Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
450 postów 19035 komentarzy

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - PiS PO jedno zło!

Rosja - stare i nowe pieniądze Putina

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Konfiskata rosyjskich udziałów i wkładów w bankach cypryjskich w 2013 roku przeszła bez większego echa i protestów ze strony Rosji. Żaden z oskubanych biznesmenów nie zdołał odzyskać pieniędzy na drodze sądowej a Rosja im w tym nie pomogła.

Znalazłem ciekawy artykuł Israela Shamira, który wyjaśnia wiele spraw związanych z oligarchicznym układem w Rosji w świetle nowych sankcji planowanych przez amerykańską administrację - tzw."lista Putina". Israel Adam Shamir to były żyd (na chrzcie w obrządku prawosławnym przyjął imię Adam) rozczarowany syjonizmem i polityką Izraela, zwłaszcza wobec Palestyńczyków. Pochodzi z Rosji, mieszkał kilkadziesiąt lat w ZSRR a następnie w Izraelu. Teraz, zdaje się, mieszka znowu w Rosji. Jest nieocenionym źródłem informacji na temat polityki tak Izraela jak i Rosji.

"Lista Putina" to spis oligarchów rosyjskich, którzy według Waszyngtonu zawdzięczają Putinowi swoje bogactwo i wpływy. Okazuje się jednak, że sytuacja jest bardziej skomplikowana niż się powszechnie uważa. Konfiskata rosyjskich udziałów i wkładów w bankach cypryjskich w 2013 roku przeszła bez większego echa i protestów ze strony Rosji. Powód był dość prozaiczny - Putin jest zażartym przeciwnikiem kont offshore. Żaden z oskubanych biznesmenów nie zdołał odzyskać pieniędzy na drodze sądowej a Rosja im w tym nie pomogła. Teraz nadchodzi moment kluczowy, jedną z przyczyn histerycznej nagonki na Rosję jest przygotowanie terenu do następnych konfiskat. Ocenia się, że Amerykanie chcą w ten sposób zasilić Skarb USA o ok. 1 bilion dolar kosztem rosyjskich oligarchów, którzy wyprowadzili swego czasu kapitały z Rosji i schowali je w zachodnim systemie bankowym. Gorącym tematem w Moskwie jest obecnie to, kto straci a kto zachowa swoje aktywa.

Rosyjskie pieniądze na Zachodzie można podzielić na dwie kategorie - New Money, w rękach ludzi Putina i Old Money, w rękach ludzi Jelcyna. Przypuszcza się, że sankcje będą dotyczyć oligarchów związanych z Putinem lecz rosyjscy eksperci uważają, że "stare", jelcynowskie pieniądze są bardziej narażone z jednego prostego powodu - "nowe" pieniądze są pod opieką Putina. Jeśli USA czy jakiekolwiek inne władze zachodnie będą chciały położyć łapę na "putinowskich" dobrach to w ramach retorsji rząd rosyjski może skonfiskować zachodnie udziały w rosyjskich spółkach.

A co z "old money"? Ich właściciele są zaniepokojeni nonszalancją Putina, który wg. nich ich lekceważy. I taka postawa doprowadza ich do szału. Chcą, żeby walczył i chronił ich aktywa. Nalegali na spotkanie z Trumpem w Wietnamie i podobno do takiego, tajnego spotkania, doszło ciemną nocą, lecz nie doszło do żadnego porozumienia. Teraz Putin mówi do "starych pieniędzy" - jeśli chcecie uratować waszą forsę to sprowadźcie ją do Rosji. Oligarchowie po-jelcynowscy odpowiadają - "nie jesteśmy tacy głupi! Tak czy tak masz nas bronić, taka była umowa". I tutaj zaczynają się ciekawe rzeczy.

Osoby zainteresowane i dobrze poinformowane utrzymują, że w 1991 zostało zawarte ściśle tajne porozumienie między Jelcynem i jego ludźmi z jednej strony a Zachodem z drugiej. Jelcyn i spółka sprzedali interesy Rosji a w zamian Zachód pozwolił na wpuszczenie kradzionych w Rosji pieniędzy w zachodni system finansowy. Jelcyn obiecał odpuścić i rozbroić byłe republiki sowieckie, wprowadzić liberalny system ekonomiczny na zachodnią modłę, pozwolić na nieograniczony dostęp do rosyjskiego kompleksu przemysłowo-militarnego, pisanie przez Zachód rosyjskich ustaw oraz niczym nieskrępowany wypływ kapitałów. Zachód w zamian obiecał dokonywać znacznych inwestycji, zostawić Rosję w spokoju i trzymać NATO z dala od rosyjskich granic. Taki układ odziedziczył Putin.

Zachód jednak nie wywiązał się ze swoich zobowiązań, żadnych wielkich inwestycji w Rosji nikt nie widział a NATO podeszło pod granice Rosji przyjmując do Paktu państwa byłego Układu Warszawskiego. Rosja zaczęła ograniczać udziały zachodnie w swoim kompleksie militarno-przemysłowym i zaczęła odzyskiwać swoją międzynarodową suwerenność.

Putin został wybrany lub raczej nominowany, żeby pilnować zawartych przez Jelcyna układów i być swego rodzaju najwyższym arbitrem między oligarchami z bardzo niewielkim zakresem władzy. Powoli jednak zaczął tworzyć własną grupę oligarchów, zwanych "siłownikami", (mimo że wielu z nich nie pochodziło z resortów siłowych) co miało stanowić podstawę jego władzy. Władzy w pewnym sensie ograniczonej bo wiele ważnych funkcji w państwie, zwłaszcza w sferze ekonomicznej, pozostało w rękach starej, jelcynowskiej gwardii. To także było częścią "układu". Np. tacy oligarchowie jak Czubajs czy Kudrin są nietykalni do dziś, kradną ile chcą, jeżdżą na spotkania Bilderberg czy do Davos. Ostatnio ujawniono, że wyżej wymienieni przywłaszczyli sobie miliard dolarów państwowych pieniędzy pod pretekstem zwrotu sowieckiego długu wobec Czech. Oligarchowie Jelcyna zostali bogaci jak byli, rodzina Jelcyna do dziś posiada niezmierzone bogactwa. Interesy.

W międzyczasie "układ" został anulowany przez Zachód. W USA prezydentem został Trump a ludzie Jelcyna to stronnictwo H.Clinton więc "old money" chronione poprzednim układem straciły nagle ochronę czemu Putin przygląda się raczej z zadowoleniem. Stary układ robi teraz wszystko, żeby przekonać Zachód, by ten zostawił ich w spokoju i zainteresował się kasą oligarchów Putina. Jednak, jak już pisałem wyżej, New Money są pod opieką Putina a ten ma możliwości i środki by się odwdzięczyć z nawiązką. To poza tym doskonały moment dla samego Putina, który teraz może zebrać owoce swojej ciężkiej pracy i rozprawić się z opozycją oligarchów jelcynowskich. Mogą oni albo stracić wszystko jako przeciwnicy Trumpa albo przenieść kapitały do Rosji i dostać się pod kontrolę ludzi Putina.

Sytuacja jest jednak dynamiczna a wpływy jelcynowskich oligarchów w USA (prawie wszyscy wiadomego pochodzenia) są znaczne. Wszystko więc jeszcze może się zdarzyć.

https://www.unz.com/ishamir/the-rich-also-cry/

KOMENTARZE

 • Świetne wiadomości
  Teraz to zaczyna się układać w całość.Wojna chazarów z chazarami na całego.Być może ten pociąg to preludium do tych "bilion usd"?
 • @kfakfa 11:59:27
  //Wojna chazarów z chazarami na całego//

  W dużym skrócie można byłoby tak powiedzieć (z akcentem na "w dużym skróci )
  Bardziej celne jest pojęcie "starych" i "nowych" pieniędzy.Tego pojęcia użyła herszt MFW Christine Lagarde w 2012 r.Powiedziała że "nowe pieniądze" będą ulegały stopniowej ekspropriacji czyli wywłaszczeniu.
  Przez "stare pieniądze" rozumie się kapitały powstałe przed 1960 r a zatem co logiczne "nowe pieniądze" to kapitały powstałe po 1960 r.
  Mamy do czynienia ze starciem dwu potężnych sił (czyli grup kapitałowych),każdy więc rozumie że "linia frontu" nie przebiega zgodnie z granicami państw.Albowiem jak powiadają "kapitał nie ma ojczyzny".Od stupięćdziesięciu lat trwają spory czy posiada narodowość :))))
 • @ikulalibal 12:46:59
  Na mój gust, to kapitał nie ma, ani ojczyzny, ani narodowości, Narodowość to ma właściciel kapitału. Takiemu właścicielowi kapitału, chociaż ma narodowość ojczyzna nie potrzebna, bo czyż wesz przywiązuje się do swego żywiciela. Jak już nie będzie mogla ssać krwi, przeniesie się gdzie indziej.
 • Można schować dolary, trudno schować miliony dolarów...
  https://russian.rt.com/world/news/476152-mid-zaderzhanie-rossiyane-ssha

  "....Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zaleciło Rosjanom, którzy planują podróż do Stanów Zjednoczonych, zważyć wszelkie ryzyko, zwłaszcza jeśli istnieją podstawy do dochodzenia roszczeń ze strony amerykańskich organów ścigania.
  Jest to określone w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej rosyjskiego MSZ.

  "Zdecydowanie zalecamy, aby obywatele rosyjscy planując swoje wyjazdy za granicę ostrożnie rozważyli wszystkie zagrożenia, szczególnie jeśli istnieją podstawy do przypuszczenia, że ​​amerykańskie organy ścigania zgłaszają roszczenia" - napisano w raporcie.

  Departament określił, że tylko w 2017 r. Aresztowano ponad dziesięciu rosyjskich obywateli.

  "Przykłady obejmują zatrzymanie w Hiszpanii S.V. Lisova i P.Yu. Levashov, na Łotwie - Yu.A. Martysheva, w Kanadzie - R.F. Mansurov, w Grecji - A.V. Vinnica "- zaznaczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych...."
 • Bardzo to ciekawe.
  Kilka wniosków.
  1. Umowa Jelcyna z zachodem to umowa z globalnymi bandytami
  takie umowy zawierali restauratorzy w Warszawie z mafią prószkowską za ochronę .
  Z tym że mafii płacili sami restauratorzy a w przypadku umowy Jelcyna płacić miał naród Rosyjski (pozwolenie Jelcyna na nieograniczoną grabież Rosji).

  Klincz Putina założony Oligarchom Jelcyna (albo sprowadzicie ukradzioną forsę z powrotem do Rosji albo Tramp was ograbi w trybie konfiskata mienia zagrabionego nielegalnego (osłabiając w ten sposób siłę wrogich liberałów w USA (w USA nikt nie będzie miał odwagi bronić Rosyjskich oligarchów).

  To identyczny w działaniu klincz jaki Putin założył Kurdom
  Albo zostajecie Syryjczykami o poddajecie się władzy Asada albo was powyrzynają Turcy. ("Wolność z poderżniętym przez Tuków gardłem albo niewola w Kurdyjskiej autonomii w ramach Syrii Asada).

  Putin decyzje zostawia samym zainteresowanym a sam znajduje się w pozycji ewentualnego wybawcy który niczego nie narzuca ... tylko proponuje a ... wilki są na zewnątrz.

  Putin ma bardzo dobrych strategów (sam tego nie wymyśla.. on raczej umiejętnie zarządza ludzkimi zasobami.. a zasoby ma wysokiej jakości dzięki wysokiemu poziomowi edukacji w ZSRR)

  Ciekawa ta globalna szachownica ostatnio.
 • @Oscar 16:39:57
  Bardzo ciekawa.
  Ja też sądzę, że Putin sam tego nie wymyśla, zresztą ze względu na mnogość problemów byłoby to technicznie niewykonalne. Jednak zbudował sobie bazę materialną - własna oligarchia i szerokie poparcie społeczne. To daje mu dość komfortową sytuację.
  No ale Polska na gwizdek "wiecznego sojusznika" ujada i sika na nogawki. Dobrze, że choć jednego wariata odstawili na boczny tor.
 • W USA kilka dni temu gościli rosyjscy szefowie Służby Wywiadu Zagranicznego ( SVR ) Siergiej Naryszkin ,
  Federalnej Służby Bezpieczeństwa ( FSB ) Aleksandr Bortnikov i Głównego Wywiadu ( GRU ) generał pułkownik Igor Korobov.

  Czy ich wizyta związana była z uzgodnieniem listy 'ściganych' kremlowskich
  polityków i oligarchów , których Putin nie będzie bronił?
 • @Zbigniew Jacniacki 16:58:28 cd.
  przeczytałem opinię rosyjskiego internauty, który podkreśla , że lista 'ściganych', to osoby , które zaczęły grabić Rosję w czasie prezydentury Clintona.
  Ponieważ D.Trump czyści Clintonów, majątki rosyjskich 'ściganych' są zagrożone .
  ( zgodnie z Executive Order Blocking the Property of Persons Involved in Serious Human Rights Abuse or Corruption http://zbigniew1108.neon24.pl/post/141657,donald-trump-wprowadzil-narodowy-stan-wyjatkowy )
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:49:10
  Pieniądze obecnie, same w sobie, nie mają żadnej wartości. Mają wartość jeśli są w ręku "właściwych" ludzi.

  Putin zdaje sobie z tego sprawę i obecnie jest w stanie obejść się od tych pieniędzy i to dla niego nieprzydatnych.

  Zatem - właściciele "niesłusznych" pieniędzy zostaną skasowani, a kasa przejęta.
  Pieniądze pójdą na utrzymanie armii USA (akurat starczy na rok).

  Myślę, że w połowie roku pojawią się symptomy.

  A cała gra idzie o kasę - chodzi o tę, która pochodziła z Polski i została u nas. To dużo lepsze pieniądze niż te wirtualne ruskie. I ich obecnie brakuje w UE.

  Powiem szczerze: mam nadzieję w Opatrzności, bo na ludzki rozum, to mamy przechlapane.
 • I ci złodzieje - od 1bln usd
  Tak sobie,jak zwykli ludzie w Polin,podkulą ogony i będzie tra la la?
  Jest wiele w obiegu skradziony bomb walizkowych z CCCP.Yellowstone może się zapaść,są też inne możliwości.USA jak pochodnia może zapłonąć.
 • @kfakfa 19:40:42
  "Jest wiele w obiegu skradziony bomb walizkowych z CCCP."

  Zaraz tam skradzionych.... Jakby nie były "skradzione" to zaraz zachodnie "partniory" domagałyby się redukcji arsenałów, dotrzymywania umów, wzajemnych kontroli, deeskalacji napięcia jądrowego [ ;-DDDD ], itp, itd, a tak.... zostały "skradzione" i nie ma problemu! :-D

  Tak to widzę. Bo jakoś ciężko uwierzyć mi w kradzież czegoś takiego. I to najprawdopodobniej chronionego przez Smiersz. To ZSRR się rozpadł, ale nie Smiersz i GRU. Ta "kradzież" to moim zdaniem takie szachy przyprawione blefem i szczyptą "bałaganu".

  Pozdro!
 • @kfakfa 19:40:42
  "USA jak pochodnia może zapłonąć."

  Nie zaprzeczam.
  Dolar jako podpałka ;-)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:49:10
  "Dobrze, że choć jednego wariata odstawili na boczny tor."

  Kurde, za Chiny nie mogę się domyślić o kogo chodzi.... ;-DDD

  Ale swoją drogą ciekawe, dlaczego tak się stało...

  5*
 • Rzecz o tajnej kontroli przestrzeni internetowej
  Pamiętacie ile tak niedawno , było szumu w mediach związku z próbą narzucenia światu internetowej kontroli poprzez tzw. CETA . Ostatecznie oficjalnie , na skutek ogólnoświatowych protestów nie doszło do uchwalenia tej ustawy , zamykającej ludziom /internautom usta i godzącej wolność słowa , co wcale nie oznacza , że ta kontrola -tak naprawdę- w obecnej chwili wcale nie ma miejsca, bo w realu ma czyli , tak de facto obowiązuje przepis , który nigdy nie został uchwalony.

  Spytacie jak to możliwe ? Zwyczajnie , bowiem możnych tego świata tj. TŚWC /Tajne Światowe Władzy Centrum/ żadne prawo nie obowiązuje . Oni mogą po prostu robić to co chcą i robią to bezkarnie , zresztą jak bezkarne do chwili obecnej są wszystkie popełnione przez nich zbrodnie /dotychczasowe światowe wojny , rewolucje , zamachy stanu, a ostatnio przez nich serwowany światu i ludzkości terroryzm itd.

  Dzisiaj przeglądając swoje archiwum/pocztę elektroniczną natrafiłem na tekst , który mnie zszokował /poniżej/ . Jeden z internautów o ksywie „cogito ergo sum” pod filmem na YT z udziałem dr. Czerniak-nowego celebryty / który już został skasowany/ , gdzie popełniłem swój komentarz przyrównał mnie za to co robię do Jezusa.

  Nadmieniam , iż w niedalekiej przeszłości ja już raz w tej materii się wypowiadałem , przy okazji mojego postu o uzdrowieniu i samoleczeniu, więc teraz z pamięci tylko powtórzę i zaktualizuję , że ja nie chcę być świętym zarówno za życia jak i po śmierci i nie wyrażam zgody na robienie mnie takim nigdy i przez nikogo.Amen na ten temat. To co robię dobrego dla ludzi, robię zupełnie bezinteresownie i nie chcę być za to w żaden sposób gratyfikowany/nagradzany.

  Ponieważ choroba na kontrolę internetu dotknęła również ostatnio FB, w tym również mnie , co miało i do dzisiaj ma . FB nie usunął dotychczas szkód wywołanych na moim koncie , pomimo moich wielokrotnych wniosków, informując mnie w dniu 31 stycznia 2018 r.,że ograniczył moje funkcje -dziwna reakcja FB na zgłoszone mu przeze mnie zawiadomienie o dokonanym na FB w wobec mnie przestępstwie , polegającym na kradzieży mojej własności intelektualnej w postaci napisanych przeze mnie po 5 stycznia br, postów oraz na wycięciu ponad 50 % moich znajomych.

  W sprawie tej wdrażam własne śledztwo/sprawę operacyjną . Wszystkich , którzy , w ostatnim czasie byli zablokowani na FB zapraszam do współpracy ze mną w tym zakresie.

  Do współpracy ze mną zapraszam również zespół FB, bo szczególnie w Waszym interesie leży wyjaśnienie tej sprawy min. po to , bu internauci się od Was nie odwrócili i stąd nie uciekli , gdzie indziej. Współczesna przestrzeń internetowa nie znosi próżni. Na miejsce upadłego medium natychmiast pojawią się nowi inwestorzy i zastąpią go nowe projekty i realizacje medialne.

  https://iv.pl/images/66195184409277546445.jpg
 • @detektywmjarzynski 08:12:57
  Do współpracy nad rozwiązaniem poruszonego w artykule problemu włączam naszych Braci Rosjan

  https://cont.ws/@detektywjarzynski/841303
 • no cóż, znacznie bardziej zainteresowałby mnie felieton
  jak to naród polski głowami swoich przedstawicieli włożył szyję w pętlę,

  ile jeszcze razy musimy stracić niepodległość/suwerenność, aby się czegokolwiek nauczyć ?

  A można było przewidzieć skutki udawanej pomoroczności - przyrównywania okupacji sowieckiej do nazistowskiej, w imię doraźnych celów politycznych

  przez lata wspieraliśmy narrację ponazistowską - ludzie pamiętają jeszcze okupację sowiecką, nazistowską nieliczni, a więc skoro nazistowska była taka sama jak ta pamiętana sowiecka, to te opowieści o wojnie, o tych 6 milionach polskich ofiar, i o 6 milionach ofiar żydowskich, to chyba jakieś bajki,

  doprawdy, dziwne, że do przesilenia doszło dopiero teraz,

  kto w tej Polsce żyje? Polacy, czy jak zawsze, agenci obcych portfeli?
 • @detektywmjarzynski 08:12:57
  W tekście nastąpił błąd na który zwrócił mi uwagę mój przyjaciel z Niemiec Andrzej Szubert. Zamiast CETA powinno być ACTA. Przepraszam wszystkich za ten błąd.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej