Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
431 postów 17506 komentarzy

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - Oprócz mojego mistrza, Mahatmy Ghandiego, Mistrza od zawsze, szanuję i modlę się za Józefa Jerzego Kukuczkę. Pierwszy to Mistrz walki bez przemocy a drugi to największy wyczynowiec jakiego Polska wydała.

Polska na rozdrożu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kiedy racjonalny sposób myślenia i postępowania zawita do głów naszych polityków?

Po niewielu dniach od sławetnej wizyty Trumpa w Warszawie i w Hamburgu można już się pokusić o jakieś bardziej szczegółowe analizy sytuacji na świecie. PiSowskie media jeszcze próbują odgrzewać "sukces" jaki ponoć dzięki tej wizycie odnieśliśmy ale ich można pominąć milczeniem bo to zaklinacze rzeczywistości (czyt. - zadaniowcy) i nic nowego nie wnoszą. Zresztą tak jak zawsze. Idą zwykle rączka w rączkę z tymi, których Trump otwartym tekstem oskarżył o produkowanie fake newsów więc szkoda na nich czasu. Przemówienie na placu Krasińskich zostało już szeroko skomentowane więc nie będę do tego wracał.

Dużo ważniejszym i brzemiennym w skutki był szczyt G20 w Hamburgu a właściwie tylko jedno wydarzenie - pierwsze spotkanie Trumpa z Putinem, które praktycznie przyćmiło cały szczyt. Starczy powiedzieć, że Trump tak na dobrą sprawę pojechał tam, żeby rozmawiać z prezydentem Rosji, do innych spraw oddelegował swoją młodziutką córeczkę, żydowską neofitkę Ivankę. To mówi wiele jaką wagę przyłożył Trump do tego całego spędu. G20 jest niczym innym jak rozszerzoną wersją G7. Zastanawiam się tylko dlaczego ważnych spraw nie załatwia się na forum ONZ, to jest w sumie takie G 200. No ale mamy to co mamy.

Jedynym efektem spotkania Trumpa z Putinem była decyzja o deeskalacji działań wojennych w Syrii. Amerykanie po wielu udanych akcjach wojsk Assada znaleźli się nagle na spłachetku pustyni i jedyne co mogą zrobić to iść do domu. Tu jednak nastąpił chyba jakiś handelek.

Zacząć by trzeba było od tego, dlaczego w ogóle USA zmontowały tę awanturę wojenną w Syrii? Przyczyn jest kilka ale pierwszą i najważniejszą jest interes Israela. To w interesie żydowskich syjonistów (ulokowanych chwilowo w Palestynie) leży bałkanizacja Syrii, która jest pierwszym sojusznikiem Iranu na Bliskim Wschodzie. Żydowscy syjoniści postrzegają Iran jako największe zagrożenie dla swojego "państwa".

Drugim, śmiertelnym wrogiem jest libański Hezbollah (który nota bene już raz spuścił bęcki niezwyciężonej ponoć i "najbardziej moralnej armii" na świecie. Szyicki Hezbollah jest naturalnym sojusznikiem szyickiego Iranu, z którego otrzymuje ogromne wsparcie ekonomiczne i militarne. Tego syjoniści z Palestyny boją się jak ognia. Poćwiartowanie Syrii było wstępem do szatańskiego planu Israela, żeby zniszczyć Iran. Plany jednak się nie powiodły, Syria przy wielkim zaangażowaniu Iranu, Rosji i (cichym) Chin zniweczyła je. Jednak ten kawałek pustyni, który udało się opanować dzielnym jankesom (nawiasem mówiąc zupełnie bezprawnie bo nikt ich do Syrii nie zapraszał) posłużył Rosji jako karta przetargowa z USA. Co Putin ugra a najprawdopodobniej już ugrał?

Otóż najpewniej chodzi o Krym. Kwestia Donbasu jest otwarta ale jeśli spełnią się zamiary Kremla czyli federalizacja Ukrainy to już żadne porozumienia w sprawie zbuntowanych republik nie będą potrzebne. Donieck i Ługańsk są już tak czy tak dla Ukrainy stracone. Paradoksalnie, godząc się na ustrój federalny i większą autonomię regionów Kijów może tylko zyskać. Bo albo zgodzi się na nowy ustrój państwa i będzie mógł wyjść honorowo z impasu albo o wschodnich regionach może zapomnieć. I tu już nawet nie chodzi o wolę Rosji, sami mieszkańcy tych regionów nie chcą neonazistowskiego reżimu Kijowa.

Na to wszystko nakłada się bardzo mizerna pozycja samego Trumpa. Może on wygłaszać płomienne mowy w Warszawie, besztać sojuszników w Taorminie ale u siebie w domu gospodarzem nie jest. Nawet ostatnie dni przyniosły nową falę medialnego hejtu o rzekomych kontaktach syna Trumpa z jakąś rosyjską prawniczką. Poszczególne stany też stają okoniem rządowi federalnemu: kwestionują abolicję Obama Care, nie chcą wojny handlowej z Chinami, nie zgadzają się na odrzucenie porozumień klimatycznych itp. Jeśli dodać do tego korporacyjne media, które zwalczają Trumpa na wszelkie możliwe sposoby to mamy obraz sytuacji Trumpa we własnym domu. Deep State nie próżnuje...

 

Jakie z tego wszystkiego płyną wnioski dla Polski (bo to interesuje mnie najbardziej)? Przede wszystkim nie wolno nam popadać w euforię graniczącą z orgazmem jaką prezentuje polski rząd z Dudą i Macierewiczem na czele. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się w historii naszego sponiewieranego kraju, że ktoś nas obronił albo chociaż pomógł. Tak zawsze było i zawsze tak będzie. Jeśli jakiś polityk wierzy w "wieczne sojusze" to znaczy, że jest kretynem i powinien jak najszybciej zniknąć z życia publicznego. Kiedyś komuniści z moskiewskiego nadania wpisali nawet "wieczną przyjaźń z ZSRR" do konstytucji i co?

30 mld złotych, które mamy zapłacić za jakiś system rakietowy powinny zostać zainwestowane w polski przemysł zbrojeniowy i sami te rakiety sobie wyprodukujemy. Polak nie jest głupszy od Amerykanina, Rosjanina czy żyda.

Mrzonki o jakimś "międzymorzu" należy jak najszybciej włożyć między bajki. Nawet nie chce mi się tego uzasadniać bo szkoda czasu, mądry wie a głupiemu nie wytłumaczysz. Sama idea może nie jest zła ale nie teraz i nie metodami administracyjnymi jak by tego chciały USA.

Gaz z USA? Jak najbardziej! Pod warunkiem jednak, że nie będzie droższy niż ten z Rosji. Dywersyfikacja jest Polsce potrzebna, powinniśmy kupować surowce z wielu źródeł (a najlepiej eksploatować nasze, udokumentowane złoża). Dywersyfikacja zakupów daje zawsze lepszą pozycję przetargową. A przecież o to nam w stosunkach z Rosją chodzi.

Wygląda jednak na to, że nasi niewydarzeni włodarze najchętniej zakręciliby rurę z Rosji i kupowali wszystko w USA. Żebyśmy tylko nie wpadli z deszczu pod rynnę...

Godna polecenia jest postawa takich państw naszego regionu jak Węgry, Czechy i Słowacja. Siedzą cicho i robią swoje. Kiedy taki racjonalny sposób myślenia i postępowania zawita do głów naszych polityków?

KOMENTARZE

 • Autor
  "Kiedy taki racjonalny sposób myślenia i postępowania zawita do głów naszych polityków?"

  Po następnych wyborach?
  O ile niektórzy wezmą dupsko w troki i pójdą głosować! a nie jak "niektórzy" siedzą w domu na "znak protestu" :)

  PS
  Analiza jak zwykle niezła...
 • @Astra - Anna Słupianek 16:58:07
  //O ile niektórzy wezmą dusko w troki i pójdą głosować!//

  Czyżbyś piła do mnie, Gwiazdeczko? :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:03:29
  A jak myślisz, Spiritku? :)))
 • Wrogowie i interesy
  Na nurtujące autora wpisu pytania i wątpliwości odpowiem felietonem Michalkiewicza. Pewnie autor zrozumie pewne mechanizmy jakim rządzi się (i kto) geopolityka czy tylko nasza krajowa polityka.

  Tu koncowy fragment :

  Żydzi, którzy oczywiście pasożytują na Ameryce, podobnie jak na innych krajach – o czym ciekawie piszą amerykańscy politolodzy w książce „Lobby izraelskie w USA” - kolaborują też z Niemcami, zwłaszcza w sferze polityki historycznej. Niemiecka polityka historyczna nastawiona jest na stopniowe zdejmowanie z Niemiec odpowiedzialności za II wojnę światową, a historyczna polityka żydowska nastawiona jest w związku z tym na stopniowe przerzucanie tej odpowiedzialności na winowajcę zastępczego, czyli Polskę – w czym wspiera ją piąta kolumna w kraju, forsująca tak zwaną „pedagogikę wstydu”, która ma wzbudzić w Polakach poczucie winy wobec Żydów, by mogli eksploatować ekonomicznie mniej wartościowy naród tubylczy bez nadużywania terroru.

  Tymczasem prezydent Trump, jeszcze jako kandydat, krytycznie odnosił się do niemieckiej hegemonii w Europie i podtrzymał tę krytykę już po wyborze i objęciu stanowiska, co znalazło spektakularny wyraz w odmowie podania ręki Naszej Złotej Pani podczas jej wizyty w Waszyngtonie. Trzeba nam bowiem wiedzieć, że Niemcy po 12 września 1990 roku, kiedy to w Moskwie podpisany został traktat „dwa plus cztery”, likwidujący w Niemczech okupację i otwierający drogę do zjednoczenia, które nastąpiło miesiąc później – więc Niemcy stały się wyznawcami doktryny „europeizacji Europy”, nawiasem mówiąc – do spółki z Francją – to znaczy – delikatnego, ale cierpliwego i metodycznego wypychania USA z europejskiej polityki, zwłaszcza – z funkcji jej kierownika. Niemcy bowiem pamiętają, że na skutek dwukrotnego wtrącenia się USA do europejskiej polityki, przegrały dwie wojny, które mogły wygrać, więc nie życzą sobie tu obecności amerykańskiej. Tymczasem USA wcale nie chcą dać się wypchnąć z europejskiej polityki – za co prezydenta Trumpa niedawno ofuknął pan red. Jacek Żakowski, któremu najwyraźniej uderzyły do głowy jakieś trujące gazy. Etap – etapem – ale czy redakcyjny Judenrat naprawdę życzyłby sobie zwycięstwa Niemiec, zwłaszcza w II wojnie światowej? Panuje dość powszechna opinia, że Żydzi są mądrzy i przebiegli. Przebiegli może tak, ale czy aby na pewno mądrzy? Zresztą mniejsza z nimi, bo ważniejsze jest co innego – to mianowicie, że amerykańska intencja pozostania w europejskiej polityce wychodzi naprzeciw pragnieniu wielu narodów Europy Środkowej rozluźnienia niemieckiej hegemonii. Pan mec. Bartosiak zwrócił uwagę, ze USA maja w Europie swoje interesy. To oczywista oczywistość – bo gdyby ich nie miały, to do żadnego spotkania w ramach Forum Państw Trójmorza by nie doszło. Sojusze bowiem dzielą się na realne i egzotyczne. Sojusz realny polega na tym, ze jak jeden sojusznik traci niepodległość, to drugi zaraz po nim. Sojusz egzotyczny tym się odznacza, że jak jeden sojusznik utraci niepodległość, to drugi może tego nawet nie zauważyć. Sojusz amerykańsko-polski jest sojuszem egzotycznym, co wynika z obiektywnych okoliczności. My tej egzotyki wyeliminować nie możemy, ale możemy ją zmniejszać – właśnie poprzez umiejętne harmonizowanie polskiego, czy szerzej – środkowo-europejskiego interesu z interesem amerykańskim. Trójmorze, a więc obszar, na którym USA mogą postawić w Europie stopy, wychodzi naprzeciw interesowi amerykańskiemu, by w polityce europejskiej trwale pozostać, wychodząc jednocześnie naprzeciw pragnieniom narodów Europy Środkowej, by emancypować się spod niemieckiej hegemonii. Dlatego jest to szansa dziejowa.

  http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3980
 • Racjonalne myślenie nigdy nie zawita do głów polityków, bo im na tym nie zalezy
  W Warszawie mieliśmy dwóch prezydentów w potrzebie. Z jednej strony był zagrożony impeachmentem Trumpa, z drugiej strony miernotę Dudę, z którego śmieje się nawet PiS. Obaj potrzebowali spotkania którym wykażą elektoratowi iż coś jeszcze znaczą, dodatkowo podbudowanie za wizerunku Dudy zapłacimy 30 miliardów USD, czyli Trump podliże się amerykańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu. Stąd trolle PiS dostają ... a naród głupi to kupuje.

  Miejsce Europy w polityce Trumpa wskazało to, że w obradach miejsce prezydenta USA zajmowało jego dziecko. Poznali dumni politycy Europy Zachodniej swoje miejsce w szeregu. Są godni rozmawiać tylko z dzieckiem prezydenta USA. Jak to dobrze, że dziewczę już pełnoletnie a nie niunia z gimnazjum. :)

  Silne, zjednoczone kraje arabskie jednym dmuchnięciem zniosłyby Israel. Stąd konieczność utrzymywania w tych krajach zamętu, a imigracja arabska do Europy to tylko efekt uboczny ochrony państwa Izrael realizowanej przez USA. Ci co poznali swe miejsce w szeregu muszą ten problem wziąć na swoją klatę.

  Sprawa prosta, jak drut w kieszeni.
 • @Zawisza Niebieski 17:11:57
  To w sumie są proste sprawy, szczegóły czasami są zagmatwane ale główna linia jest ciągle ta sama - dobro Syjonu.
  A już ruch Trampka z Ivanką... Bezcenne :)))))

  Ja w sumie Trumpowi kibicuję bo co innego mi zostało? Skoro nawet Putin i Assad wybaczyli mu (?) te wpadki to czemu nie ja? Tylko niech się w końcu porządnie okopie w Białym Domu.
  I najlepiej co tydzień jedzie na ryby z Putinem :))
 • @Astra - Anna Słupianek 17:05:16
  Do mnie pijesz, wiem...
  Ja chętnie bym głosował, gdybym miał na kogo.
 • @Husky 17:06:15
  //nurtujące autora wpisu pytania i wątpliwości//

  Widzisz zbóju...
  Ja tym się różnię od Michalkiewicza, że mam zawsze pytania i wątpliwości. A on ma zawsze wszystkie odpowiedzi :))))

  Kiedy zostanę "Michalkiewiczem?!" :))))))))))
 • 5*
  "Godna polecenia jest postawa takich państw naszego regionu jak Węgry, Czechy i Słowacja. Siedzą cicho i robią swoje. Kiedy taki racjonalny sposób myślenia i postępowania zawita do głów naszych polityków?"

  U naszych południowych sąsiadów po upadku komuny nastąpiła PEŁNA LUSTRACJA, która wyeliminowała z gry zakonspirowaną agenturę obcych mocarstw... To dlatego dziś rządzą po swojemu
  W Polsce ujebano rząd Olszewskiego, który doprowadziłby zapewne do pełnej lustracji i dziś Polską rządzi konsorcjum zachodnich i czosnkowych służb specjalnych... Na najwyższych szczeblach władzy instalują ONI ludzi, na których są mocne haki i dzięki temu nie trzeba ich pilnować aby rozkradali Polskę w imieniu zachodnich partniorów..
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:30:05
  Podobieństwo jest aż nadto widoczne .......
  Obaj piszecie ciekawie
  8-))))

  ps.
  a 5 *
  już wcześniej dałem
  pzdr.
 • @Husky 17:43:59
  Pięć gwiazdek dałeś? Wow... :)

  //Podobieństwo jest aż nadto widoczne ...//

  Może dlatego, że Michalkiewicz pilnie czyta moje teksty? :)))))))))))))))))))
 • @Paulus Aquarius 17:40:53
  //U naszych południowych sąsiadów po upadku komuny nastąpiła PEŁNA LUSTRACJA, która wyeliminowała z gry zakonspirowaną agenturę obcych mocarstw... To dlatego dziś rządzą po swojemu//

  Dokładnie tak!
  U nas jest to już niemożliwe, mleko się rozlało i śmierdzi.

  Jeśli teraz ktoś uważa, że Polska może "przewodzić" jakiejkolwiek inicjatywie w naszej części Europy to jest zwykłym głupcem.
 • @Husky 17:43:59
  Ta ocena to za klasę blogerska.
  Za treść byłaby nieco inna, choć z pewnością nie jedynka czy dwójka 8-)))))))
 • @Husky 17:59:55
  //Za treść byłaby nieco inna//

  No już nie bądź taki milusiński :)
  Wal szczerze z czym się nie zgadzasz.
 • Umknęło wam tu
  najważniejsze zdanie.
  "Jeszcze nigdy nie zdarzyło się w historii naszego sponiewieranego kraju, że ktoś nas obronił albo chociaż pomógł."

  Znam tylko jeden przypadek i tylko z małych krajów. Węgry w 1920r. dały nam olbrzymi transport amunicji. Ten "Cud" nas uratował.

  PS. Tuż przed IIWŚ miała miejsce w Warszawie w Sztabie Generalnym gra wojenna. Omawiano dzień po dniu przewidziane walki z niemiecką armią.
  Po "drugim dniu" wojny, szef zaopatrzenia raportuje: Zużyliśmy już 80% amunicji. Zapadło głuche milczenie.
  W końcu Rydz Śmigły powiedział: No cóż, będziemy się bronić.
 • Dwie uwagi
  "Polska na rozdrożu" - tytuł sugeruje, że istnieją jakieś różne (minimu dwie) drogi polityczne. Czyli przed kim ten wybór stoi?

  "Kiedy racjonalny sposób myślenia i postępowania zawita do głów naszych polityków?" - zdanie wskazuje, że my, Polacy, mamy jakąś własną polityczną elitę. A którzy to są niby ci nasi politycy?


  Określenie "nasz polityk" oznacza, że realizuje on (lepiej lub gorzej), ale polski interes narodowy i państwowy, a nie interesy zewnętrznych kolonizatorów. Od sierpnia 1980r. eliminowano wszystkich, których można byłoby określić mianem "nasz polityk".
  Mamy rządy przeważnie żydowskich kolaborantów światowego syjonizmu skupionego w ośrodkach światowej finansjery i w takich państwach jak USA, Wlk.Brytania i Izrael.

  Mocno wątpliwe jest także, jak tu sugerują niektórzy, że "naszych polityków" wyłonimy w procesie wyborczym organizowanym przez władze IIIŻydo-RP. Takie myślenie jest anachroniczne.
 • @Rzeczpospolita 18:46:55
  Już na Salonie komentator zwrócił mi uwagę na brak cudzysłowu przy "naszych politykach" i przyznałem mu rację. Niedopatrzenie.

  Osobiście nie wierzę, że można teraz w drodze wyborów wybrać POLSKI rząd. Dlatego nie głosuję za co mnie obsztorcowała Ania Astra :)
 • @Casey 18:44:40
  Wyjątki ponoć potwierdzają regułę...
 • Mię czy młotem a kowadłem
  Ja też tego rozdroża nie widzę; Polska leży na skrzyżowaniu, a mając rządy okupacyjne od wielu ćwierćwiecza co najmniej jest prowadzona raczej po bezdrożach. Robić swoje możemy w dość wąskim zakresie i nie ma co liczyć na "naszych polityków".
  Tutaj jest interesujące spojrzenie na Niemcy i Rosję, którym przeszkadzamy w ich wielkich planach, ale w jakim stopniu może nam " pomóc" polityka USA? Zapewne dopóki ich plany będą sprzeczne z planami wielkiej Europy...
  https://youtu.be/1qKKMrlMSqM
 • @Lotna 20:24:55
  Plany (obecne) USA są krótkoterminowe.
  Nie wiedzie im się na świecie i szukają głupków (w tym przypadku znaleźli Polskę), którzy będą za nich kij w szprychy wsadzać.

  Polska musi być mądra i przewidująca. Nie może iść na lep tanich, nic nie kosztujących obiecanek. Ruchy trzeba planować na trzy pokolenia naprzód. No ale do tego trzeba Polaków w rządzie.

  Pozdrawiam jak zawsze serdecznie
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:07:26
  Rano miałem bana, a teraz sama sieć internetowa u mnie się zbanowała
  stąd opóźnienie w odpowiedzi.
  Ale już "po banach" więc wrócę do polemiki
 • @Husky 20:49:59
  To u was w Londynku też sieć siada? To tak jak u nas, w Polsce :)))

  No to walcz! :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:05:14
  Zbyt dużo się ludzi logowało na nasz portal jednocześnie i wszystko padło
  A teraz zbliża się noc, poczytność wpisów gwałtownie wzrasta.
  8-)))))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:35:20
  Polska musi być mądra i przewidująca. Nie może iść na lep tanich, nic nie kosztujących obiecanek. Ruchy trzeba planować na trzy pokolenia naprzód. No ale do tego trzeba Polaków w rządzie.

  Aby, Polska była mądra każdy Polak powinien umieć obliczać demokrację.

  Obliczanie demokracji, to nie dupsko w troki i pójdą głosować! a nie jak "niektórzy" siedzą w domu na "znak protestu".

  Lenistwo zbiera żniwa, bo ktoś nabełkotał 100 senatorów i 460 posłów.
 • @Husky 21:18:00
  No... Ty jako jeden z najbardziej poczytnych (i płodnych) blogerów to chyba wiesz o czym mówisz :))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:49:56
  "Kiedy racjonalny sposób myślenia i postępowania zawita do głów naszych polityków?"

  Hmm, jak Polacy dorwą się prawnie (lub nie) do BRONI PALNEJ? :)

  Tylko wtedy trzeba by zmienić ordynację, żeby wybór następców POlityków "odwołanych ostatecznie przez Suwerena" był TANI i sprawny...
 • @goodness 21:19:23
  Powinno się wrócić do przymusu w wyborach i referendach.
  Na pewno zmusiłoby to do reagowania tych leniwych i tych niby protestujących w domu, że muszą zacząć myśleć a nie, że ktoś za nich wybierze a potem cwaniaczki będą narzekać, że: bo przecież ja ich nie wybierałem.
  Przy tym może polskie partie czy ugrupowania miałyby większe szanse wejść do parlamentu a nie w kółko TKM.
 • @lorenco 22:52:43
  Proponujesz lenistwo, dlaczego omijasz naukę demokracji od przedszkola.

  Bez liczenia, miało się lżej zdawać matury po 1993 roku.

  Przymusowe wybory, bez liczenia demokracji, to super lenistwo:)

  Proste linie czworoboku dają Polakom dwa razy większe pole wolności.

  W ciasnym trójkącie władza narodu musi być ograniczona.
  Ciasne pole trójkąta władzy nie może zmieścić czwartego filara Najwyższej Władzy Narodu.
  Takim prostym graficznym sposobem Naród jest bez szansy na wejście do parlamentu.
 • @Zawisza Niebieski 17:11:57
  Jeżeli ty obrażasz Przezydenta RP, dr. Andrzeja Dudę, to oznacza, że nie jesteś Polakiem!!! A.Duda został wybrany Prezydentem RP przez Naród Polski i ma najwyższy mandat społeczny.Takim jak ty podobał się pewnie bronek -niemota, który potrzebował suflerki z tyłu a co wyprawiał w różnych sytuacjach, to widzieliśmy w TV i ośmieszał Polskę!!! Brak szacunku dla Pierwszego Obywatela pokazuje , jakim jesteś marnym człowiekiem!
 • @zibi 09:55:04
  Dudę nie wybrał "Naród Polski" tylko Kneset i pisiory.
  To jeszcze nie cały "Naród".

  A od Zawiszy to lepiej się od...piórkuj...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej