Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
501 postów 22517 komentarzy

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - PiS PO jedno zło!

Co myślą Chiny o szykanach wobec Rosji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Chińczycy znani są ze swojej wstrzemięźliwości na arenie międzynarodowej. Mało mówią, nie wchodzą w polityczne pyskówki tylko robią swoje.

Konsekwentnie realizują swoją politykę dążącą do obalenia obecnego - jednobiegunowego porządku świata i zastąpienie go porządkiem wielobiegunowym. Chiny dążą do tego innymi metodami niż USA. Projekt budowy Nowego Jedwabnego Szlaku (notabene już realizowany) zakłada rozwój handlu i pokojowej współpracy wielu podmiotów. Jest to dokładnie odwrotność tego co robią USA i podporządkowane im NATO. Szereg wojen wywołanych i sponsorowanych przez USA w ciągu ostatnich trzech dekad jest tego jaskrawym dowodem. Mówiąc krótko - każde państwo, które nie godzi się na bezwarunkowy dyktat USA prędzej czy później jest napadane i grabione. Kryzys migracyjny, który dotyka Europę jest bezpośrednią konsekwencją takiej zbójeckiej polityki.

Artykuł, który poniżej prezentuję, pochodzi z Global Times, oficjalnej gazety chińskiej w języku angielskim. Wszystkie opinie tam prezentowane są oficjalnym stanowiskiem rządu chińskiego i należy traktować je niezwykle poważnie. Chińczycy doskonale wiedzą, że w ostatniej awanturze wywołanej próbą otrucia podwójnego agenta na terenie Wielkiej Brytanii chodzi w ostatecznym rozrachunku o Chiny, które są obecnie największą, obok Rosji, przeszkodą w utrzymaniu przez USA światowej hegemonii.

Chiny są w porównaniu z Rosją militarnym karłem a Rosja w porównaniu z Chinami gospodarczym. Razem jednak, w sojuszu, stanowią jedyną siłę na świecie mogącą zmienić paradygmaty światowego porządku. To jest właśnie to czego USA obawiają się najbardziej. Artykuł z Global Times, redakcyjny (co dodaje mu jeszcze powagi) nie pozostawia żadnych złudzeń co do stanowiska Chin.

Zapraszam do lektury.

 

26 marca Stany Zjednoczone, Kanada i kilka krajów Unii Europejskiej wydaliły rosyjskich dyplomatów z ich zagranicznych ambasad i konsulatów w odwecie za rzekome zatrucie rosyjskiego byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki. W chwili pisania tego dokumentu 19 krajów, w tym 15 państw członkowskich UE, okazało swoje poparcie dla Wielkiej Brytanii poprzez egzekwowanie takich środków. 4 marca Skripal i jego córka Julia zostali przewiezieni do szpitala po tym, jak zostali znalezieni nieprzytomni w parku w Salisbury. Później stwierdzono, że ojciec i córka mieli kontakt z nieznanym gazem paraliżującym. Władze brytyjskie twierdziły, że Skripal zostali zaatakowani "Novichokiem", potężną, chemiczną bronią produkowaną w czasach Związku Radzieckiego.

Rząd brytyjski nie dostarczył dowodów, które łączyłyby Rosję z tą zbrodnią, ale był pewien, że od samego początku nie było żadnego innego "sensownego wyjaśnienia" dla usiłowania zabójstwa. Wielka Brytania była tak bardzo przekonana o swojej rosyjskiej teorii, że nie traciła czasu na wprowadzenie sankcji przeciwko krajowi przez szybkie wydalenie rosyjskich dyplomatów z Londynu. Wkrótce potem urzędnicy stolicy Wielkiej Brytanii skontaktowali się z NATO i ich europejskimi sojusznikami, którzy udzielili natychmiastowego wsparcia. Oskarżenia, które kraje Zachodu rzuciły na Rosję, opierają się na ukrytych motywach, podobnych do tego, dla którego Chińczycy używają wyrażenia "być może to prawda", aby wykorzystać pożądaną okazję. Z perspektywy osoby postronnej, zasady i dyplomatyczna logika stojąca za takimi drastycznymi wysiłkami są błędne, nie wspominając już o tym, że wyrzucanie rosyjskich dyplomatów niemal jednocześnie jest surową formą zachowania.

Takie działania mają niewielki wpływ poza rosnącą wrogością i nienawiścią między Rosją a ich zachodnimi odpowiednikami. Rząd brytyjski powinien przeprowadzić niezależne dochodzenie w sprawie zatrucia Skripalem przez przedstawicieli społeczności międzynarodowej. Wysiłek taki jak ten dałby rezultaty wystarczająco silne, aby osoby kierujące się tą sprawą mogły zdecydować, kogo nie należy oskarżać o przestępstwo. Obecnie większość popierających brytyjską jednostronną konkluzję to członkowie NATO i UE, podczas gdy inni stanęli po stronie Wielką Brytanią z powodu długotrwałych relacji.

Fakt, że wielkie zachodnie potęgi mogą wydać "wyrok" na obcy kraj bez przestrzegania tych samych procedur, które przestrzegają inne kraje zgodnie z podstawowymi zasadami prawa międzynarodowego, jest zatrważające. Podczas zimnej wojny żaden zachodni kraj nie ośmieliłby się zrobić takiej prowokacji, a dziś są przeprowadzane z nieskrępowaną łatwością. Takie działania są niczym innym jak formą znęcania się Zachodu, który zagraża światowemu pokojowi i sprawiedliwości. W ciągu ostatnich kilku lat międzynarodowe standardy zostały zafałszowane i zmanipulowane w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano.

Podstawowy powód obniżania globalnych standardów jest zakorzeniony w dysproporcjach energetycznych po zimnej wojnie. Stany Zjednoczone, wraz ze swoimi sojusznikami, wpędziły swoje ambicje w międzynarodowe standardy, więc ich działania, które miały podążać za zestawem standardowych procedur i protokołów, były niczym więcej, jak tylko zyskownymi możliwościami zaprojektowanymi tylko dla nich samych. Te same zachodnie narody aktywowały w pełni siły opinii publicznej i agencje medialne, by bronić i uzasadniać takie przywileje. W ostatnim czasie więcej zagranicznych krajów padło ofiarą zachodniej retoryki i bezsensownych środków dyplomatycznych. W końcu przywódcy tych narodów są stygmatyzowani, jako "uciskający własny naród", "autorytarni" lub "dokonujący czystek etnicznych", bez względu na ich niewinność. To nie do zniesienia, jak USA i Europa potraktowały Rosję. Ich działania reprezentują lekkomyślność , która charakteryzuje zachodnią hegemonię, zatruwającą stosunki międzynarodowe.

W tej chwili jest idealny czas dla krajów nie-zachodnich, aby wzmocnić jedność i wspólne relacje między sobą. Narody te muszą ustanowić poziom niezależności poza zasięgiem wpływów Zachodu, jednocześnie łamiąc łańcuchy deklaracji monopolistycznych, z góry ustalone orzeczenia i doceniając własne zdolności osądu. Jest już zrozumiałe, że aby osiągnąć taki międzynarodowy wysiłek zbiorowy, łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ponieważ wymagają one fundamentalnego wsparcia, zanim cokolwiek może się wydarzyć. Dopóki nie pojawi się nowa linia sojuszników, wielonarodowe stowarzyszenia, takie jak BRICS, czy nawet Szanghajska Organizacja Współpracy, muszą zapewnić poczucie wartości tym nie-zachodnim narodom i aktywnie tworzyć z nimi sojusze.

To, czego Rosja doświadcza, może być odzwierciedleniem tego, jakiego traktowania inne nie-zachodnie narody mogą spodziewać w niedalekiej przyszłości. Wyrzucenie rosyjskich dyplomatów nie wystarczy, by odstraszyć Rosję. Ogólnie rzecz biorąc, jest to taktyka zastraszania, która stała się symboliczna dla zachodnich narodów, a ponadto takie środki nie są wspierane przez prawo międzynarodowe, a zatem nieuzasadnione. Co ważniejsze, społeczność międzynarodowa powinna dysponować narzędziami i środkami, aby zrównoważyć takie działania.

Zachód to tylko niewielki ułamek świata i jest daleki od tego za kogo się do tej pory uważał - globalnego przywódcy. Zmuszone do milczenia mniejszości w społeczności międzynarodowej muszą to dostrzec i udowodnić, jak głębokie jest ich zrozumienie sytuacji i udowodnić to światu poprzez działanie. W przypadku Skripala opinia publiczna nie zna prawdy, a brytyjski rząd nie dostarczył jeszcze dowodu uzasadniającego ich oskarżenia przeciwko Rosji. Zdecydowanie uważa się, że nie należy popierać oskarżeń nakładanych przez jedno państwo na drugie, które nie są końcowymi rezultatami dokładnego i profesjonalnego śledztwa. Jednocześnie wydalanie dyplomatów jest formą niecywilizowanego zachowania, które musi zostać natychmiast zaniechane.

www.globaltimes.cn/content/1095361.shtml

KOMENTARZE

 • Manipulacje i zakłamania...
  Każdy normalny człowiek musi dojść do podobnej konkluzji.
  Jeśli zaś chodzi o brytyjczyków to niech najpierw ujawnią utajniane od lat dokumenty w sprawie mordu na gen. Sikorskim.
 • @Robik 11:31:05
  Problem (dla USA) jest jednak w tym, że do takiego wniosku doszedł nie przeciętny Chińczyk tylko chiński rząd. A to już inna liga.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:42:18
  I w tym również nasza nadzieja.
  Nasza - nie "naszego" rządu.
 • A ja myślę że mają rację żydowskie media w sprawie ruskiej agentury.
  żydowskie media krzyczą na cały świat że ruska agentura ingeruje w sprawy wewnętrzne USA i innego zachodu.
  Dowodów nie przedstawiają.
  Mimo to wbrew dowodom bezpośrednim (których brak) można wysnuć wniosek że mają rację choć pewnie im samym wydaje się ze~kłamią jak zwykle.

  Uzasadnienie.
  Bezczelne, brutalne, nachalne, nieskrywane łamanie prawa międzynarodowego wobec Rosji i innych opierających się globalnym bandytom krajom czyni więcej szkody globalnym bandytom niż tym wobec których oni łamią prawo międzynarodowe.

  Dzisiaj świat już widzi gołym okiem że prawo międzynarodowe dla globalnych bandytów to tylko narzędzie podporządkowania innych narodów interesom globalnych bandytów (rodzaj kajdanów dla narodów świata).
  To samo prawo niczym nie krępuje globalnych bandytów którzy je łamią gdy tylko mają taki interes.

  Jak widać globalni bandyci (mafią żydowska) stawia siebie ponad prawem.

  Taki, dziś oczywisty już stan rzeczy musi zespalać narody świata jako zwartą opozycję wobec globalnych bandytów.
  Tylko wasale globalnych bandytów muszą szczekać jak im globalny bandyta każe.. i szczekają..(a ich narody myślą swoje) .

  Globalni bandyci sami siebie kompromitują na globalną skalę.
  Kto z nimi będzie się układał jak układy dla nich nie mają żadnego znaczenia, kto im uwierzy w ich jakieś tam deklaracje ?
  Kto będzie z nimi zawierał jakieś większe czy długoterminowe kontrakty ze świadomością że oni mogą w każdej chwili je olać ?
  NIKT przy zdrowych zmysłach.

  Można się zastanowić dlaczego globalni bandyci tak jaskrawie się kompromitują ?

  I tu nasuwa się pytanie... kto ma w tym i jaki interes ?

  Odpowiedź jest iście Smoleńska ...
  Ruskie mają w tym interes by globalni bandyci się kompromitowali.
  Ruskie mają nie tylko taki interes ale mają też możliwości realizowania takiego interesu.
  Ruskie mają dobry wywiad a ich najsilniejszą V kolumną są ruscy żydzi i ich rodziny na całym świecie.
  Globalna mafia też jest żydowska...a więc ruscy żydzi mają otwartą drogę do kariery w globalnej mafii żydowskiej.
  No bo jak mafia żydowska ma nie popierać zaangażowanego i przebojowego żyda ? Wita takich ruskich agentów z otwartymi rękoma (brakuje i mądrych żydów) a ruskie żydowskie agenty są mądre.

  A ruskie agenty w strukturach globalnej mafii żydowskiej w imieniu tej mafii "lobbują" działania które w istocie tę mafię kompromitują.

  "Wot i wsio".

  Najgroźniejszym przeciwnikiem globalnej mafii żydowskiej są żydzi.
 • @Oscar 12:15:11
  i niech mi ktoś powie że jestem antysemitą.
 • @Oscar 12:15:11
  Ciekawy pkt widzenia, kto wie czy nie prawdziwy.
  To znaczy, że jeszcze jest jakaś nadzieja :)
 • @Oscar 12:15:11
  Czy to są u ciebie objawy pomroczności jasnej czy ciemnej?
 • @Oscar 12:19:23
  Jedynym wyjściem w tej sytuacji to dać się obrzezać.....
 • @Casey 17:54:13
  Błędne wnioski.
  Ci działający w imieniu Putina są pod kontrolą .. Putina.
  Ci drudzy są przez nikogo nie kontrolowali.
  Ci od Putina czują się obywatelami Rosji
  Ci od mafii czują się właścicielami świata.

  Zło płynie nie od zwykłego żyda ale od żyda Syjonisty czyli żyda nazisty.
 • @Oscar 18:12:22
  Serdeczne dzięki. Już zrozumiałem jak stanąć po jasnej stronie mocy! Jedyne wyjście to dać się obrzezać i poprosić Putina o azyl!
 • @Oscar 18:12:22
  Czyli tak po prawdzie, to sami żydzi powinni mieć interes w poskromieniu syjonistów, bo jak przyjdzie czas wymierzania sprawiedliwości dziejowej (co jakiś czas taka akcja następuje) to wszyscy pójdą do piachu - winny czy też niewinny.
 • @
  Chiny w celu ochrony swoich interesów i wyrównania szkód postanowiły od 2 kwietnia wprowadzić cło na 128 importowanych z USA towarów w charakterze kontrśrodka po wprowadzeniu przez Waszyngton cła na stal i aluminium.
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201804027678771-Chiny-USA-handel-clo/
 • @fretka 18:50:58
  Z rozpiski art. eksportowanych do Chin wynika, że USA to kraj surowcowo - rolniczy.
 • @@@
  Upadek, powstanie i rozwój Rosji, a rola Władimira Putina. Władimir Putin uzyskał w wyborach prezydenckich w Rosji 18 marca 2018 r. – 75 procent głosów. Żaden przywódca nie może cieszyć takim poparciem. Sondaże popularności Putina na Ukrainie, w Niemczech, a nawet w USA dowodzą, że wygrałby wybory z miejscowymi kandydatami w tych krajach. W Polsce jest to również prawdopodobne, mimo ciągłej kampanii rusofobii. Obiektywna i ostrożna analiza procesów oraz wydarzeń zachodzących w Rosji po rozpadzie ZSRR została dokonana na stronie emerytowanych oficerów wywiadu amerykańskiego www.veteranstoday.com. Ta analiza jest diametralnie odmienna od kłamstw i fałszerstw żydowskiej propagandy w mediach globalnych i „polskojęzycznych” w Polsce propagujących rusofobię. Kiedy Rosja była rozkradana i niszczona przez żydowskie partie Jawlińskiego i Gajdara podczas rządów pijaka Borysa Jelcyna w latach 90-tych XX wieku, to media te chwaliły „demokracje” i „prawa człowieka” w Rosji.
  Natomiast milczały o zaplanowanym i zrealizowanym ludobójstwie z głodu 15 milionów obywateli rosyjskich ( według oficjalnych danych – faktyczne mogą być większe), wskutek nie wypłacania wynagrodzeń, emerytur i rent przez ponad 2 lata w Rosji pod koniec lat 90 -tych. Zabójstwo Niemcowa, czy obecnie Skripala jest ważniejsze, niż ludobójstwo 15 milionów, głównie Rosjan, zrealizowane przez żydo –Zachód. Całość pod linkiem.

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/03/upadek-powstanie-i-rozwoj-rosji-a-rola-wladimira-putina/
 • @@@
  Rozkwit Rosji jest końcem świata żydowskich finansowych elit. „Czego siły ciemności posiąść nie mogą, usiłują zniszczyć”. Żydowskie Yelity robiły wszystko żeby Rosja nigdy nie stała się konkurentem dla biznesowych ośrodków operacyjnych w Londynie, a potem w Stanach. W praktyce, by to osiągnąć, zamierzali nieustannie marginalizować obecność Rosji na kontynencie euroazjatyckim oraz nie dopuścić do tego, aby narody Europy, a w szczególności Europy Zachodniej, zawarły z Rosją jakiś poważny sojusz. Plan ten zaczęto wdrażać w życie w późnych latach 90. XIX wieku, a jego realizacja trwa do dziś, niestety zaczyna się sypać… Całość pod linkiem..
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/03/rozkwit-rosji-jest-koncem-swiata-zydowskich-finansowych-elit-czego-sily-ciemnosc-posiasc-nie-moga-usiluja-zniszczyc/
 • @@@
  Demontaż bredni: prezydent Putin a rabini. Od lat w sieci kolportowane są zdjęcia przedstawiające prezydenta Putina w towarzystwie rabinów. Towarzyszą temu wypowiedzi, jakoby prezydent Putin był żydowską marionetką i służył żydowskim interesom. W ostatnim roku wielokrotnie zadawano mi to pytanie – czy Putin służy rabinom?
  [A więc, że i owszem spotyka się on z przedstawicielami judaizmu. Tak jak spotyka się z popami i imamami. Ale nie jest niczyją marionetką, a już szczególnie nie rabinów. O czym świadczą wywaleni z Rosji rabini Eljasziw Kapłun, Chaim Fridman, Izrael Zilberstein, Tzvi Herszkowicz, Aleksandr Fejgin, Zeev Vagner. A na wylocie na zbity pysk byli lub są: Oszer Kriczewski, Arie Edelkopf i Josif Chersoński…Czy prezydent Putin może być ich marionetką?] Całość pod linkiem..

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/03/demontaz-bredni-prezydent-putin-a-rabini/
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:08:50
  Nie wiem dlaczego Chiny nie nałożyły embarga na amerykański przemysł lotniczy i samochodowy. Chiny to bardzo lukratywny rynek dla jankeskich koncernów. Być może liczą, że Trump się opamięta. Choć ja w to osobiście wątpię. Z drugiej strony może Chiny powinny zacząć myśleć o wzroście tzw konsumpcji wewnętrznej. Chiny to rynek konsumenta potencjalnie większy niż Europa i Ameryka Północna razem wzięte. Zdaję sobie sprawę, że Chinom jednak bardziej zależy na rynku amerykańskim, niż jankesom na chińskim. To wynika z ilości towarów które Chiny sprzedają w USA. Utrata tego rynku tak z dnia na dzień, w bardzo poważnym stopniu może zaszkodzić chińskiej gospodarce. Chciałbym podejść do tego zagadnienia trochę z innej strony. USA to najbardziej zadłużony kraj na świecie, Dług publiczny przewyższa roczne PKB kraju i z każdym rokiem rośnie. Z czysto ekonomicznego punku widzenia, dług ten jest nie do spłacenia a amerykańskie obligacje wielką piramidą finansową. Aby spłacić stare długi rząd musi zaciągnąć jeszcze większe. Cały ten system oparty jest na pustym amerykańskim pieniądzu. Jeśli dojdzie w przyszłości do załamania się wiary świata w zieloną makulaturę, to aktywa finansowe zgromadzone w tej walucie szlag trafi. Te chińskie biliony dolarów również. Oczywiście do załamanie nie dojdzie ani dziś ani jutro. Jednak jest to tylko kwestia czasu. Amerykańskiej maszyny zadłużeniowej nie da się zatrzymać. To taki smok, który im więcej zjada, tym apetyt jego jeszcze bardziej rośnie. Problem w tym że nikt nie wie kiedy pęknie, bo świat niczego podobnego jeszcze nie przechodził. Widać najlepsze rzeczy zostawia się na deser, przyjemności trzeba sobie stopniować osiągając stopniowo najwyższy poziom a cios dobijający zadaje się na końcu. Oni też sprzedają dużo i chyba robią to rozważnie po kalkulacji, to tak jakby dawali ostrzeżenie że może być gorzej, gdyby nie byli mądrzy i rozsądni tak daleko by nie zaszli, gdyby zniszczyli USA ekonomicznie to stracili by rynek zbytu.
 • @ Autor, All
  "Co myślą Chiny o szykanach wobec Rosji"

  Więcej szykan!

  :-)
 • @ Autor, All
  Już wyjaśniam....

  Myślę, że sankcje wobec Rosji są im na rękę. Dzięki nim mogą coś ugrać i Rosja może iść wobec Chin na ustępstwa, bo Ruscy stają się coraz bardziej odosobnieni. Mogą np zażądać większej ceny za zakup jakiejś technologii, której Rosja np nie będzie mogła kupić przez szykany w USA lub EU.

  Oczywiście 5* :-)

  Pozdro!
 • @Jasiek 17:53:20
  "Więcej szykan!"

  Oczywiście uważam, że Chińczycy tak myślą, ale w oficjalnych oświadczeniach i komunikatach starają się wywrzeć na innych odmienne wrażenie. Zależy im na pozytywnym wizerunku, są po prostu dyskretni, a dzięki temu może będą skuteczniejsi. Nie to co Antoni M, krzyczący o odwojowywaniu Krymu... tylko czym?
  Ot, dyplomacja i dyplomatołectwo ;-)))
 • Dobre tłumaczenie
  za wyjątkiem:
  Ogólnie rzecz biorąc, jest to taktyka zastraszania, która stała się symboliczna "dla zachodnich narodów..."
  W orginale "państw zachodu"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY

więcej