Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
450 postów 19035 komentarzy

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - PiS PO jedno zło!

Dlaczego idolatria i bałwochwalstwo są w cenie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W tej krótkiej notce nie mam zamiaru udowadniać czy obalać jakiekolwiek mity. Niech tam każdy wierzy w co chce i lubi.

Chciałbym jednak skupić się nad samym mechanizmem i potrzebą uprawiania bałwochwalstwa i idolatrii.

Kult Piłsudskiego i sanacji jest tutaj doskonałym punktem wyjścia. Celuje w nim zwłaszcza obecny obóz rządzący. To nic, że istnieje wiele dokumentów podważających ten mit ale to nie ma większego znaczenia. Władza, zwłaszcza słaba potrzebuje mitu założycielskiego, do którego może się odwołać i legitymizować swoje działania.

Podobnie próbował robić obóz zwany dziś "totalną opozycją". Oni postawili swego czasu na Lecha Wałęsę, który jako "najbardziej rozpoznawalny na świecie Polak" (zaraz po papieżu Wojtyle oczywiście) "obalił komunę". Stąd stanie murem przy Lechu (Bolku?), gremialne uczestnictwo w obchodach urodzin Patrona na ul.Polanki i inne hucpy. No ale wyszło jak wyszło... Wszyscy wiemy jak to się skończyło bo w tzw. międzyczasie wyszły na jaw pewne dokumenty, które skompromitowały mit Wielkiego Elektryka.

Mit założycielski "dobrej zmiany" ma się trochę lepiej bo od tamtych wydarzeń minęło jednak sporo lat a wszelkie dokumenty podważające ów mit a zwłaszcza relacje osób współczesnych mitowi są bezwzględnie sekowane.

Po co więc potrzebne są te mity? Może dlatego, że nie mamy prawdziwej, polskiej klasy politycznej na tyle mądrej i silnej by tworzyć własne, żyjące mity? PiS poszedł profilaktycznie dalej i energicznie buduje legendę L.Kaczyńskiego. Pewnie tak na wszelki wypadek, gdyby mit Piłsudskiego się wypalił albo udowodniono by z całą pewnością, że na takie bałwochwalcze uwielbienie jednak nie zasłużył. Każdy przewidujący kierowca wozi ze sobą koło zapasowe.

No ale dosyć już tych herezji i świętokradztwa - biegnę "kury szczać prowadzać" bo już słońce wysoko.

KOMENTARZE

 • Zagadka
  Czy Rassija ma bohaterów narodowych, oczywiście - oprócz Rasputina, Lenina, Stalina i Putina?
 • @Talbot 08:01:29
  A co mnie to obchodzi?
  Zresztą to Talbot jest specjalistą od Rassiji, nie ja.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:06:18
  Zapomniałem jeszcze o Chruszczowie, Breżniewie i ...
 • @Talbot 08:12:14
  Nie trolluj.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:14:19
  Ukraińcy mają swojego bohatera...

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/10/wspolpraca-oun-z-sowieckim-nkwd/
 • @Talbot 08:23:35
  Następny komentarz nie na temat usunę :)
 • Autor
  "Dlaczego idolatria i bałwochwalstwo są w cenie?"

  Bo odwołują się do pogaństwa. Inaczej mówiąc odwołują się do niskich pobudek w społeczeństwie - tym sposobem już dają, gdy jeszcze nic nie dali - dają perspektywy zwolnienia z wymagań ideowych, z działań dla przyszłości, ofiar i poświęceń, a zarazem dają perspektywy sycenia niskich żądz.


  "Władza, zwłaszcza słaba potrzebuje mitu założycielskiego, do którego może się odwołać i legitymizować swoje działania".

  A mit założycielski jak najbardziej się z tym łączy - poprzez ideologię.
  - Ideologię która legła u podstaw tego mitu założycielskiego kontra jakiejś ideologii poprzedzającej ten mit założycielski, a więc kontynuacja tego nowego mitu założycielskiego obiecuje, że będzie lepiej jak było.

  Oczywiście tylko obiecuje, bo bez idei, czyli wartości ludzkich, narodowych i rodzinnych nic lepiej być nie może - gorzej tak.
  Jednak mit pozwala nowej władzy zaczynać na przygotowanym gruncie, a więc mieć już przygotowane podziały pod "divide et impera", a system w którym praktycznie zablokowano odwoływanie złych władz przez Naród, już pozwala im doczłapać do końca kadencji.

  Umacnia też władzę przez odwołanie się nowych władz do twórców tego mitu założycielskiego.
  Nadto zwalnia władze z ryzyka kierowania się ideami - one wchodzą w kontynuację ideologii idola i bałwana. - A ona wyrasta już do formy religii.
  Każda ideologia ma tą właściwość że ma swoich wyznawców tak jak religia, buduje na osobach, na hierarchii władzy a nie wartości.
  Dla zwyklłego obserwatora one się niczym nie różnią.
  Piszę o tym w ostatniej notce odnośnie Karonia.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej