Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
427 postów 14755 komentarzy

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - Oprócz mojego mistrza, Mahatmy Ghandiego, Mistrza od zawsze, szanuję i modlę się za Józefa Jerzego Kukuczkę. Pierwszy to Mistrz walki bez przemocy a drugi to największy wyczynowiec jakiego Polska wydała.

Nowe sankcje USA czyli dlaczego to państwo powinno zniknąć

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sankcje są po to by chronić amerykańską gospodarkę i nie dopuścić do zmiany światowego porządku z USA w roli hegemona.

Tytuł może trochę prowokacyjny ale paradoksalnie oddaje istotę problemu. Oczywiście nie życzę źle zwykłym Amerykanom, to w ogromnej większości ludzie poczciwi, niektórzy nawet bogobojni choć to ignoranci z beretami zrytymi syjonistyczną propagandą. To ostatnie dotyczy nie tylko samych Amerykanów, pierwszych konsumentów syjonistycznej papki propagandowej, Europejczycy (w tym także wielu Polaków) też łyka propagandę presstytutek i Hollywoodu. W Polsce znak równości można np. postawić między Gazetą Wyborczą Michnika i Gazetą Polską (tylko z nazwy) reda Sakiewicza.

Amerykanom życzę jak najlepiej, niech zrobią porządek ze swoim deep state, pomogą Trumpowi "osuszyć bagno" i domagają się od swojego rządu zaprzestania bandyckich wojen na całym świecie. Same USA stoją na krawędzi rozpadu i co za tym idzie nowej "wojny secesyjnej". Poszczególne stany w sposób otwarty kwestionują politykę rządu federalnego i de facto wypowiadają posłuszeństwo. Tematów spornych jest kilka - stosunki handlowe z Chinami, ObamaCare, stosunek do seksualnych odmieńców itd. Wcale bym się nie zdziwił gdyby taka Kalifornia czy Teksas ogłosiły "exit".

To paradoksalnie mogłoby uratować Amerykę, jako kontynent. Gdyby doszło do nowej "wojny secesyjnej" nie obeszłoby się bez rozlewu krwi, Amerykanie to, w przeciwieństwie do Europejczyków, naród uzbrojony. Rząd federalny nie zasypia gruszek w popiele, od lat jest już przygotowane kilka milionów miejsc w "ośrodkach resocjalizcyjnych" dla dysydentów (w innych częściach świata takie ośrodki nosiły nazwę "obóz koncentracyjny" albo "łagier"). USA są obecnie najbardziej policyjnym państwem świata (Koreę Północną nie biorę po uwagę na zasadzie wyjątku potwierdzającego regułę) z najbardziej zmilitaryzowanym aparatem represji. Każdy siłowy wariant w przypadku USA musi skończyć się rozlewem krwi.

Wróćmy jednak do sankcji. Czym bowiem są sankcje gospodarcze? To nic innego jak wrogi akt agresji na inne państwo (grupę państw) w celu wymuszenia postępowania zgodnego z wolą sankcjonującego. Jednym słowem akt wojny prowadzonej innymi niż militarne środkami. W uzasadnieniu nowych sankcji nałożonych ostatnio przez USA przeciwko Rosji, Korei i Iranu (a pośrednio wobec Europy) jeden z senatorów powiedział wprost i bez ogródek - " sankcje są po to by chronić amerykańską gospodarkę i nie dopuścić do zmiany światowego porządku z USA w roli hegemona". Rozbrajająca szczerość, buta i arogancja...

Sankcje nakładane przez "żandarma świata" doprowadziły w ostatnich kilkunastu latach np. do śmierci milionów dzieci gdyż rządy państw objętych sankcjami nie mogły kupić lekarstw i szczepionek. Polska też na własnej skórze odczuła "dobrodziejstwo" działań USA. Sankcje nałożone przez Reagana, któremu stawia się się teraz w Polsce pomniki, doprowadziły do ostatecznej zapaści polskiej gospodarki w latach 80'. Miały być rzekomo ciosem w komunistyczną władzę a uderzyły w zwykłych Polaków. Władza, jak wiadomo, zawsze się wyżywi i jak widać komuniści tylko się upaśli na ruinach polskiej gospodarki.

Obecna sytuacja jest o tyle inna i ciekawsza, że nowe, deliryczne decyzje Szatanów Zjednoczonych uderzają także w rzekomych sojuszników czyli państwa zachodniej Europy. Ten jednolity, jakby się mogło jeszcze niedawno wydawać blok, sypie się na naszych oczach. Najbardziej spektakularnym przykładem jest decyzja Turcji o zakupie rosyjskich systemów przeciwrakietowych. Jakie kroki podejmie Europa jeszcze nie wiadomo ale jeśli chce zachować resztki godności i suwerenności coś zrobić musi. Polski te rozważania nie dotyczą, jesteśmy już zdeklarowaną kolonią USA. Awanturę o NS2 mamy na własne życzenie bo dla naszych politycznych matołów ważniejszy był interes Ukrainy niż interes Polski. Gdyby powstała, jak proponowali Rosjanie, druga nitka rurociągu jamalskiego NS nie byłby potrzebny, my zarabialibyśmy na tranzycie i w sytuacji ekstremalnej sami moglibyśmy zakręcić kurek, gdyby Niemcy za bardzo fikali. Polscy polityczni idioci woleli jednak ująć się za Ukrainą, która notorycznie kradła rosyjski gaz, jest teraz państwem upadłym i bardzo Polsce nieprzyjaznym.

Co do USA - pycha zawsze kroczy przed upadkiem.

KOMENTARZE

 • Pytania,pytania,pytania
  Dziwię się Rosjanom (Putinowi) że sobie na to pozwalają.
  Dziwię się.
  Przecież mogliby zrobić dokładnie to samo.
  Czemu więc tego nie robią
  Czemu
 • ...
  //Sankcje nakładane przez "żandarma świata" doprowadziły w ostatnich kilkunastu latach np. do śmierci milionów dzieci gdyż rządy państw objętych sankcjami nie mogły kupić lekarstw i szczepionek.//

  ...z lekarstwami mogę się zgodzić, ale z tymi szczepionkami mocno przesadziłeś:))..akurat w Polsce te szczepionki robią totalne spustoszenie w organizmach małych dzieci...
 • @trybeus 14:27:22
  Masz rację, choć może są jakieś szczepionki, które są przydatne i nie szkodzą? Ja na coś tam w dzieciństwie byłem szczepiony (chyba przeciwko ospie) i żyję.
  Zresztą to jest Twój temat ja się nie znam.
 • @Husky 14:26:36
  //Przecież mogliby zrobić dokładnie to samo.//

  Niestety nie. USA tak sobie poukładały świat, że mają większe możliwości.
  A może po prostu Putin jest mądrzejszy niż cały Waszyngton?

  W każdym razie dotychczasowe sankcje jakoś nie rzuciły Rosji na kolana a przy okazji na krawędzi bankructwa jest Arabia Saudyjska, amerykańskie pieski na BW.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:37:15
  //A może po prostu Putin jest mądrzejszy niż cały Waszyngton?//

  Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi

  można ?
  Można
 • @Husky 14:49:35
  Ja tam Putina trochę rozumiem. Po co ma się niepotrzebnie wysilać?
  W obecnej sytuacji może spokojnie usiąść na brzegu rzeki i czekać na przepływającego trupa. Trupa USA.

  Jedyne co powinien zrobić to wyciąć banderowców oblegających Donbas. Zyskałby dozgonną wdzięczność Polaków.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:00:23
  //W obecnej sytuacji może spokojnie usiąść na brzegu rzeki i czekać na przepływającego trupa. Trupa USA.//

  Oby tylko wilka nie załapał i korzeni nie zapuścił.
  A i latka z górki lecą
 • @Husky 15:06:07
  O wilka się zbójnicki nie martw. Na niedźwiedziej skórze usiądzie :)))

  Jankesy w Pentagonie już beczą, że w Syrii dostali po doopie, operacje CIA zawieszone, Israel sra w majty ze strachu... Czego jeszcze chcesz?
  Trochę wiary i optymizmu :)))

  Ja wiem, że ty byś wolał inaczej ale psiklo mi, life is brutal... :)))))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:22:42
  Wiem , wszystko już teraz wiem.
  Dlatego już tam nigdy nie pojadę z tych powyższych i innych bardziej przykrych powodów.
  Nie pojadę.

  Never !!!!!!
 • @Husky 15:44:12
  I tego się trzymaj, bravo! :))

  Ja i tak nie mam szans na wizę :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:22:42
  oł je, lajf is bjutial ;)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:12:12
  Do USA nie wybiorę się więcej dla zasady i....... ze strachu.
  Nie odwiedzę już nigdy tego zbrodniczego kraju, który zniszczył pół Europy, wymordował tysiące cywilnych istot w Jugosławii, Niemczech, Włoszech, a teraz pomaga mordować cywilów na Ukrainie i przymierza się do nowej wojny.
  Nie pojadę tam, gdzie "prawem" jest wprowadzanie demokracji do suwerennych państw metoda bomb napalmowych (w Jugosławii, Wietnamie, Iraku, Syrii) i gdzie międzynarodowy kryminalista może być nie tylko kandydatem na ale i prezydentem.

  I nie pojadę do Polski !!!!!!!

  Boję się armii amerykańskiej gorzej niż najgorszej zarazy. 8-))))))))
 • @Husky 16:27:33
  No widzisz zbóju jak dobrze ci robi na psychę mój blog? :))))
 • @Husky 16:27:33
  ps.
  i zrób Pan coś z tymi odsłonami !!!!
  Pół dnia na topie ,a tu nieco ponad 100
  żenua 8-))))
 • Te słowa wypowiedział Mc Cain
  Słowa cytowane przez ciebie ... " sankcje są po to by chronić amerykańską gospodarkę i nie dopuścić do zmiany światowego porządku z USA w roli hegemona". Rozbrajająca szczerość, buta i arogancja..." wypowiedział kilka dni temu w kongresie senator Mc Cain

  Podżegacz wojenny, jeden z inicjatorów grup terrorystycznych ISIS. Pies na smyczy Rothschildów. Organizator Majdanu na Ukrainie i PiS-owskiej grupy wsparcia dla polityki USA.

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/oplacany-przez-rothschildow-senator-mccain-przygotowywal-pis-do-szczytu-nato-2016-07
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:37:15
  Ad sankcji:

  "Niestety nie. USA tak sobie poukładały świat, że mają większe możliwości.
  A może po prostu Putin jest mądrzejszy niż cały Waszyngton?"

  Nie w tym rzecz. USA wprowadza sankcję rękoma wasali. Sankcje to straty ekonomiczne dla wprowadzających. Sama Europa z tytułu wprowadzonych sankcji poniosła około 5 mid EUR strat.

  Gdyby nawet Europa zaprzestała kupować gazu od Rosjan, na rzecz amerykańskiego, dwa razy droższego. To Europa poniesie straty. Nie Putin.

  Malo tego cena wzrośnie na rosyjski gaz, który ten Putin sprzeda Turcji za 1,5 ceny amerykańskiej.

  Gdyby Putin wprowadził sankcje na produkty z EU. Musiał by szukać ich odpowiedników gdzie indziej , które często będą droższe np.: wieprzowinę , pomidory, ziemniaki, telewizory, Mistrale..
 • @Fischer 16:59:16
  Dobry Bóg, jak się wydaje, już zaraz go zawoła...
 • @Husky 16:36:16
  No co ty... Już ponad 200...
  Nie jestem taki poczytny jak niektórzy :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:19:18
  Masz same piątki a to najważniejsze, w tym ode mnie.
  Rosja jak na razie odpowiedziała lustrzanie w sprawie zajęcia ich budynków w USA i wydalenia dyplomatów.
  Cyt.:
  Decyzja ws. odebrania ambasadzie Stanów Zjednoczonych prawa do użytkowania magazynów i daczy w Moskwie wejdzie w życie 1 sierpnia. Rosja wystąpiła również do ambasadora USA o zmniejszenie składu liczebnego amerykańskich placówek dyplomatycznych do 455 osób — właśnie tylu Rosjan pełni misje dyplomatyczne w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy „nadprogramowi" dyplomaci powinni opuścić Rosję do 1 września. Kroki odwetowe Rosji dotyczące zmniejszenia liczby pracowników dyplomatycznych USA przywracają równowagę, zaburzoną przez Amerykanów jeszcze w grudniu ubiegłego roku za prezydenta Obamy — powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji.
  Z kolei wiceprzewodniczący Komitetu Rady Federacji ds. Obrony i Bezpieczeństwa Franc Klincewicz uważa, że to tylko początek kroków odwetowych ze strony Rosji.
  „Uważam, że strona rosyjska podejmie poważne i odczuwalne kroki. Widzieliśmy, że cierpliwość rosyjskich władz była bezgraniczna. Jednak niestety Amerykanie uważają, że można w dalszym ciągu poniżać Rosję i próbować wywierać na nią presję gospodarczą, łamiąc przy tym wszystkie normy międzynarodowe. Oprócz tego niektóre europejskie «kraje satelickie» podejmują swoje międzynarodowe decyzje, kierując się nie zdrowym rozsądkiem, obowiązującym ustawodawstwem i prawem międzynarodowym, a zasadą — to jest dla nas korzystne, a to niekorzystne" — powiedział Franc Klincewicz w wywiadzie dla radia Sputnik.

  Podkreślił również, że nowe amerykańskie sankcje dotyczą interesów nie tylko Rosji, ale również Europy.

  Sądzę, że takie kontrproduktywne zachowanie Stanów Zjednoczonych zmusi kraje europejskie do zrewidowania swojego stosunku do partnera zza oceanu, ponieważ będzie to dotyczyć interesów gospodarczych nie tylko Rosji, ale przede wszystkim Europy. My sobie i tak poradzimy, przegrupujemy się, jesteśmy bardzo wytrzymali. Nie da się Rosji «złamać» czy rzucić na kolana. Wielokrotnie pokazywała już to nasza historia. Cała ta sytuacja zakończy się bardzo źle zarówno dla Europy, jak i dla Stanów Zjednoczonych. Ponieważ wszystko, co robią Amerykanie, jest nadzwyczaj niesprawiedliwe i nieprzyzwoite — uważa Franc Klincewicz.
  https://pl.sputniknews.com/opinie/201707295978054-rosja-usa-sankcje-sputnik/
 • @Jarek Ruszkiewicz SL
  A może Szanownemu przybyło na inteligencji? - Krzysztof J. Wojtas 30.07.2017 12:07:12
  A może faktycznie mi przybyło? - Jarek Ruszkiewicz SL 30.07.2017 13:52:39

  Celem dalszego wzrostu Twojej inteligencji chciałbym tu potwierdzic (nie wiem dlaczego to robię) Twój ogólny pogląd na sprawę sankcji, z grubą linią oddzielającą prez. Trumpa i narodu amerykańskiego od rządzących Syjonistów. Rozłam jest nie do pokonania!

  Tzw. „push” w stronę wojny z Rosją został zorganizowany na podstawie niezaistniałej „aneksacji” Krymu i nieudokumentowanego „wpływu” Rosji na wybory w USA. W pierszym przypadku, to mieszkańcy Krymu (98%) blagali Putina o przyłączenie; a w drugim przypadku żadnego „wpływu” Rosji na wybory nie było. Wiedzieli i wiedzą o tym Amerykanie, którzy głosowali na Trump'a.
  Sam Trump jeszcze nie podpisał decyzji Senatu n.t. Sankcji. Może zawetuje? Ale może też, tylko w celu zachęty do „jedności”, podpisze. Tak, czy inaczej, Trump pozostał sam w walce z syjonistycznymi krokodylami w bagnie.
  Podobno, i dzięki Melanii, zakochał się w Polsce, ale – jak widać – Polacy również stoją po stronie żydo-komunistów i neokonów = trockich. Przynajmniej dokonują obłędnych tłumaczeń z liberalnej prasy.
  Polecam: Hannity Fox News, TUCKER CARLSON Tonight, i Judge Jeanine Pirro Fox News.

  PS: Nie win Reagana za ostateczną zapaśc polskiej gospodarki w latach 80'. Był to skuteczny cios w komunistyczną władzę, która m.in dzięki Reagan'owi się rozpadła w całym Bloku Wschodnim. A że żydo-komuniści “się upaśli” na ruinach polskiej gospodarki, to inna sprawa. Nauczyli się jak walczyć z przyszłym Trump'em. Pytanie: a czego Polacy się nauczyli??
 • tak jest
  Dobrze powiedziane " Polski to nie dotyczy"
  Raz straconą niepodległość można odzyskać tylko krwią, ale to nas nie dotyczy. Zostaliśmy zakwalifikowani jako drób hodowlany i zrobią co tylko zechcą, jesteśmy uzależnieni żywnościowo, energetycznie i finansowo, zupełnie jak kurczaki na fermie. Co bardziej dziarskie koguty w ilości znikomej mogą zostać wyłapane w ciągu kilku godzin, reszta to mięso.

  pozdrowił
 • @Husky 15:06:07
  Jedno i drugie się stanie.
  Nasza głowa w tym, aby jak Rzędzian, głowy nie stracić, a matule w procesach o gruszę wspomóc, co to się już ciągną 300lat.
 • x
  Sankcje w obecnych czasach to czysta hipokryzja.
  Założenie sankcji jest takie, że mają wywołać pogorszenie warunków życia cywili do tego stopnia, aby zmusić ich do zdrady i obalenia własnego rządu, w celu powołania akceptowanego rządu, przez sankcjonującego i odwołania sankcji, aby żyło się czerni lepiej.
  Ludzie, którzy to robią twierdzą, że są demokratami, wylewają wanny łez, nad dziewczynką z rozbitą główką i chcą ratować delfiny, oraz lasy deszczowe, nie wspominając nawet o prawach kobiet i wprowadzeniu koniecznie, na całym świecie, rasizmu wobec białych. Jest konieczny dla świetlanej przyszłości ludzkości.
 • @Nibiru 19:05:11
  Z tego co wiem, Rosjanie rozumieją politykę i nie nienawidzą Amerykanów.
  Natomiast Amerykanie są szczuci na Rosję z powodzeniem.
 • @Husky 16:27:33
  Husky jak masz na tyle kasy, zwiedzaj świat a nie tylko USA. Podróże kształcą. No i może do Rosji się wybierz, tam nie ma wojsk amerykańskich i nie bój się, nigdy nie będzie.
 • @lorenco 19:43:44
  // nigdy nie będzie.//


  jesteś tego pewny 8-))))
 • @Husky 20:01:47
  Tak, możesz śmiało zwiedzać Rosję:)
 • @lorenco 20:09:50
  Jak mi dadzą wizę
  Jak dotąd dwa razy mi odmówili ,bo ja imperialista jestem ze zgniłego zachodu
 • @Husky 20:15:42
  Dla Ciebie będzie lepiej jak najdalej od Rosji. Zwiedzaj Berlin.
 • Jak się czują te zdradzieckie mordy
  liżące ... ogon szatanom ?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:33:52
  "Ja na coś tam w dzieciństwie byłem szczepiony (chyba przeciwko ospie) i żyję."

  Kulą w płot. Oszukaństwo szczepionkowe trwa niewiele więcej niż 30 lat, a więc szczepionki, którymi zostałeś zaszczepiony w dzieciństwie nie mogą być porównywane do tego świństwa, które jest teraz dzieciom wstrzykiwane. Najlepszy dowód, że wtedy nie było przyrostu chorób autoimmunologicznych, jak cukrzyca typu 1 i wszelkie alergie, czy autyzmu, o którym niemalże nikt nigdy nie słyszał.
 • @Lotna 21:37:56
  Już napisałem trybowi, że się na tym nie znam...
  On jest na bieżąco, moje dzieci są już dorosłe.
 • @Husky 20:15:42
  Pewnie starałeś się o wizę za czasów ZSRR, teraz jest Rosja, próbuj śmiało.
 • @fretka 20:28:00
  Niemki to paskudy i szkarady w jednym.
  Ale jeśli mielibyśmy tam razem jechać, to nie ma sprawy 8-))))
 • @Nibiru 20:57:08
  Co tak się martwisz o Rosjan czy są dymani czy nie?
  Może bardziej martw się Polakami bo my na pewno jesteśmy dymani a władze w Polsce od lat mają niewolniczą mentalność: jak nie Moskwa to Faszyngton.
 • @Husky 21:51:34
  Niektóre Niemki są ładne; lecz jak wiadomo to córki, wnuczki Niemek zgwałconych przez czerwonoarmistów...
 • @fretka 20:28:00
  To fakt, lepiej z dala Huskiemu od Rosji. Jeszcze by się tam nam zagubił:)
  A tak a`propos GB, wielu Anglików złożyło wnioski o ten hektar na Dalekim Wschodzie Rosji.
 • @lorenco 21:56:59
  Niemki deklaratywne mogą być ładne. Duża część nie jest pochodzenia czerwonoarmijnego, tylko przyjechały bądź zostały przywiezione, z serbii, polski, czech, rosji, słowacji, francji itd. "moja babiczka pochodziła z Chrzanowa".
  Oryginalnych ładna niemka? Hmm, no pewnie jakieś są...
  W ogóle nie ma czegoś takiego jak oryginalny niemiec. Grzebią tyle dekad, kłamią ciągle i ciągle dupa z tyłu, a berlin to słowiańska, jakby polska miejscowość. No wiem, wiem, wtedy nikt nie wiedział jeszcze o wynalazku Polska. Biedny firer musiał to szybko zakopać, co wykopał. Całkiem po tym się zniechęcił do archeologii.
 • @Husky 21:51:34
  a co ja w tym Berlinowo będę robić, tam strach po mydło się schylić.
  Nie, dziękuję.
 • @fretka 22:09:18
  sama zaproponowałaś 8-))))
 • @lorenco 21:56:59
  Preferuje PIS-owskie Moherki

  https://pbs.twimg.com/media/DF_m_kIWAAEusN6.jpg
 • @lorenco 22:05:09
  No właśnie, a to się zagubi już w Szeremietiewo a języka nie zna.
 • @lorenco 21:52:59
  Niektórzy są dymani. Jedno oko na Europę drugie na Amerykę.
  http://e-news.su/uploads/posts/2016-02/1455721860_e-news.su_69a0a70254b30caeb191ff855af016b6.jpg
  http://e-news.su/uploads/posts/2016-12/1482941387_e-news.su_sytin_1.jpg
 • @Torin 22:07:19
  Chodzi o Niemki, te ładne: skąd wzięły geny urody?
  Musiały od czerwonoarmistów nie inaczej.
  Dlatego Niemcy nie chcą rozwalać pomników czerwonoarmistów, czują wdzięczność za te ładne babki:) No i te ciągłe powtarzające się na przestrzeni wieków prusackie wypady na ziemie słowiańskie a to po Laszki a to po Rosjanki:)
  I na poważnie: Berlin to słowiańskie miasto, niestety dali się wyprzeć Słowianie Zachodni z tych ziem.
  Na szczęście jeszcze nie wyparli nas ze środka, południa i wschodu Europy.
 • @Husky 22:12:57
  Angielki też nie grzeszą urodą
  http://news24ua.com/sites/default/files/katrin_ashton0110.png
 • @fretka 22:31:43
  Tych to poznaję. To rosyjscy opozycjoniści występujący często w rosyjskich programach publicystycznych:)
  Ten drugi ze zdjęcia do tego ma głosik jak panienka:)
 • @lorenco 22:35:12
  Wróci do macierzy..
  Choć raczej teoretycznie, tzn archeologicznie.
  Chodzi mi o pojęcie miasta. Miasto ma mieszkańców.
 • @lorenco & fretka
  KONIEC spamowania
  bo jak wpadnie Pan Jarek to wióra polecą

  @fretka

  https://pbs.twimg.com/media/DGAFa0tW0AAJU9C.jpg
 • @Torin 22:48:56
  A. Mickiewicz:
  Stary Budrys trzech synów, tęgich jak sam Litwinów,

  Na dziedziniec przyzywa i rzecze:

  "Wyprowadźcie rumaki i narządźcie kulbaki,

  A wyostrzcie i groty, i miecze.  Bo mówiono mi w Wilnie, że otrąbią niemylnie

  Trzy wyprawy na świata trzy strony:

  Olgierd ruskie posady, Skirgiełł Lachy sąsiady,

  A ksiądz Kiejstut napadnie Teutony.  Wyście krzepcy i zdrowi, jedzcie służyć krajowi,

  Niech litewskie prowadzą was Bogi;

  Tego roku nie jadę, lecz jadącym dam radę:

  Trzej jesteście i macie trzy drogi.  Jeden z waszych biec musi za Olgierdem ku Rusi,

  Ponad Ilmen, pod mur Nowogrodu;

  Tam sobole ogony i srebrzyste zasłony,

  I u kupców tam dziengi jak lodu.  Niech zaciągnie się drugi w księdza Kiejstuta cugi,

  Niechaj tępi Krzyżaki psubraty;

  Tam bursztynów jak piasku, sukna cudnego blasku

  I kapłańskie w brylantach ornaty.  Za Skirgiełłem niech trzeci poza Niemen przeleci;

  Nędzne znajdzie tam sprzęty domowe,

  Ale za to wybierze dobre szable, puklerze

  I innie stamtąd przywiezie synowę.  Bo nad wszystkich ziem branki milsze Laszki kochanki,

  Wesolutkie jak młode koteczki,

  Lice bielsze od mleka, z czarną rzęsą powieka,

  Oczy błyszczą się jak dwie gwiazdeczki.  Stamtąd ja przed półwiekiem, gdym był młodym człowiekiem,

  Laszkę sobie przywiozłem za żonę;

  A choć ona już w grobie, jeszcze dotąd ją sobie

  Przypominam, gdy spojrzę w tę stronę.  Taką dawszy przestrogę, błogosławił na drogę;

  Oni wsiedli, broń wzięli, pobiegli.

  Idzie jesień i zima, synów nié ma i nié ma,

  Budrys myślał, że w boju polegli.  Po śnieżystej zamieci do wsi zbrojny mąż leci,

  A pod burką wielkiego coś chowa.

  "Ej, to kubeł, w tym kuble nowogrodzkie są ruble?"

  - "Nie, mój ojcze, to Laszka synowa".  Po śnieżystej zamieci do wsi zbrojny mąż leci,

  A pod burką wielkiego coś chowa.

  "Pewnie z Niemiec, mój synu, wieziesz kubeł bursztynu?"

  - "Nie, mój ojcze, to Laszka synowa".  Po śnieżystej zamieci do wsi jedzie mąż trzeci,

  Burka pełna, zdobyczy tam wiele,

  Lecz nim zdobycz pokazał, stary Budrys już kazał

  Prosić gości na trzecie wesele.
 • @lorenco 22:56:26
  He, nie przemyślał stary, jak opowiadał..:p
  Teraz raczej odwrotnie będzie i same się zlezą. I dobrze, co mi przeszkadza. Byle hajmatów, czy innych jakiś komun, mi tu nie zakładali. Mają się integrować. Jak Polacy gdzie indziej, albo wypad.
  Absolutnie na serio wypad, system but-dupa.
 • @Husky 22:51:05
  Pan Jarek jest dość tolerancyjny, jakby co, nie wiem jak Fretka, ja sobie wymierzę kilka biczy na plecy i to z pokrzywy!
 • @Torin 23:23:56
  Zgadza się. Jesteśmy gościnnym narodem: gość w dom, Bóg w dom.
  Jednak w naszym domu mają być przestrzegane zasady gospodarza, polskiego gospodarza bo jesteśmy u siebie. Nie pasuje? Wypad!
 • @lorenco 23:31:11
  //Pan Jarek jest dość tolerancyjny//

  Tylko "dość"????

  Oż ty...
  Od następnej notki gonię spamerów obrazkowych :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 00:07:28
  Jarku sorky za to "dość", miało być "to gość tolerancyjny":)
  Taki spam mi poleciał sam z klawiatury i jednak bojaźń przed biczowaniem się:) Pokutnik ze mnie marny:)
  Tak czy inaczej, co się tyczy tematu Twojej notki, Putin wkurzył się na, jak to określił: chamstwo USA. A Rosjanie jeszcze bardziej.
 • autor
  No to pojechałeś Pan po bandzie!
  Ciekawa, bez agresji, wesoła dyskusja, tak to powinno wyglądać pod każdą notką. Wejść też sporo.
  Skoro się zalogowałem, to to też daje swoje skromne 5*.
  Pozdrawiam i dobrej nocy.
 • @Husky 16:27:33
  W USA nie ma armii amerykańskiej, której mógłbyś się bać. Dzięki Trump'owi, terrorystów też mało.
  Z wizą i pokryciem kosztów przyjazdu i pobytu nie ma problemu.
  Jeśli jestes przeciwko Trumpowi, Hillary Clinton zapewni Ci wspaniały pobyt z kasy oporu "Onward Together”. Będziesz wożony autobusem do różnych miast jako tzw. „lokalny protestant”. Bułka z kiełbasą zapewniona. Plus $20 na wódkę (BRONFMAN brand) i biały proszek. Dziennie! Zabierz łom, rodzinę, i znajomych.

  Jeśli opowiadasz się za Trump'em, wtedy warunki są trudniejsze. Łom niepotrzebny, i będziesz wożony tylko samochodem. Na spotkania z Polonią. JAMESON po spotkaniach. Nocleg zapewniony. Koszty z kasy Zdzicha. Cejrowski i Michałkiewicz już skorzystali.

  Na które zaproszenie jesteś gotowy?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL
  "USA są obecnie najbardziej policyjnym państwem świata (Koreę Północną nie biorę po uwagę na zasadzie wyjątku potwierdzającego regułę) z najbardziej zmilitaryzowanym aparatem represji. "

  A tak porównać by wypadało ile procent populacji jest w więzieniach/łagrach. W USA (gdzieś czytałem) 10 %, a w Korei?

  I taka uwaga.
  Staram się patrzeć pozytywnie. Mamy więc sytuację wyboru pod czyim butem siedzieć.USA, czy EU?
  Obecnie włazimy w ... USA. Jednak jest szansa na zbudowanie pod tym płaszczykiem Trójmorza.
  USA niedługo padną - to pewne jak podatki w tamtym kraju.

  Jeśli wejdziemy w d... Angeli, to tu jedyną szansą jest, że z Niemiec jakiś bantustan powstanie, czego im serdecznie życzę, a co daj Boże. Amen.

  No więc - perspektywa raczej jest korzystniejsza dla obecnego przypadku. Współpraca z EU naraża na znacznie trudniejsze sytuacje, a do tego możemy zostać wciągnięci w ich wojnę domową, co z racji bliskości może być kłopotliwe. Bo tam będzie rżnięcie na równo z trawą.

  Ważne, aby nie dać się za bardzo podpuścić na Rosjan. Niech nawet Macierewicz pyszczy. Byle nie dawać kasy Ukrainie i nie prowokować.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:44:02
  Polityka to mówiąc brutalnie, sztuka lawirowania i wykorzystywania wszystkich nadarzających się okazji. "Nasze" rządy rozumują jednak jak dzieciak z piaskownicy - dziś bawię się z Pawłem a jutro tylko z Zenkiem, to myślenie infantylne i na dłuższą metę szkodliwe.

  Międzymorze nie jest złym pomysłem tylko Polska jest za słaba, żeby przewodzić takiej inicjatywie. No i Ukraina musi być wyłączona z tego projektu, przynajmniej w takim kształcie jak dziś.

  USA chcąc uderzyć sankcjami w Rosję tak naprawdę strzelają sobie samobója bo wpychają ją w objęcia Chin i prawdopodobnie Niemiec. Tam rządzą debile. W USA oczywiście. A Polska na amerykańskiej smyczy znowu obudzi się z ręką w nocniku.
  Dlatego uważam PiS za największe zło dla Polski. I żadne 500+ nie zmieni tego.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:54:36
  Przeginasz.
  Ale fakt, że globalnie USA są zagrożeniem.
  Natomiast dla nas obecnie liczy się kwestia kosztów.
  Czy większe straty z racji współpracy z UE, czy USA?


  Przy założeniu szybkiego upadku, albo ograniczenia do lokalności, USA - ten wariant wydaje się korzystniejszy: łatwiej odseparować się . Byle nie dać się wciągnąć do gierek jak LK.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:11:26
  W czym "przeginam" bo nie wiem?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:05:25
  W ferowaniu wyroku, że PiS to największe zło.
  Za PO było lepiej?
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:53:10
  A to...
  Błąd w pisowni. Miało być "PO i PiS".

  Tak lepiej?
  Choć tak po prawdzie to nie wiadomo kto prowadzi/ł bardziej szkodliwa politykę zagrniczną. Obydwie partie to szkodniki, ciężko jednoznacznie stwierdzić kto większy. Ale to już nie ma większego znaczenia.
 • @lorenco 21:56:59
  he he...po takich wujach nie spodziewałbym się jakiejś urody :D

  http://s.ciekawostkihistoryczne.pl/uploads/2015/04/Czerwonoarmisci.jpg
 • @Krzysztof J. Wojtas
  No i wreszcie, no i blisko, drodzy Panowie.

  Najpierw się rozleci junia i może to zrobić w każdej chwili. Pozostanie po niej układ Berlin-Paryż i przydupasy beneluksu np Holandia, które i tak wielkiego wyboru nie mają.
  Więc kwestia pustynnienia drogich somsiadów to trochę później, ale od razu spadnie ich znaczenie.

  Koment to nie jest dobre narzędzie na takie rzeczy..

  Berlin już jest wrogi, ale to maskuje. Wtedy stanie się wrogi otwarcie, a im bardziej Polska będzie chciała zagospodarować krajobraz po upadku, tym bardziej będą wrodzy. Do wojny włącznie!
  Powstanie Bloku Centralnego, państwa federacji, oznacza wojnę z Niemcami, nie Rosją, chyba że się Rosję będzie dźgać pogrzebaczem.
  Niestety nasi Wielcy Bracia miłujący pokój i tak chcą krwi utoczyć jakbyśmy się nudzili, a obecnie jesteśmy znowu (co mnie mierzi) podparci kijkiem, za tym obrotem historii - amerykańskim.

  Ukraina jest toksyczna, ale nas w to wpierdolą i moim zdaniem, tak trzeba lawirować, co by szkody nie ponieść. Symulować to się nie da, pod czujnym okiem, ale straty minimalizować się da. Można się wręcz dogadać z carem, ponad głową amerykanów. Da się.

  Oczywiście słusznie zauważa Jarek, że Ukraina nie może uczestniczyć w zakładaniu federacji. Nawet nie może znaleźć się w granicach, jako podmiot, bo będziemy mieć problem, z którego się nie pozbieramy. Zwyczajnie nas nie stać na ten bajzel.

  Klucz leży na Słowacji, a Węgrzy czekają.
  Tik, tak, tik, tak..

  Mało czasu, zostało wszystkiego.. pięć, osiem lat i to nie pięć lat spokojnych. Pięć, osiem do św Jana..
  Chciałbym powiedzieć dziesięć, ale nie da rady..
  No i oni w tym czasie, jeszcze kilkakrotnie będą "ratować pokój".

  Wielu się myli co do Chin. Oni mają swoje plany. Zbrodnia zgodna z Sun Tzu...
 • @Torin 17:22:02
  "Mało czasu, zostało wszystkiego.. pięć, osiem lat i to nie pięć lat spokojnych. Pięć, osiem do św Jana.."

  Na pewno aż tyle?
  Niektórzy twierdzą, że w sierpniu br.
 • @Zdzich 02:38:10
  // Nocleg zapewniony. Koszty z kasy Zdzicha. Cejrowski i Michałkiewicz już skorzystali.

  Na które zaproszenie jesteś gotowy?//


  Zdzichu, oczywiście że to była tylko ironia.
  W USA byłem wielokrotnie, i jeszcze nie raz tam zawitam.
  Dla mnie jest zupełnie obojętne kto tam rządzi, ja jadę do Amerykanów i Polonii amerykańskiej.
  Jadę by jak zawsze podziwiać kraj ludzi cywilizowanych, serdecznych,gościnnych.
  Zwiedzać jest co, życia by brakło by to wszystko zobaczyć.

  Aktualnie cały mój wysiłek skupia się na dwóch wyjazdach.
  Do ojczyzny na 2-3 dni a potem do Kosowa i Albanii. Dużo tu o tych krajach czytam , wiem że tam mieszkają wspaniali, gościnni ludzie i kuchnia primo sort.

  A jak będę już w USA, to myślę że skontaktujemy się.
  pzdr
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:40:23
  Pan prawdopodobnie ze mnie dworuje, jakiego to określenia, lubi używać.. (kto pamięta?:))

  Nie, do sierpnia to nie zdąży się nawet unia obalić. Chyba, że coś gwałtownie przyspieszy procesy, ale to i tak procesy rozpadowe uni. Globalnie to niewiele zmienia.
  Pisałem, te 5-8 to nie są lata spokojne, pisałem co potem. Game over. Globalna depopulacja od 5/8, do 7/8.
  Warto podjąć kroki, aby pozostać w tych 3/8, licząc optymistycznie, a i tak oczywiście to nie będzie żaden raj na ziemi. To nas nie ominie.
 • @Torin 18:44:40
  Nie jestem fanem ostatecznego rozwiązania. Ale trzeba w miarę możliwości przygotować się do opcji na przetrwanie.
  Wbrew próbom wciągnięcia nas w wojnę, polska po raz pierwszy od dawna nie leży "na skrzyżowaniu interesów".
  To szansa, ale łatwo nie będzie.
  Cy sierpień?
  jest trochę takich przepowiedni, a sytuacja ogólna wskazuje na napięcia, które muszą być rozwiązane. Jak?
  Obawiam się, że nie koncyliacyjnie. Czy już? nie wiem.
 • @ 21:19:42
  https://www.youtube.com/watch?v=o5TX0PRv34A

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY

więcej