Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
438 postów 18461 komentarzy

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - PiS PO jedno zło!

USA - imperium, które utraciło legitymację

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dwudziesty wiek był z pewnością stuleciem największej ekspansji imperium amerykańskiego, nawet jeśli przez długi czas było równoważone przez inne, antagonistyczne supermocarstwo - ZSRR.

Wielka Brytania, ze swoim Imperium Brytyjskim, była tą potęgą, która zbudowała największe imperium współczesnej historii aż do początku XX wieku a następnie, stopniowo, przekazała pałeczkę Stanom Zjednoczonym. Z każdej z dwu wojen światowych USA wychodziły bogatsze, zagarniając coraz większe wpływy.

Jedną z cech dominujących potęg, obok przewagi militarnej i ekonomicznej, jest ich zdolność do wywierania wpływu w kulturę krajów podlegających ich dominacji. Nazywa się to "miękką siłą", mocą wpływania na system polityczny, kulturę, styl życia, system społeczny, a nawet na modę krajów podlegających Imperium. Dzięki kontroli wielkich mediów, kina, źródeł informacji, amerykański styl życia i amerykański system konsumpcyjny rozpowszechniły się jako podstawowy model. Czynniki te miały kluczowe znaczenie dla umocnienia dominacji USA nad dużą częścią świata. Ta siła oddziaływania zaczyna wykazywać jednak silne pęknięcia już od wielu lat.

USA kiedyś uwielbiały przedstawiać się jako "wyzwoliciele", jako "wyjątkowy kraj", ten, który broni "demokracji" i zachodnich wartości przed "tyraniami" - oczywiście tylko wtedy gdy nie byli z nimi sprzymierzeni. Najważniejszym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie (oczywiście oprócz Izraela) jest Arabia Saudyjska - najbardziej wsteczny i morderczy reżim świata arabskiego. Najwyraźniej miliardy wydawane przez Saudów na zakupy amerykańskiej broni wpływają na ocieplenie wizerunku...

System działał więc w ten sposób: USA mogły dokonywać ingerencji w innych krajach, a ich funkcja jako "ofiarodawców demokracji" dawała mu "legitymację" do prowadzenia działań, w tym działań wojskowych. W gruncie rzeczy Stany Zjednoczone zarezerwowały sobie prawa do pełnienia roli "policjanta świata". Hiperkonsumpcyjny system kapitalistyczny i amerykańska "demokracja", za pomocą stosunkowo prostej - lub łatwej do nauczenia - pseudo-kultury, a także powszechne użycie angielskiego jako języka międzynarodowego, dolara jako dominującej waluty, służyły do utrwalenia dominacji imperium USA.

Możemy uznać, że początek XXI wieku, to, co teoretycy i strategowie neokonserwatystów w Waszyngtonie uważali za "The New America Century", wraz z prezydencją George'a W. Busha, to w opinii wielu analityków, początek dekadencji imperium amerykańskiego i utrata nie tylko wpływu, ale także szacunku innych narodów. Wraz z początkiem wojen amerykańskich, inwazji na Irak, Afganistan, na podstawie fałszywych pretekstów (broń masowego rażenia), Stany Zjednoczone stały się karykaturą głoszonych wartości. Hollywood musiało przestać produkować filmy, w których prezydent Stanów Zjednoczonych ocala świat a pojawiło się za to wiele innych filmów ukazujących ciemną stronę elitarnej potęgi Waszyngtonu.

To się nie zmieniło, ale wręcz pogorszyło się podczas administracji Obamy, obłudnego prezydenta, pełnego sprzeczności i skłonnego do używania islamskich grup terrorystycznych jako najemnych żołnierzy Imperium,  (kolorowe rewolucje, arabskie wiosny, ukraiński Majdan). Obama był twórcą taktyki użycia dronów do wykonywania morderstw na zlecenie, okazał się słaby dla silnych i silny dla słabych.

W 2017 nadeszła era Donalda Trumpa, białego suprematysty (WASP) i zdeklarowanego protekcjonisty. Wraz z jego nastaniem administracja amerykańska pogrążyła się w paraliżu wewnętrznych walk między CIA, FBI, Głębokim Państwem, aparatem wojskowo-przemysłowym, w plątaninie skandali. Wpływ zięcia (Jared Kushner) okazał się sukcesem silnego lobby syjonistycznego w USA. Wraz z prezydenturą Trumpa i jej decyzjami, które blokowały i naruszały wszystkie wcześniejsze zobowiązania i traktaty przewidziane przez jej poprzedników, zrozumiano, że Stany Zjednoczone straciły wiarygodność na arenie międzynarodowej. Determinuje to postawę Waszyngtonu - coraz bardziej wojowniczą i skłonną do użycie broni w celu narzucenia i przywrócenia swojej dominacji politycznej, kwestionując jednocześnie pojawienie się nowych potęg, takich jak Rosja i Chiny.

W miarę, jak świat staje się coraz bardziej złożony, a nowe scenariusze sojuszy i przeciwstawnych sił kwestionują absolutną dominację Imperium, potencjał wojskowy wydaje się być jedyną kartą, którą Waszyngton może grać, aby bronić swojej supremacji. Stany Zjednoczone nie dbają już nawet o zachowanie pozorów, które dawały im legitymację do przedstawienia się jako "policjant świata". Stany Zjednoczone zaczynają być izolowane nie tylko z powodu muru, który budują na granicy z Meksykiem, ale także z powodu fałszywego protekcjonizmu, przez który jego firmy zmuszane są do zaprzestania działalności za granicą, a Waszyngton wydaje się rezygnować z procesu globalizacji którego był pierwszym i największym orędownikiem.

Trump nie jest tak naprawdę przyczyną, ale konsekwencją procesu dekadencji kultury pseudo-konsumpcyjnej i tak uproszczonej, że pomimo wywierania wpływu w wielu krajach, dzisiaj zaczyna ona być odrzucana przez narody. Jesteśmy skazani na upadek potęgi Imperium Amerykańskiego, imperium, które w nadchodzących dziesięcioleciach już jest skazane na utratę swojej hegemoniczną siły. Stany Zjednoczone będą nadal mogły wygrywać bitwy wojskowe i wymuszać swoją dominację w niektórych częściach świata siłą, ale już przegrały wojnę o wiarygodność i legitymację. To uderzające, że wielcy generałowie Pentagonu jeszcze tego nie zrozumieli.

Biorąc pd uwagę ostatnie zawirowania wokół nowelizacji ustawy o IPN, gdzie USA jednoznacznie stanęły po stronie Izraela oraz przyjęcie ustawy o zasadności żydowskich roszczeń dotyczący mienia bezspadkowego stawia to pod wielkim znakiem zapytania wiarygodność USA jako sojusznika. Jednak dopóki rządzi PiS z przystawkami nie mamy co marzyć o jakiejkolwiek racjonalizacji naszych stosunków z sojusznikiem, który już został okrzyknięty "wiecznym". Oczywiście nic "wiecznego" w przyrodzie nie istnieje, wszystko podlega nieustannej ewolucji.

Turcja nie ma takich dylematów jak pisowcy - będąc państwem suwerennym zakupiła systemy obrony przeciw-rakietowej w Rosji, zaoszczędziła kupę pieniędzy i nawiązała dość poprawne stosunki. Może Polska powinna pójść jej śladem? Gdybyśmy mieli u siebie nowoczesny system S-400 (pod wieloma względami przewyższający Patriot) to moglibyśmy nie obawiać się właśnie Rosji. Prawdziwe zagrożenie dla Polski płynie bowiem z Zachodu a nie ze Wschodu.

KOMENTARZE

 • @ Autor...Prawdziwe zagrożenie dla Polski płynie bowiem z Zachodu a nie ze Wschodu.
  Prawdziwe zagrożenie dla Polski płynie z samych Polaków.
  I Polek.
 • cd.
  Elity tzw.polaków nie zajmują się polityką, lecz polisztyłką.
  Polishtyłka ( z angielska) to szukanie kogoś , komu można zrobić dobrze.
 • Ilustracją do zamieszczonego wpisu
  jest najnowszy wywiad Putina dla amerykańskiej NBC.Warto zobaczyć,usłyszeć (lub po naciśnięciu stosownego klawisza przeczytać) jak w praktyce wygląda stan określany "pycha kroczy przed upadkiem)

  https://www.youtube.com/watch?v=9mhi_AyQAyw
 • @Zbigniew Jacniacki 11:46:16 cd.
  @DonaldJTrumpJr
  Tak się cieszę, że budzę się w kraju, w którym w końcu mamy prezydenta, który bardziej dba o Amerykę niż o uczucia naszych wrogów.... #

  Kiedy w naszym kraju tak będą mówiły nasze dzieci lub wnukowie?
 • Parę obrazów więcej wartych niż POgaduszki u łaszczowej.
  Pani Basiu, pani pokaże ten wpis prezesowi, pani dużo może.
  http://5.s.dziennik.pl/pliki/9837000/9837415-900-562.jpg
  Będzie pani po tym tak wielka jak pani imienniczka.
  https://img8.dmty.pl//uploads/201006/1276558158_by_kolorova_600.jpg
 • @Zbigniew Jacniacki 11:51:28
  Analiza wlasciwa -tylko zapomina sie ze armia amerykanska sa najemnikami sanchedrynu ,Fedu i innych syjonistycznych bankow.
  Z tego punktu widzenia jest malo istotne ze USA utracilo wiarygodnosc ,czy status imperium.Moga zostac zastapieni przez innych poslusznych najemnikow.
  Ten upadek moze zajac bardzo dlugo czasu np. mowi sie o upadku Watykanu(katolicyzmu) od kilkuset lat.
 • USA - imperium, które utraciło legitymację
  http://media.dziennikzwiazkowy.com/wp-content/uploads/2018/03/rexfeatures_9134040a-800x500_c.jpg

  Pekin docenia wysiłki Waszyngtonu, by rozwiązać problem programu nuklearnego Korei Północnej na drodze dyplomacji – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump o swojej rozmowie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na temat planów spotkania z przywódcą KRLD.

  http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/trump-rozmawial-o-korei-pln-z-prezydentami-chin-i-francji/

  Francja, Chiny i USA
  Czyżby Imperium rosyjskie utraciło legitymację?
 • @ikulalibal 11:48:32
  To zapewne w ramach ruiny polsko-amerykańskich relacji.

  https://pbs.twimg.com/media/DX267FhWkAAjVxg.jpg
 • @Husky 17:43:42
  Bardzo optymistyczne.Zwłaszcza jeśli zważyć że Polska nie eksportuje stali do USA.
  Nigdzie nie eksportuje stali.Owszem importujemy.
 • @ikulalibal 17:56:28
  // Polska nie eksportuje stali do USA.
  Nigdzie nie eksportuje stali//

  te twoje info to prosto ze sputnika ???
  masz internet to poczytaj
  bo jak zwykle błaznujesz

  http://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/usa-rozwaza-cla-na-stal-i-aluminium-polska-branza-dostanie-rykoszetem,317793_1_0_0.html
 • @ikulalibal 17:56:28
  //Polska nie eksportuje stali//
  jak ktoś ma zakuty stalowy łeb to .....

  po trzech kwartałach 2017 r. o 43,2 proc. zwiększył się eksport blach stalowych z Polski. Od stycznia do września krajowe huty dostarczyły za granicę 1,6 mln ton wyrobów płaskich, a w tym samym okresie 2016 r. 1,1 mln ton - wynika z analizy platformy SpotData, którą przywołuje gazeta.

  Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stall (PUDS), cytowana w artykule twierdzi, że nie ma prostej odpowiedzi na pytanie o przyczyny wzrostu polskiego eksportu blach, ale jako istotne czynniki wymienia poprawę koniunktury gospodarczej na świecie oraz wprowadzenie w wielu krajach ceł antydumpingowych.

  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/eksport-stali-z-polskich-hut-za-granice/15334gc
 • @Talbot 17:04:48
  Wiem Talbot, że ciężko ci to przyjąć do wiadomość ale taka jest smutna prawda...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:07:27
  Panie Jarku !!!!
  Wiecej wiary i optymizmu

  https://www.blasty.pl/upload/images/large/2018/03/making-america-great-again_2018-03-11_19-48-04.jpg
 • @Husky 19:50:39
  A co mnie Ameryka obchodzi? Tyle co zeszłoroczny śnieg. Niech siedzą z dupą cicho i nie rozrabiają po całym świecie.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:05:44
  //A co mnie Ameryka obchodzi? //
  ????
  No ale to przeta kolejna (cykliczna) notka o Ameryce
  pzdr
 • @Husky 20:10:09
  Analizuję (z obŻydzeniem) jak lecą na pysk. Tylko tyle.
  Jeszcze będą następne notki, spoko :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:29:31
  //Jeszcze będą następne notki, spoko :)//
  Wiem,wiem
  temat na lata, długie lata 8-))))))
 • @Husky 20:41:00
  //temat na lata, długie lata 8-))))))//

  Wcale nie takie długie. Lecą na pysk aż furczy :)
 • @Husky 17:43:42
  Pies i Talbt, wasze interesy parchate, biorą góre nad życiem Nas Polaków

  Zupelnie powaznie zastanawiam sie co w prezencie dostanie Megan Kelly od prez Putina za ten z nim ostatni …..a i za poprzedni wywiad.
  Wywiad jest tak dobry ,ze stacja mateczna M Kelly usunela pewien szczegolnie nieblogonadieznyj fragment.,..zeby sluchaczy swoich nie wprawic w depresyjne delirium….
  Gdyby- taki wywiad, w taki sam sposob przeprowadzil rosyjski dziennikarz uznano by to ….za -masterpiece rosyjskiej propagandy….
  Wywiad poglebil w elitach establismentu neoconow kryzys i gleboka depresje.
  Szczegolnie uwaznie powinni go przeanalizowac Polacy…sami , pojedynczo i w grupkach……bo rzadu to tam nie ma zadnego.
  Najwazniejszym jest ,ze dobitnie powiedziano ,ze rozmieszczanie broni na terytorium krajow wsch Europy nie sluzy zadnej obronnosci ,zadnemu interesowi tych krajow europejskich, ale tylko jest czescia amerykanskiej strategii i taktyki militarnej globalngo systemu ochrony USA…
  Jakie konsekwencje wynikaja z tego- nie kazdy zdaje sobie z tego sprawe.
  Pierwszy wariant uderzenie prewencyjne Rosji w najblizsze barterie rakietowej jadrowej oslony..w Polsce Czechach i Rumunii….nie wymaga dyskujsi..po niej nie zostanie nic..i to bedzie koniec historii Polakow..Czechow i Rumunow przy okazji Wegrow i Bulgarow….Kto nie wierzy niech wezmie cyrkiel i narysuje okregi o srednicy 300mil na mapie Europy.
  Ale …..nalezy rozwazyc drugi wariant,,kiedy po rozmowach i znalezieniu consesnusu na nastepne 10 lecia ..Amerykanie wycofaja swoje rakiety i wojsko- jakie bedzie im niepotrzebne – bo i po co?????
  To wyjasnia poniekad sprawe Mateusza Piskorskiego! I z czyjego polecenia tzw polski wymiar sprawiedliwosci lamie wszelkie prawa przepisy i normy moralne.

  RomanK
 • @Jarek Ruszkiewicz SL
  EXCLUSIVE FULL UNEDITED Interview of Putin with NBC's Megyn Kelly https://youtu.be/9mhi_AyQAyw

  FULL Unedited Interview of Putin With NBC's Megyn Kelly

  https://www.youtube.com/watch?v=E_WPk6Rxx00

  http://www.unz.com/tsaker/newly-revealed-russian-weapons-systems-political-implications/
  Aż niewiarygodne.

  https://warfiles.ru/176411-ssha-obvinili-rossiyu-v-polomke-avianosca-dzherald-r-ford.html?utm_source=topwar.ru&utm_medium=picture_of_day


  Opis możliwości najnowszego lotniskowca USA Gerald Ford. A właściwie o ich braku. Zaprojektowali go i wybudowali sabotażyści?

  http://x-true.info/67510-ssha-obvinili-rossiyu-v-polomke-avianosca-dzherald-r-ford.html
 • @Jarek Ruszkiewicz
  Testy hipersonicznego pocisku rakietowego Ch-47M2 Kindżał (wideo). Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie z testów hipersonicznego pocisku rakietowego Ch-47M2 Kindżał. Może on rozwijać prędkość do 12000 km/h i niszczyć cele oddalone o około 2000 km. Podczas corocznego orędzia do Zgromadzenia Federalnego prezydent Rosji Władimir Putin ujawnił kilka nowych systemów uzbrojenia. Jednym z nich jest hipersoniczny pocisk rakietowy Ch-47M2 Kindżał. Jest on testowany na ciężkim myśliwcu przechwytującym MiG-31. „Jego testy zostały pomyślnie zakończone, a co więcej, od 1 grudnia ubiegłego roku kompleks zaczął pełnić pilotażową służbę na lotniskach Południowego Okręgu Wojskowego" powiedział rosyjski prezydent. Po zrzuceniu pocisk leci samodzielnie z prędkością dziesięciokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku, wykonując cały czas manewry. Pozwala to mu przeniknąć przez wszystkie istniejące systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, niszcząc cel w ciągu kilku minut od odpalenia. Pocisk przenosi zarówno bojowe głowice konwencjonalne, jak i jądrowe.

  https://youtu.be/uqfIZxu2urM

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

ULUBIENI AUTORZY

więcej