Hollywood to musi kręcić film o polskich mordercach Żydów lub jak ten. Gdyby to był film o dewiacjach rabinów to Smarzowski byłby już skończony jako rasista. Czyli można kopać Polskę nie tylko bezkarnie ale i opłacalnie. A....wpatrując się w twarz Smarzowskiego na zdjęciach (ciesze się, że nie znam go osobiście) niestety, ale widzę w niej tylko i wyłącznie wszystkie patologie o których mówi w swoich filmach...(to samo dotyczy francuskiego żyda pedofila Raymonda Lieblinga vel Polańskiego)..On się po prostu przed widzami odsłania w filmach, które tworzy...robi to po przez aktorów w których znajduje samego siebie...razem tworzą plugawą społeczność do której próbują nas wciągnąć...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:52:08
  Ten gniot obraża nie tylko polskie duchowieństwo, ale całe polskie społeczeństwo. Przecież jakie mamy rodziny, takie mamy dzieci i takich mamy kapłanów z którego się wywodzą. Skoro mamy rodziny takich Smarzowskich, Barów, Tusków, Schetynów, Komorowskich, aktorów przyjmujących takie role, to i później z takich rodzin mamy takich artystów, polityków, biznesmenów: pijaków, złodziei, aferzystów, rozpustników, szpicli, czy pedofilów. Smarzowski chciał jak zwykle nakręcić paszkwil na polskie społeczeństwo, a nakręcił obraz ludzi ze swojego środowiska. Oni tak rozumieją życie i swoje wady przypisują innym, by usprawiedliwić swoje łajdackie życie.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL prezent dla ciebie o twym guru i mentorze od Husky
  Taki wielki guru jak Mahatma Gandhi był homoseksualistą i pedofilem
  Parę lat temu w gazecie Daily Mail zamieszczono o nim artykuł i przytoczono notatkę służbową policji o jego związkach z młodymi chłopcami. Pamiętajmy że w liście do przyjaciela Kallenbacha Gandhi pisał: "Całkowicie zawładnąłeś moim ciałem. To totalne zniewolenie".
  Angielska gazeta Daily Mail artykuł o Gandhim zatytułowała: "Gandhi zostawił żonę dla kochanka". "A i w dzieciach szukał seksualnego ukojenia"
  nadużycie link skomentuj
  Husky 01.10.2018 16:51:00
 • @matterhorn 15:35:10
  Homo Niewiadomo znajdują się wszędzie bo wygląda, że większość uparła się by wszędzie ich wciskać. Lewaki, liberałowie, artyści i inna "śmietanka" a raczej szumowina tego świata. Ogólnie rzecz biorąc wyżej wymienione grupy mogą sobie brać śluby nawet w kiosku Ruchu lub w kasynach Las Vegas "błogosławieni" przez kioskarkę lub krupiera. Przeciągną kartą magnetyczną i już "ślub" zarejestrowany. Przy okazji Wyborczą mogą sobie kupić na "Nową Drogę Życia" albo "Nowe Drogi" na nowe drogi.
 • @kula Lis 67 16:51:11
  //Ten gniot obraża nie tylko polskie duchowieństwo, ale całe polskie społeczeństwo. //

  Skąd możesz wiedzieć czy to gniot skoro nie widziałeś. "Starsi i mądrzejsi" ci powiedzieli?
 • @kula Lis 67 17:02:36
  Już o tym pisał Robik i ja mu odpowiedziałem.
  Po co powtarzasz?
 • @kula Lis 67 17:04:43
  Z tego wnioskuję, że w PiS nie ma pedałów. To prawda?
 • Brawo autor !
  Niech pan nie ulega tutejszym "moralnym szantażystom".Skoro już znalazł się ktoś (Smarzowski) kto poruszył te wszystkie trudne tematy byłoby nieuczciwością aby przy okazji nie wyrazić swego stanowiska .A stanowisko człowieka szczerze zatroskanego o Kościół jako opokę naszej cywilizacji,może być tylko jedno:bezkompromisowa dezaprobata wobec patologii jaka zalęgła się na szczytach kościelnej hierarchii.
  Kościół jeśli chce przetrwać (a rozumiem że wraz z wiernymi bardzo tego pragnie), musi się "odwewnętrznie" oczyścić z brudu.Tymczasem z tego co widzę choćby w tutejszych komentarzach,dyskusji usiłuje się zdusić pod pozorem "ochrony kościelnej reputacji".
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:23:11
  "Z tego wnioskuję, że w PiS nie ma pedałów. To prawda?"

  Nieprawda.
 • Czy parodia z Ostatniej Wieczerzy, to także...
  nadzieja na przyszłość?
 • @Jan Paweł 19:23:24
  Co ma piernik do wiatraka?
 • @Jan Paweł 19:23:24
  //Czy parodia z Ostatniej Wieczerzy...//

  Zależy w jakim sensie "Ostatniej Wieczerzy".Czy w znaczeniu konkretnego wydarzenia ewangelicznego podczas którego ustanowiono eucharystię i kapłaństwo,czy jako tytuł znanego obrazu.
  Bo jeśli kpiono z ewangelicznego przekazu (tak jak to zwykł robić Monty Pyton) to to jest świństwo i horrendum.
  Ale jeśli żarty odwoływały się to obrazu to przypominam że choć obraz z uwagi na autora i walory artystyczne jest bezcenny to przecież nie jest świętą relikwią.
 • @ikulalibal 17:49:33
  //Niech pan nie ulega tutejszym "moralnym szantażystom"//

  Ja za duży chłopczyk jestem, żeby się przejmować takimi drobiazgami :)
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:07:21
  "Twój ulubiony wódz, czyli Dmowski, żył w celibacie, bo mu Piłsudski panienkę zwinął."
  Co by tłumaczyło, bycie w wiecznej opozycji i wrzodem na dupie "tyrana".

  Smarzowski wpisuje się w zapotrzebowanie. Został wynajęty i siorbie kasę za zrobioną robotę. Nie jest, jak pisze SL, dziełem nieszczęśliwego przypadku - tytuł. Nikt się nie myli w ogóle, a już co dopiero pomylić tytuły.

  Nie oglądałem tego gniota "pokłosiowego". Nie muszę. Po pierwsze nie dam im żadnych pieniędzy. To niestety nie wystarczy.
  Podejrzewam, że niebawem dzieło zostanie wyemitowane na TVP kultura.
  Jeśli natomiast następne wybory wygra opozycja, to TVP 1.
  Komentarzu przed projekcją, aby widz właściwie zrozumiał dzieło, zapewne dokona znana i niekwestionowana znawczyni głębokiego kina, poruszającego trudne tematy - Agnieszka Holand.

  Wtedy przełączę. Problem polega jednak na tym, że zapłaci brat Kurskiego, z budżetu. To mi się nie podoba. Jednak uda im się, jebnąć mnie na kasę..
 • Moim skromnym zdaniem - mogę się mylić
  pedofilia głównie wynika z "przeżarcia" i dotyczy środowisk gdzie dostęp do kobiet jest wyjątkowo łatwy. A więc tam gdzie władza i pieniądze, tam są i chętne na wszystko kobiety i jest ich w bród do wyboru i koloru. W końcu taki człowiek się tymi "babami przeje" i zaczyna pragnąć czegoś ekstra - trudno dostępnego. Takim towarem są dzieci , a znając życie można je sobie kupić jesli odpowiednia kasa jest dostępna.
  Dlatego wśród ludzi bardzo bogatych i wpływowych taką " pizzę" można sobie zamówić np. za 60tys baksów.(środowisko Klintonowej).
  Inną kategorią są dewianci i tacy z reguły są ścigani.
  Jesli chodzi o celibat(rezygnacja z sexu) to nie wierzę by zdrowy mężczyzna mógł w takim stanie dotrwać starości w zdrowiu psychicznym. Prędzej czy później mu "palna odbije" , bo prace ręczne są tylko chwilowym rozładowaniem napięcia. I wtedy rodzą się różne patologie. Życie bez erotyki powoduje , że człowiekowi po prostu odbija, bo nie sposób żyć bez dotyku. Każde stworzenie tego potrzebuje. Dlatego w śród księży tyle pederastów i pedofilów.
  A tak na marginesie za 20 lat pedofilia będzie w Europie normą. We Francji Macron już zniósł dolną granice wieku podlegającą karze za uprawianie seksu.
 • Czarna mafia
  Cyt : ".......... że kościół dzięki odważnym kapłanom i odważnym wiernym może podnieść się z upadku " kon cyt.
  Oj, obawiam się, że takie podniesienie, niczego dobrego dla Polski nie wróży.
  1000 lat judo-chrześcijańskiej religii i okupacji na ziemiach polskich wystarczy.
  Rozgonić czarną mafię na cztery wiatry.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:21:06
  "Wołyń" to antypolski film, czego nie chcą dostrzec polscy patrioci. Irracjonalna jest satysfakcja polskich patriotów z filmu "Wołyń", którzy dostrzegają tylko ukazane w nim zbrodnie Ukraińców, a zdają się nie dostrzegać antypolskiego przesłania tego filmu. Jedną z cech naszych środowisk patriotycznych jest irracjonalny entuzjazm. Cieszymy się niepomiernie gdy jakiś element zjawiska jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, nie zważając na to, że całe zjawisko ma antypolski charakter. Całość pod linkiem.. https://marucha.wordpress.com/2018/09/23/wolyn-to-antypolski-film-czego-nie-chca-dostrzec-polscy-patrioci/
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:21:06
  Makaron podpisał pedofilską ustawę, gdzie zgwałcone dziecko ma udowodnić, że nie wyraziło zgody na gwałt! Nie wiedzieć dlaczego tacy zwyrodniali ludzie są na wolności! Powiem, że na wymioty mnie zrywa, na to co dzieje się na świecie i mam nadzieję, że losy tego bagna są policzone.
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:07:21
  Oj Wojtas, Wojtas. Widać, że na seksie znasz się jak mało kto. Prawie jak ksiądz po spowiedzi 80-ci latki.
  Skoro twierdzisz, że pedofilia to nic złego, to widocznie wiesz o czym mówisz.
  A skoro to rzecz dobra i pożyteczna, to zaprowadź swoją wnusię lub wnusia do zakrystii po mszy, posadź ją/jego księdzu na kolana i wyjdź na pół godziny. Albo nigdzie nie zaprowadzaj, sam uświadom.
  Wiedziałem, że jesteś młodym emerytem, ale nie wiedziałem, że emerytem tak otwartym na zboczenia i tolerancyjnym.
  Gratulują.
  P.S. Czyżby głowa siwieje.................itd.
 • @kula Lis 67 20:59:09
  Pytanie.
  Czternastolatek uprawia seks z trzynastolatką( tak zdarza się).
  Osiemnastolatek uprawia seks z czternastolatką.
  Czy obaj są pedofilami?
 • oczywiście 5*
  PODPISUJĘ się pod ...prawie całym tekstem..
  frajernia zakłamana i fałszywa pały wstawia ;)
 • @
  Wczoraj około godziny 19,00 ks. Tomasz Jochemczyk wyszedł z domu rodziców w Chełmie Śląskim. Był w sutannie. Dosłownie kilkanaście metrów od domu zaatakowała go grupa młodych ludzi (mieszkających w sąsiednich domach). Krzyczeli używając pod adresem Księdza najbardziej wulgarnych słów. Krzyczeli też: „Ty pedale, zboku, pedofilu, idziesz je…. dzieci?”.

  Wygląda na to, że kampania nienawiści, której jesteśmy w ostatnim czasie świadkami, zaczyna zbierać owoce…
  https://www.magnapolonia.org/napad-na-ksiedza-tomasza-jochemczyka-kampania-nienawisci-zaczyna-zbierac-owoce/

  BTW
  Dlaczego Husky nie komentuje?
 • @tańczący z widłami 21:08:45
  ja miałem Szanownego za istotę inteligentną.
  A tu i tego, i tego brak.
  Czas nie tylko tańczyć z widłami, a i pługiem coś zdziałać.
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:07:21
  Nie lubi Pan Dmowskiego.Szkoda. Ale z ta "panienka" cos musialo byc "nie tak", skoro upodobala sobie kabotyna.
  Przypominam, ze N.Tesla röwniez zyl w celibacie, choc panienek mögl miec bez liku, bo nie tylko umysl mial wspanialy, prezencje zachowal do pöznej starosci.
 • @Zawisza Niebieski 13:50:45
  Powinien szybko wyłapywać. Jak to ładnie powiedziane.Nie jest żadną tajemnicą że do Kościoła od dziesiątków lat kieruje się specjalny sort materiał na Księży.Który potem ma za zadanie rozsadzania Kościoła od wewnątrz,trzeba by zrobić porządek jak z Polski sądem.Ten sort jest na wszystkich szczeblach i wypełnia swoje zadanie jak widać nieźle sobie daje radę.Winą wiernych jest przymykanie oka.Zamiast natychmiastowej reakcji.Ludzie się boja podskoczyć bo sami podają haki na siebie.
 • @kula Lis 67 20:49:13
  Notka jest o "Klerze".
  "Wołynia" nie widziałem.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL
  Pedofil pedofilowi nierówny. Gdy chodzi o brukselskie elity zapada dziwna zmowa milczenia. Daniel Cohn-Bendit to znany niemiecki polityk i były europarlamentarzysta. Wraz z innym posłem do europarlamentu – Guy’em Verhofstadtem napisał on jakiś czas temu publikację pt. „Manifest rewolucji postnarodowej w Europie”, którą w Polsce ochoczo promował Janusz Palikot. Problem w tym, że ten sam Cohn-Bendit to również autor pro-pedofilskich opinii wygłaszanych publicznie, według których seks z pięcioletnim dzieckiem jest „obłędny i maniakalny”.
  Prawicowy polityk za wygłoszenie podobnej opinii zostałby zniszczony. Dlaczego lewicowy ma się całkiem dobrze? Dokładnie dwa lata temu doszło we Francji do wydarzenia, które w normalnych okolicznościach byłoby nie lada skandalem. Robert Rochefort francuski eurodeputowany, wiceprzewodniczący prounijnego Ruchu Demokratycznego – został przyłapany na masturbowaniu się w pobliżu dzieci. Pomimo przyznania się do winy Rochefort pozostał członkiem europarlamentu. Jedyna realna kara, jaka go do tej pory spotkała, to zawieszenie na okres 5 lat prawa do posługiwania się orderami i odznaczeniami francuskimi z powodu „zachowania sprzecznego z honorem”. Zachowanie sprzeczne z honorem nie było powodem załamania kariery innego posła do Parlamentu Europejskiego Daniela Cohn-Bendita. Ten znany niemiecki polityk publicznie twierdził, że „seksualność dziecka jest czymś wspaniałym”, a „uczucie rozbierania przez 5-letnią dziewczynkę jest fantastyczne, bo jest to gra o absolutnie erotycznym charakterze”. Pomimo tego, iż kontrowersyjne poglądy (które jakbyśmy ich nie interpretowali miały charakter pro-pedofilski) były Cohn-Benditowi wielokrotnie wypominane, to udało mu się zrobić dużą polityczną karierę. Przez 20 lat (1994 – 2014) był on członkiem Parlamentu Europejskiego (działał w Grupie Zielonych). W 2012 roku, wraz z innym posłem do europarlamentu Guy’em Verhofstadtem [też niezła kanalia] napisał on publikację pt. „Manifest rewolucji postnarodowej w Europie”, którą w Polsce ochoczo promował Janusz Palikot. Wielokrotnie był on również cytowany i publikowany na łamach michnikowej „Gazety Wyborczej”. A teraz spróbujmy sobie wyobrazić jak gigantyczny wybuchłby skandal, gdyby ujawniono, że któryś ze znanych polityków PiS [biedny PiS…], który dziś pełni ważną rolę w partii i jest zaufanym prezesa, kiedyś publicznie zachwycał się nad seksualnością 5-letnich dziewczynek? Czy taki polityk miałby szansę na kontynuowanie swojej kariery? Czy dostałby miejsce na liście w wyborach do europarlamentu? Czy mógłby liczyć na zrozumienie ze strony środowiska „Gazety Wyborczej”? Otóż nie! Z dnia na dzień publicznie przestałby istnieć i nikt nie liczyłby się z jego zdaniem.

  http://niewygodne.info.pl/

  Ps..Tzw. demkokaratura uaktywnia wszelkiej maści kanalie a zawiadujący ową demokraturą dzieci Szatana windują potem owe kanalie w tzw. demokraturowych strukturach. Wrzucam film o siatce pedofilskiej na najwyższych szczeblach w Belgii. Stolicy przecież EU:
  Prosimy o ciszę Zabijamy dzieci:
  https://youtu.be/3YrvcpYRQ3k
  Mogę powiedzieć, że pedofilia pod rządami żydolewactwa ma przyszłość!…rozwija się dobrze i nikt ze światowych "przywódcuf" nie gorszy się, że bzyka się dzieciaki no chyba, że jakiś niedoinformowany "oburza" się…kwestia legalizacji?…już jest zalegalizowana a cały raban to nic innego jak jej reklama i okno Owertona czyli ostatni etap…Pedophilia Is A Natural Sexual Orientation | Mirjam Heine | TEDxUniversityofWürzburg

  https://youtu.be/MNr3yhjQPI8

  Czyli…normalka?!…

  Dzieci z domów dziecka sprzedawane i mordowane. Relacja z Wielkiej Brytanii gdzie trafiają dzieci z Polski, są katowane, a te które biorą w tym udział, mają skrzywioną psychikę na całe życie i już nigdy nie odnajdą się w społeczeństwie. Zróbmy coś aby nasze dzieci pozostały w naszym kraju.

  https://youtu.be/CuCFr1Hj3LI

  Czy poniósł ktoś jakoweś konsekwencje, że dupczy dzieci?…Przecież to składowe "kultury" chazarskiej, islamu i 16-nastu religii światowych…ONZ propaguje pedofilię…

  http://www.prisonplanet.pl/kultura/unesco_promuje_pedofilie,p968458931

  Po wydupczeniu wykrawa się potrzebne organy na żywca a resztę przerabia w kebabach i innych miejscach gdzie już zmielone idzie na kotlety a goje wpieprzają "toto" jak małpa kit…Handel dziećmi na mięso, seks i rytuały satanistyczne - Ewa Pawela

  https://youtu.be/VjMY9pEyQVA

  https://youtu.be/x4b159Gauwo
  A tak na marginesie ludzie bardzo się zmieniają…

  https://www.boardgameguru.co.uk/ekmps/shops/boardgameguru/images/pecunia-non-olet-44075-p.jpg
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:07:21
  Co za brednie!
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:35:11
  Pługiem do Tajlandii Waszmość na wymarzone wakacje nie dojedziesz, tym bardziej z widłami. Dlatego proponuję pozostać na terenie swojego powiatu, a swoje seksualne preferencje ukryć głęboko i się nimi prowokacyjnie nie afiszować.
  Proszę zająć się tworzeniem rady programowej portalu, jak to zalecał Waszmości pan Ryszard Opara, a nie promowaniem rozprawiczania i prostytuowania się z dziećmi.
  Wstyd Wojtas, wstyd.
  Taki stary i doświadczony a baby nie może sobie znaleźć, tylko dziećmi się interesuje.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:49:28
  To że "mistrz" był homoseksualistą to jeszcze małe piwo.
  Wiele informacji na temat jego seksualnych dewiacji było do niedawna ukrywanych ponieważ nie chciano go kompromitować.
  Sam Nehru dystansował się od Gandhiego nazywając jego postawę wobec seksu jako nienaturalną i szokującą! (Neru -Autobiography)
  Myślę, że podobnie jak i nad naszym "mistrzem" - L. Wałęsą - roztoczony został potężny parasol przez potężnych tego świata żeby chronić ich reputację.
 • @tańczący z widłami 07:52:53
  Oj zazdrość przez ciebie przemawia towarzyszu.Tak bardzo zazdrościsz tych preferencji Wojtasowi?
  A cóż to się stało? Czy aby przypadkiem tańcząc z widłami nie nadziałeś się ptaszkiem na nie? Aj waj jak tu teraz żyć nie dość że ptaszek obrzezany to jeszcze podziurawiony widłami i do niczego się nie nadaje oprócz siusiania,

  Jak żyć jak żyć???
 • Nawóz to nie perfumy.
  Najśmieszniejsze jest to, że Polacy sprzeczają się na temat korporacji religijnej jakby była ona Kościołem.
  Żeby jakieś zgromadzenie miało prawo nazywać się Kościołem musi być zbudowane na nauce i osobistym przykładzie twórcy Kościoła; Pana Jezusa Chrystusa. A że tzw. Kościół Rzymsko-katolicki jest programowo sprzeczny z wolą Boga objawioną w Bożym Słowie, to ta organizacja nie ma prawa nazywać się Kościołem, gdyż Kościołem nie jest. Co najwyżej jest to korporacja religijna z centralą w Watykanie, która ma szyld z nazwą "kościół".
  Biblia + Ojcowie Kościoła + tradycja, to nie Kościół Chrystusa, ale ludzka organizacja.
  Fałszywy chrzest nieświadomych niemowlaków, fałszywa komunia nie spełniająca warunków Wieczerzy Pańskiej, niebiblijne bierzmowanie, podział na duchownych i laikat, przekręt z drugim przykazaniem o bałwochwalstwie, przymusowy celibat funkcjonariuszy choć zboczenia nie dyskwalifikują członkostwa księży w organizacji, kult maryjny Żydówki, kulty zmarłych, modlitwy do nieboszczyków, grzech symonii jako pobożność, czyściec którego nie ma w Biblii, sakramenty których nie ma w Biblii, mantrowanie na koralikach... Można by tak godzinami opowiadać o odstępczych historiach w łonie Watykanu.

  Ta korporacja w piątym wieku odłączyła się od chrześcijaństwa i dzisiejsze brudy są pochodną odstępstwa od Boga. I właściwie nie ma dla tej korporacji na samonaprawę, na oczyszczenie.
  Gdyby wyrzucili wszystkich 1-5% pedofilów,
  Gdyby wyrzucili wszystkich 5% alkoholików - 20% pijaków,
  Gdyby wyrzucili wszystkich chciwców ...% ?,
  Gdyby wyrzucili wszystkich symonistów ...% ? biorących pieniądze za załatwienie spraw u Boga,
  Gdyby wyrzucili wszystkich 100% fałszywych biskupów (kawalerów),
  Gdyby wyrzucili wszystkich 100% bałwochwalców,
  Gdyby wyrzucili wszystkich pederastów ...% ?
  Gdyby wyrzucili wszystkich około 50% wszeteczników,

  Gdyby, gdyby... to kto by im się ostał?

  Tak więc korporacja watykańska jest skazana na duchową martwotę, na co najwyżej pudrowanie gnoju.
 • @morgan 22:49:55
  Przeciwnie; bardzo cenię Dmowskiego, ale w "całokształcie" - chyba czegoś jego idei brakuje.
  A kobiety to wyczuwają....
 • @Casey 02:48:39
  Widzę, że nie umie Pan czytać.
 • @tańczący z widłami 07:52:53
  Skoro ja podpisuję się nazwiskiem, to i można sprawdzić listy pasażerów na wycieczkach do Tajlandii.
  A taki Widlarz - tu moralizuje, a zapewne po cichu w Tajlandii orgie sobie wyprawia. Wraca taki do Wielkopolski i katolickiego narodowca zgrywa - nie zapominając wszystkiego dokładnie księdzu opowiedzieć - wiadomo taka spowiedź pozwala na pobudzenie ...
 • @roux 21:59:26
  "Dlaczego Husky nie komentuje?"

  Bo Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansował gniota w kwocie 3,5 mln zł.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:35:11
  Owszem, tańczący z widłami jest bardzo inteligentny, dowcipny, błyskotliwy i kulturalny. W przeciwieństwie do Wojtasa.
  Poza tym nigdy nie zadaje kretyńskich pytań, po których się zbiera na wymioty, jak np. „co złego jest w pedofilii”.

  Zapewne wojtasowa cywilizacja w ramach dopuszczania różnorodności zostawia margines na takie zboczenia. U muzułmanów i talmudzistów pedofilia to normalka; oni też by zadali takie pytanie, jakie zadał naczelny cywilizator na NEonie24.pl.
 • @von Finov 09:31:16
  „Biblia + Ojcowie Kościoła + tradycja, to nie Kościół Chrystusa, ale ludzka organizacja.”

  Co w tym dziwnego? Każda religia jest ludzką organizacją, czasami dla ludzi, którzy ją stworzyli, czasami dla ludzi, którzy ją praktykują, a zazwyczaj jednocześnie jedno i drugie, co zachowuje potrzebę jej istnienia. Jeśli balans nie zostanie zachowany, religia się sypie.

  Wszystkie religie, razem z ich sacrum i profanum, wierzeniami, objawieniami, rytuałami, etc., są organizacjami ludzkimi. Bóg ich nie potrzebuje. W Boga można wierzyć i Go wielbić nie nakeżąc do żadnej religii.

  Akurat Watykan to monstrum dbające o pieniądze i władzę, robiące dokładnie odwrotnie to, co głoszą i nauczają legiony posłusznych mu księży, dla bezpieczeństwa majątku kościelnego zakutych w kajdany celibatu.

  Rząd „polski” traktuje religie jak korporacje - jakimi są, dlatego związki wyznaniowe mogą kupić w Polsce tyle ziemi, ile im się podoba, czego nie mogą zrobić indywidualni Polacy. Oczywiście, że to są ludzkie organizacje a nie boskie.
 • Gabriel Maciejewski ostro o Smarzowskim:
  Dostał kasę, zrobił gniota.
  https://www.youtube.com/watch?v=akQz1UylSTQ

  Nawet za komuny nie sfinansowano takiego paszkwilu. Na ale Jarosław pobożny podąża kulejąc za duchem czasu.
 • @Lotna 14:41:57
  Zastanawia, czy Szanowna jest tak ograniczona z natury, czy z racji przebywania w debilnym towarzystwie.

  Moje pytania mają sens - inny niż prymitywy są w stanie pojąć, co na przykładzie Szanownej łatwo zaobserwować.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:50:56
  Widzę, że światły Wojtas nie umie czytać ze zrozumieniem. Powiedziałam, że pytanie jest kretyńskie, a nie że nie ma sensu. Ma wiele sensu; podobnie wiele, jak wiele by miało dla każdego pedofila, z tymi usankcjonowanym religią na czele. Talmud dozwala seks z trzyletnim dzieckiem, a Koran z dziewięcioletnią dziewczynką i zapewne każdy z tych konsumujących taki związek by zadał to, jakże głębokie i niezrozumiałe dla normalnych ludzi, pytanie.

  Jak chodzi o debilne towarzystwo, to raczej trudno o bardziej debilne niż towarzystwo Wojtasa na NEonie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:50:56
  Oto jegomość Wojtas w pełnej krasie. Jak zwykle przemiły dla kobiet, szarmancki i kulturalny. Widocznie marzenia o Tajlandii, przebywanie w towarzystwie dzieci i zabawy z dziećmi mu służą, w przeciwieństwie do innych szarmanckich panów, którzy w takich sytuacjach dewiują i dziecinnieją.
 • @tańczący z widłami 20:26:45
  Jeśli pański patriotyzm, o którym Pan zapewniał, tudzież praca organiczna na którą się powoływał, są na poziomie komentarzy na tym blogu, a do tego Polskę chce Pan na takim poziomie intelektualnym sytuować, to powiem szczerze - brzydzę się takimi osobnikami.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:01:51
  Dobrze chociaż , że nie brzydzisz się dziećmi.
 • @Lotna 14:41:57
  A ja mimo wszystko proszę Lotną o definicję pedofilii. To bardzo wazne pytanie w kontekście oceny tego zjawiska.
 • @wercia 16:22:02
  Warto wspomnieć, że film "Kler" został według reżysera Smarzowskiego zrobiony według książki korespondenta prasy holenderskiej Ekke Overbeeka. Overbeek siedzi już wiele lat w Polsce, i niemalże co tydzień wysyła fantastyczne kłamstwa do dziennika Trouw. Znam go, nienawidzi Polski jak typowy nazista, w oparciu o starą nienawiść kalwińskiej Holandii, do której doszła propaganda nazistowska, a obecnie liberalno-marksistowska. Holandia jest najbardziej antypolskim krajem na świecie, i to powinno wreszcie dotrzeć do Polaków. Timmermans się tam niczym nie wyróżnia, jest typowym tępym Holendrem! Holendrzy nawet w Brukseli ciągle atakują Niemcy, że są zbyt łagodne w stosunku do katolickiej Polski. Zamiast kogoś takiego natychmiast wydalić na mordę jak Kozlovską jako persona non grata to robi się dla nich jeszcze kosztowne spotkania i poświęca na to masę pieniędzy na zadeklarowanych wrogów Polski i Polaków. Ów Overbeek jest bliskim przyjacielem Michnika, i korzysta z bezpłatnego gabinetu i telefonu w redakcji GWna. Ekke Overbeek godnie kontynuuje tradycje i osiągnięcia holenderskich ochotników z holenderskich dywizji i batalionów Waffen SS, które w Południowo-Wschodniej Polsce (dzisiaj Zachodniej Ukrainie) zamordowały przeszło pół miliona obywateli polskich, w większości żydów. Niemcy otaczali miasteczko w Małopolsce Wschodniej, i do środka wpuszczali Holendrów. Nikt żywy z mieszkańców już z niego nie wychodził. Kolejnym krokiem były pociągi z dobrem mieszkańców, przewożące to do Holandii. Polsce należą się oczywiście także i od Holandii a nie tylko Niemców odszkodowania wojenne.
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:07:21 Nie na miejscu to: co złego jest w pedofilii?
  NIESMAK a nawet obrzydzenie poczułem
  Tak jak i inni

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej