Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
410 postów 14250 komentarzy

SpiritoLibero

Jarek Ruszkiewicz SL - Oprócz mojego mistrza, Mahatmy Ghandiego, Mistrza od zawsze, szanuję i modlę się za Józefa Jerzego Kukuczkę. Pierwszy to Mistrz walki bez przemocy a drugi to największy wyczynowiec jakiego Polska wydała.

Ukraina - wojna bez końca?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Donbas cały czas w ogniu.

Donbas cały czas w ogniu.

Nie tak dawno ofiarami konfliktu stali się obserwatorzy OSCE (Organization for Security and Co-operation in Europe). Zginął jeden członek komisji, Brytyjczyk, dwoje innych zostało rannych.. Rząd w Kijowie i władze separatystycznych Republik oskarżają się wzajemnie o ten atak. Trudno powiedzieć gdzie leży prawda ale jeśli skupimy sie na faktach (a te zawsze są niewygodne) wszystko będzie bardziej zrozumiałe.

W 2017 negocjacje, zmierzające do uśmierzenia konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy doszły do martwego punktu. Ustalenia podpisane 2015 roku w Mińsku nie są realizowane. Kijów nie pozwala, żeby "samozwańcze" Republiki, Doniecka i Łagańska przeprowadziły wybory, nie pozwala na "federalizację" władzy na Ukrainie. Co, nawiasem mówiąc, jest wpisane w konstytucję Ukrainy.

Zbuntowane Republiki, ze swojej strony nie chcą udostępnić kijowskiej juncie kontroli nad granicami z Rosją dopóki kijowska junta nie pozwoli na wolne wybory i federalizację kraju. Ślepy zaułek.

Z tego właśnie powodu, na początku roku, Kijów postanowił zaognić sytuację. Pod wpływem radykalnych nacjonalistów (po polsku - nazistów od bandery), prezydent Poroszenko zabronił handlu z DNR i LNR. Mieszkańcy Donbasu i Ługańska zostali odcięci od reszty Ukrainy. Możliwości zjednoczenia pozostają ciągle mniej prawdopodobne. Blokada dróg transportu plus nasilenie represji militarnych wobec Doniecka i Ługańska nic nie dała. Po miesiącach walk junta kijowska zrozumiała, że nie da się rozwiązać konfliktu środkami militarnymi. Ponad to sama Europa jest już zmęczona wojną na Ukrainie i życzy sobie pokoju. No ale junta kijowska nie odpuszcza i chce dodatkowo skomplikować życie mieszkańców Donbasu i Ługańska.

Pod koniec kwietnia junta kijowska przerwała dostawy prądu do Ługańska (to tak jakby rząd z Warszawy odciął Trójmiasto albo Górny Śląsk) a potem zagroził pięciu milionom mieszkańcom Republik odcięciem dostaw wody. Łatwo sobie wyobrazić, co stałoby się z dziećmi, kobietami i staruszkami pozbawionymi wody.

Pieprzyć prąd ale WODA?

Pretekst napadu na auto OSCE dla junty kijowskiej był pretekstem, żeby pokazać "społeczności międzynarodowej", że z "terrorystami nie wolno dyskutować', co może dać impuls do nowych akcji przeciwko Rebeliantom z błogosławieństwem "międzynarodowej społeczności'.

DNR i LNR, ze swojej strony nie są zainteresowane kontynuacją tego konfliktu, walczą dzielnie, Rosja im pomaga (żeby nasze państwo tak pomagało naszym Rodakom na Kresach...) ale ile się można prosić o swoje, suwerenne prawa? DNL i LNL nie są w stanie i wcale nie chcą iść na Ukrainę, chcą tylko uznania swoich niezbywalnych praw jako ludzie i obywatele Ukrainy. Państwo, które świadomie odcina swoich obywateli od prądu i wody nie ma prawa nazywać się "państwem". To jakaś potwór wyrosły z czeluści szeolu.

Europa może zrobić tylko jedno - powiedzieć juncie kijowskiej, że niemożliwe jesr zakończenie tego konfliktu środkami militarnymi. Jedyny możliwy sposób to droga dialogu, uznanie wzajemnych roszczeń i szukanie dróg wyjścia z impasu.

Tylko czy mamy w Europie polityków, których na to stać?

W Polsce nie!

KOMENTARZE

 • @Paulus.Aquarius 15:06:45
  //Wiemy przecież czego Rosja z Putinem na czele zrobić nie może://

  Odpowiedź jest w sumie prosta...

  Na ch... Putinowi Ukraina? Krym ma.

  I to jest gwarancja, że Polski nie najedzie.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:32:45
  Czy Pan administruje na tym portalu ?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:32:45
  5*
  A tymczasem w mainstreamie Donbas jest już praktycznie zapomniany...
  Pozostaje zagadką; Jak ten konflikt potoczy się dalej ?
  Wiemy przecież czego Rosja z Putinem na czele zrobić nie może:
  https://www.youtube.com/watch?v=SmV4z0CT3S4
 • @Paulus.Aquarius 15:34:44
  //Czy Pan administruje na tym portalu ?//

  Już od dwóch lat nie administruję.
  Ale piszę. To dobry portal.

  Są lepsi ode mnie do administrowania :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:47:03
  A czy wie Pan w takim razie kto administruje neonem? Czyżby tylko Repsol?
  I w takim razie- skoro nie jest Pan adminem- to dlaczego kierował Pan do mnie uwagi ( groźby) żebym nie pisał czegoś tam jeśli chcę tu dalej pisać???
 • @Paulus.Aquarius 16:02:04
  Doradzał z życzliwości , nie uwagi czy grożby .Należy tylko podziękować . :)
 • @Paulus.Aquarius 16:02:04
  Nigdy żadnych gróźb nie kierowałem ale jeśli tak odebrałeś to wybacz.
  I możemy to sobie wytłumaczyć.

  Może tak być?

  Pozdrawiam.
 • @Paulus.Aquarius 15:36:27
  Rosja mogła zaatakować Ukrainę i dla swojego bezpieczeństwa powinna ale w początkowej fazie konfliktu. Pisałem kiedyś o co chodzi i dlaczego.
  Nie zrobiła tego i popełniła olbrzymi błąd. Rosję jej wrogowie obłażą ze wszystkich stron jak pchły biedaka. Ten kraj jest w wielkim niebezpieczeństwie który z roku na rok przybiera na sile aż pogrąży Rosję
  i to od środka a siły przeciwne dostaną to co zamierzają. Wszyscy myślą ze celem wojny z Rosją jest wymazanie jej nazwy z pamięci. Nic bardziej mylnego. Rosja zawsze będzie Rosją ale nie tą samą co wczoraj i dzisiaj.
  Polska ma odwieczny problem ze współpracą miedzy Niemcami i Rosją
  zagrażającą naszemu kraju i egzystencji. Wszyscy którzy myślą ze gdy Rosja zostanie zagarnięta dla wpływów Zachodu coś się zmieni popełniają wielki błąd. Zachodnich już rządów Rosja bez litości dla Polski wykorzysta współpracę z Niemcami. My ani dla USA ani dla zachodniej Europy nie będziemy potrzebni. Po prostu przestaniemy się liczyć a może nawet i istnieć.
 • moim zdaniem
  ... Państwo, które świadomie odcina swoich obywateli od prądu i wody nie ma prawa nazywać się "państwem"....
  Kiedyś także i o tym pisałem. "Obywatele" ci nie uznają Ukrainy i chcą się od nich odłączyć. Oni są dla państwa najzwyklejszymi buntownikami i zdrajcami. Co więcej, są śmiertelnym zagrożeniem dla struktur państwa.
  Bez względu na tragiczną sytuacje tych ludzi fakt jest faktem. Inaczej byśmy śpiewali gdyby chodziło tu o Śląsk.
  To że duża grupa wojskowych to faszyści i pro banderowcy nie zmienia faktu iż prawo jest po ukraińskiej stronie. Przykre ale prawdziwe.
  Pozostaje dodać że Rosja postąpiła z powstańcami po świńsku.
  Oszukała ich.
 • @Stara Baba 16:31:59
  "Uwielbiam" takie "fachowe" analizy Stara Babo.Mam nadzieję że wynikają tylko z głupoty (więc jakby z głowy) nie zaś z serca.Znaczyło by to bowiem żeś banderowski pomiot.
  Po pierwsze,drugie i dziesiąte....twór w którym dziennikarze zupełnie bezkarnie z telewizyjnych ekranów (i socsieci) nawołują do czystek etnicznych https://vz.ru/news/2017/5/19/870984.html nie jest państwem. W praktyce powinno to oznaczać poważne retorsje ze strony ONZ w tym delegalizacje władz.
  ONZetowskich reakcji na razie nie widać co nie znaczy że nie ma ich wogóle.
  "после начала этнических чисток Украина лишится государственности"
  http://rossaprimavera.ru/news/sergey-kurginyan-esli-na-ukraine-nachnutsya-etnicheskie-chistki-ona
  albowiem tak się może zdarzyć Stara Babo że DNR jest w mocy (militarnej) rozszerzyć swe terytorium o lwowski i iwanofrankowski obwód.Nie mówiąc o tym że Rosja w każdej chwili może uznać DNR jako odrębny podmiot.Że inni nie uznają? nie szkodzi.Państwowej odrębności Bułgarii i Rumunii też nie od razu uznano (XIXw).
 • Czegosz się spodziewać
  ...po turańszczyźnie...najgorsze jest to, że jest to systematycznie przekuwane w "nienawiść do Lachów"...pomimo mizdrzenia się kurew politycznych jak i z pisu tak i po...
 • @Paulus.Aquarius 16:02:04
  //A czy wie Pan w takim razie kto administruje neonem?//

  Wiem ale to nie są wiadomości publiczne, wybacz...

  //Czyżby tylko Repsol?//

  Znam i szanuję, choć nie zawsze się zgadzamy.

  //I w takim razie- skoro nie jest Pan adminem- to dlaczego kierował Pan do mnie uwagi ( groźby) żebym nie pisał czegoś tam jeśli chcę tu dalej pisać???//

  Stare przyzwyczajenia, dbam o poziom, nic osobistego. Ty akurat możesz pisać spokojnie, nikt nie podskoczy.

  Pozdrawiam serdecznie!
 • @Stara Baba 16:31:59
  To nie tak. Mieszkańcy Republik wiedzą, że muszą uzbroić się w cierpliwość - to są twardzi ludzie i wytrzymają do sierpnia - września 2018 roku.
  Oglądam ostatnio kilka programów w necie, powtórki z rosyjskiej tv :
  60 минут
  Вечер с Владимиром Соловьевым
  Первая Студия
  Право голоса
  Место встречи
  Oprócz Rosjan w dyskusji biorą udział Ukraińcy, Amerykanie, Anglicy, Polacy i zależnie od tematu i inni przedstawiciele różnych krajów.
  Ze strony Rosjan jest wielu przedstawicieli partii, tych opozycyjnych też, przedstawicieli Dumy, rządu FR i prezydenta.
  Mówią oni jednym głosem: nie opuszczą Republik w potrzebie. Nigdy.
  Chyba, że na Ukrainie nastąpią takie władze, że będzie możliwość wdrożenia mińskich ustaleń. Bo te w tej chwili są martwe i nie ma woli junty kijowskiej na ich wdrażanie.
  Jednak czas pracuje na korzyść Republik, nie na korzyść junty.
  Natomiast co się tyczy Śląska - a niby dlaczego, jeśli Śląsk chciałby odłączyć się od Polski to mamy go bombardować? Chyba jesteśmy cywilizowanym społeczeństwem?
  Co się tyczy samej Rosji, społeczeństwo jest bardzo skonsolidowane i Usrael może mu co najwyżej na pedał wskoczyć.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:08:16
  Jasne,że może być.
  Hmm,to kto administruje nie jest publiczną informacją?? To do kogo kierować pytania dot. funkcjonowania portalu skoro poprzez zakladke kontakt jest to nie mozliwe...no przynajmniej ja nigdy nie dostałem odpowiedzi...Do Pana Opary?
  Również pozdrawiam
 • @ikulalibal 17:16:15
  No pewnie, kto nie z nami to Żyd lub banderowski pomiot. Nie reaguje nawet już na te idiotyczne i niezrozumiale chamstwo.
  Ukraina staje się państwem i nic na to nie poradzisz. Staje się nim poprzez jej emigracje i bogacenie się obywateli. Przyjdą dla nich takie czasy ze siły, nie ważne czy zachodnie czy własne, zrobią tam porządek i poprzez głupotę władz polskich Ukraina w bardzo krótkim czasie dojdzie do standardowy i "bogactwa" Polaków. Pozwolenie na przebywanie na terenie Unii i prace
  tylko przyspieszy ten proces. To właśnie takim bajkopisarzom jak ty
  i lekceważeniu problemu zawdzięczamy przeoczenie punktu bezpieczeństwa dla Polski względem Ukrainy..
 • @lorenco 17:32:50
  "Natomiast co się tyczy Śląska - a niby dlaczego, jeśli Śląsk chciałby odłączyć się od Polski to mamy go bombardować? Chyba jesteśmy cywilizowanym społeczeństwem?"

  Wowwww, bez odpowiedzi!
 • @ikulalibal 17:16:15
  Zgadzam się z Tobą i podpisuję czterema kończynami oprócz jednego: nie, Republiki nie wezmą sobie strupa na głowę czyli zachodniej Ukrainy.
  Na pewno Rosja wcześniej czy później uzna obie Republiki, potem, jeśli do nich będą chciały przyłączyć się obwody odesski, charkowski, zaporożski, będą musiały one wywalczyć to sobie politycznie a nawet zbrojnie.
  Przy tym wątpię aby Rosja chciała przyłączyć te obwody do FR.
  Krym, przyłączony do Ukrainy w 1954 roku, nie podlega prawu ładu powojennego.
  Prawdopodobnie wróci koncepcja federacji w ramach Noworosji.
 • @Paulus.Aquarius 17:52:23
  Pisz, jeśli masz problem.
  Ktoś na pewno odpowie.

  Ja nie, jestem tylko blogerem :)
 • @Stara Baba 16:20:30
  Do tego wpisu jeszcze dodam fakt o którym wszyscy w Polsce zapominają. Do Rosji kultury europejskiej nie przywiozły polskie wojska ani Polacy. Nie dała im tego także Rzeczpospolita. Mimo iż był czas gdzie na dworach mówili po polsku to jednak ludzie pochodzenia germańskiego przybliżyli Rosję do Europy. Dla tego właśnie Polska ma tak wielkie trudności z obrona jej racji w obliczu rosyjsko-niemieckiej współpracy. Proszę o tym nie zapominać. Czy Rosja będzie pod rządami zachodu czy się wybroni
  dla nas Polaków jest to obojętne. Polska musi zmienić politykę podłóg Rosji aby poprzez wspólne interesy odepchnąć od niej Niemcy.
 • Od 2014 do 2016 roku z terytorum Donbasu republik DNR i ŁNR ,do budżetu Ukrainy odprowadzono n36,8 mld hrywien
  podatków i funduszy emerytalnych.M.in.od pracujących tam nadal firm np.miliardera Achmetowa. Firmy pozostały na terenach Republik, z powodu zabezpieczenia w surowce lub niemożności , nieopłacalności przeniesienia firm na terytotium Ukrainy!
  Dane z ukraińskiego portalu 'Apostrophe"dział biznes.
  https://economy.apostrophe.ua/article/promyshlennost/2016-07-19/biznes-v-okkupirovannom-donbasse-kto-kuda-i-skolko-platit/6233

  Po propozycji uskutecznienia ataku jądrowego na Donbas, wg pomysłu J.Tymoszenko, po propozycję niektróych deputowanych w parlamencie, dziennikarzy w prasie, środowisk neonazi/// żeby "ich zagłodzić" ...przez odcięcie całkowite prądu oraz wody i zablokowania dostaw żywności leków w konwojach humanitarnych z Rosji, jest realizowany po kawałku ten ostatni scenariusz.Po marszach 9 maja rozpocznie się proces 73 i 94 letniegich weteranów WWO, za aktywny udział w organziowaniu obchodów Dnia Żwycięstwa.
  Siłą rzeczy częśc instalacji w Donbasie jest połączonych z Ukrainą.. np. stacje transformatorowe czy stacje filtrów...
  Do kawiarni i marketów w Kijowie, wpadają agresywne bandy zastraszając ukraiński personel pogromem, jesli wypowiedzą choć słowo po rosyjsku itd....!
  https://youtu.be/wRzKyPzDui0
 • @Stara Baba 17:58:24
  /// Staje się nim poprzez jej emigracje i BOGACENIE SIĘ OBYWATELI///

  Powiedz że żartujesz.Nie wierzę że można z taką pewnością pisać rzeczy urągające powszechnie znanym faktom.
  No chyba że przez "obywateli" rozumiesz wąską grypę z Poroszenko na czele.Ci-tak,ci-faktycznie bogacą się na potęgę.
  Co do tego jak zwiększył się stan posiadania obywatela Poroszenki,obywatela Awakowa,i innych,nie będę się wypowiadać bo informacji na ten temat jest w brud.Zaś co się tycz pozostałych 30 milionów obywateli to wygląda to tak: (dane ukrainskiego ministerstwa finansów)
  http://index.minfin.com.ua/index/gdp/
 • @ikulalibal 18:26:43
  Jeżeli nie wierzysz że istnieją obywatele Ukrainy jedz chociażby do Lublina.
  Poza tym uprawiasz demagogie i politykujesz nie patrząc na fakty.
 • @ikulalibal 18:26:43
  Deputowany z partii "Swoboda'Tiagnyboka /czy jakoś tak/,Michaił Gołowko w kuluarach Werchownej Rady: za 2 lata, padła hrywna, padły pensje, wzrosła korupcja,wzrosły wszystkie opłaty komunalne np.za gaz 7 krotnie od czasów Janukowycza!
  https://youtu.be/EzTSew92yXQ
 • @Stara Baba 17:58:24
  //Przyjdą dla nich takie czasy ze siły, nie ważne czy zachodnie czy własne, zrobią tam porządek i poprzez głupotę władz polskich Ukraina w bardzo krótkim czasie dojdzie do standardowy i "bogactwa" Polaków. //

  Nie możemy na to pozwolić.

  Żebym ja nie wiedział, że "Stara Baba" to facet...

  Pozdrawiam.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:04:52
  Pisz, jeśli masz problem.
  Ktoś na pewno odpowie.

  AHA..CZYLI PISZ PAN NA BERDYCZÓW...
  :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:41:56
  Obawiam się ze te sprawy "dzięki" PiS wymknęły się Polsce z rąk. Od nas będą czerpać bezpieczeństwo i wykorzystywać koniunkturę a sławić za to będą Niemców. Zostaniemy znowu wydymani. Co gorsze, głupota z lat 1985~2005 pozwoliła na ponowne interesy Rosji z Niemcami pomijając Polskę która stała się niemiecką kolonią biznesu. Przyszłość nic dobrego nam nie wróży. Oprócz durnej polityki POPiS nie mamy w Polsce nic więcej.
 • author
  Polewanie płonących stepów benzyną ma na celu utrzymywanie ognia w ukraińskim grillu w pogotowiu. Zastanawiam się, tylko kto daje pieniądze na benzynę, niemcy czy hamerykanie? Ale wziąwszy pod uwagę że taki twór jak niemcy jest prawdopodobnie własnością hameryki, czyli niemcy .Tylko jeszcze nie wiem co chcą grillować czy Polskę , czy rusów , czy Europę, czy h..j wie co jeszcze?
  A u nas sezon na grilla i kosiarki otwarty, nasze grille są pod kontrolą. Od czasu do czasu tylko jakiś gartenzwerg się nawdycha dymu, ale media udają ze nic nie wiedza.

  of course five stars
  pozd
 • @Paulus.Aquarius 19:54:26
  AHA..CZYLI PISZ PAN NA BERDYCZÓW.

  Nie, pisz na moją pocztę.
  Jak będę mógł to poradzę. I poradzę.
 • Zawsze i wszędzie
  nie bać ukraine
 • @Paulus.Aquarius 19:54:26
  Pisz do mnie na PW. :)
 • Rząd dopłaci 800 zł do pracy Ukraińcom , a was nie dofinansuje
  Praca Ukraińców w Polsce wcale nie będzie wzbogacać Polski ani zastępować Polaków. Do pracy Ukraińcom w Polsce rząd dopłaci 800 zł , a więc pracodawcy będą zwalniać Polaków i zatrudniać cudzoziemców , którzy będą obywatelami niedofinansowanej kategorii.
  https://youtu.be/MbfWnuHDNnk
 • @Repsol 22:29:12
  spoko ;)
 • @lorenco 22:34:48
  Ave . : https://www.youtube.com/watch?v=iPZxYNKsP0w
 • @Paulus.Aquarius 22:48:16
  Ave Amigo . :) https://www.youtube.com/watch?v=fhmsX-d2WZQ
 • @Repsol 22:49:33
  Marzenia cudowne, pomijając tę aktorkę:) Podobają mi się najbardziej formacje Strzelców Podhalańskich!
  Na razie nasze obecne granice są najważniejsze!
  Tego moim zdaniem należy się trzymać.
  Pozdr.
 • @lorenco 23:01:58
  Można żyć razem w zgodzie ?. https://www.youtube.com/watch?v=JW58wcU1qrE Jak widać można , ale jakieś obce france rękami maciarwiczów i innych kretynów doprowadzą nas nas do następnej ofensywy zimowej na Moskwę . Szkoda więcej pisać . Ave.
 • @All
  https://www.youtube.com/watch?v=FQ2hq0cjsjE
 • @Repsol 23:41:30
  Jeszcze Polska nie zginęła, póki mu żyjemy!
 • @Autor
  Z notki i dyskusji wynika jedno: jakby się pozbyć PiS, to Ukraińcy by u nas byli za psy podwórzowe pilnujące gospodarstwa .
  Amerykanie samolotami rozwoziliby kwiatki i inne ładne rzeczy potrzebne zwłaszcza na pustyni, a chowane pod burkami przez tamtejsze feministki.
  Rosjanie oddawali się studiom teologicznym, a Chińczycy tkali jedwab. Hindusi mantrowali, a my mielibyśmy wieczne LB (leżenie bykiem).
  Wszystko by było, gdyby nie PiS.

  PS. Nawet prawnicy zajęliby się pracami ogrodniczymi - znaczy tym, do czego najbardziej się nadają - rozrzucaniem obornika.
  A PiS ciągle przeszkadza. O, jeszcze policja zajęłaby się pomocą w domach opieki i hospicjach.
 • @lorenco 22:34:48
  i o tym trzeba trąbić,

  800 zł to kwota, jaką wielu Polaków ma na miesięczne przeżycie
 • @trojanka 18:45:05
  wcale nie jesteśmy lepsi od Ukraińców,
  też całe lata pozwalaliśmy rządzącym na wszystko.
 • @lorenco 17:32:50
  co to znaczy śląsk? śląsk to kto ?

  nawet rozwody są trudne. A tam adwersarzem jest pojedyncza osoba. Tu mamy populację śląska, i populację reszty polski. Jakich głosów trzeba, aby dokonać rozwodu. Ponadto, obok głosów, a może ponad, jest jeszcze racja państwa. Czy obwytale mogą chwilowym kaprysem, wyrażonym w głosowaniu, zanegować rację państwa (rację stanu) ?

  Jeśli racja państwa została wykreowana przez wieki rozwoju cywilizacyjnego, to kto ma prawo ją zaniszczyć? Nawet, jeśli przeciwko racji państwa głosowałaby cała populacja, to za racją państwa głosowały wszystkie poprzednie pokolenia.
 • @interesariusz z PL 12:35:22
  ///Czy obwytale mogą chwilowym kaprysem, wyrażonym w głosowaniu, zanegować rację państwa (rację stanu) ?///

  Mogą.Kosowo jest tego najlepszym przykładem.Przecież "zachodni świat" trwając na swych niepodważalnych cywilizacyjnych pryncypiach poparł i zaakceptował dążenia albańskich kosowian i wcale nie postrzegł ich jako "chwilowy kaprys".
 • @interesariusz z PL 12:35:22
  O ile się nie mylę, Śląsk dołączył do Polski po powstaniach śląskich i w wyniku przeprowadzonego plebiscytu w 1921 roku. Czyli wola mieszkańców Górnego Śląska (kaprys) została uwzględniona.
  Jeśliby Śląsk chciałby się odłączyć od Polski, trzeba by z nim rozmawiać; co, dlaczego, po co itd. a nie bombardować.
  Jeśli chodzi o Ukrainę, została ona stworzona przez komunistów, zwłaszcza Stalina i Lenina - dołączali oni obszary do USRR jak im się podobało, nie bacząc na to, jaka ludność zamieszkuje daną ziemię.
  Teraz jak do władzy doszła junta chcąca wszystkich ukrainizować a jak zgody nie będzie to można siłowo. ( Julia Tymoszenko proponowała nawet zrzucić bombę atomową na Donbas).
  Jeśli w tej sytuacji stawiając wyżej rację państwa, na miejscu Donbasu chciałbyś żyć w ramach Ukrainy, znaczy, ze nie masz instynktu samozachowawczego.
 • @lorenco 13:42:36
  Gdyby Polacy kierowali się "instynktem samozachowawczym" Polska już dawno by nie istniała. :)
  Niedawno czytałem i to chyba na Neonie jak w heroiczny sposób Polacy utracili Śląsk na rzecz czeskich wojsk. Naprawdę niesamowita historia którą wszyscy Polacy powinni znać.
 • @Stara Baba 15:26:09
  Powstańcy Śląscy walczyli przeciwko germanizacji, Powstańcy Donbasu walczą przeciwko ukrainizacji - i to jest instynkt samozachowawczy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:36:08
  Prowokujesz, Panie Wojtasie, prowokujesz...

  Przecież w tekście nic o pisie nie było.

  A Pan wszędzie widzisz pis. Co na to Pański okulista? Z tego co wiem, daleko Pan nie masz. Do okulisty.
 • @Stara Baba 15:26:09
  Babo,

  To czeskie wojsko coś w końcu wygrało? :)))))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:57:07
  Wtedy Bohemians byli naszymi wrogami a zabrali nam wtedy cały Śląsk.
 • @Stara Baba 17:07:26
  Masz Pan rację, umknęło mi...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:25:40
  Dramat Ukraińców. Trump tą decyzją zostawia ich na lodzie.

  Od samego początku konfliktu, który trwa już blisko cztery lata, Stany Zjednoczone wspierały działania ukraińskiej armii. Donald Trump postanowił się jednak z tego wycofać. Ukraińcy panikują i oburzają się, że Trump zostawił ich na lodzie.

  Za czasów sprawowania rządów przez Baracka Obamę amerykańskie władze obiecały, że w 2018 roku przeznaczną 300 milionów dolarów na pomoc wojskową dla Kijowa. W budżecie na 2018 roku Pentagon nie przewidział jednak takich wydatków.
  – Ta pomoc miała dla nas bardzo duże znaczenie, zarówno bezpośrednie, wojskowe, jak i polityczne. To drugie było nawet ważniejsze od pierwszego – mówi kijowski ekspert – Ołeksij Melnyk.

  Władze Ukrainy również są zaskoczone taką decyzją obozu nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Poczuli się oni opuszczeni w czasie najwyższej próby.

  Decyzja Trumpa nie szokuje jednak aż tak bardzo jego krytyków. Ich zdaniem prezydent nie chce angażować się w konflikt z Rosją na terenie Europy, czemu już wcześniej dawał wyraz. Przypominają oni jego słowa z rozmowy z Siergiejem Ławrowem, która odbyła się na początku maja.

  – Mnie niezbyt interesuje konflikt na Ukrainie, ale jest on ważny dla moich krytyków – miał powiedzieć rosyjskiemu ministrowi Donald Trump.
  http://pikio.pl/dramat-ukraincow-trump-zostawia-ich-na-lodzie/#
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:36:08
  Wydaje mi się, że krytyka obozu rządzącego jaki by nie był jest wskazana, ponieważ rządzący mają tak, że często obrastają w piórka.
 • @lorenco 18:35:54
  //Dramat Ukraińców. Trump tą decyzją zostawia ich na lodzie.//

  PAX Russo - Americana pod żydowskim zarządem działa jak należy.

  Następny milion Ukraińców może się pakować i s...ć do Polski. Kaczyński zrobi ich Natione Polonus a Polska stanie się krajem przechodnim emigrancko - imigranckim.
  http://www.salon24.pl/video/11644,14-proc-polakow-rozwaza-emigracje-zarobkowa

  //Rosja i USA wspólnie poparły atak na Irak. Poparły rezolucje nr 678 i 1441 to doprowadziło do zamordowania Saddama Husajna i masowej emigracji milionów Irakijczyków. Rosja w 2011 mogła zawetować rezolucję ONZ ws Libii, ale wstrzymała się od głosu i dała tym samym zielone światło do zamordowania Kadafiego. Droga do Europy została otwarta. Niedawna luty 2016 Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium [Munich Security Conference] przejdzie do historii podobnie jak konferencje w Teheranie, Jałcie czy Poczdamie. Tam to właśnie Stany Zjednoczone porozumiały się z Rosją w sprawie podziału stref wpływów w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie.//
 • @lorenco 13:42:36
  Ukraina w tej chwili to żerowisko. Tam sie dopiero montują konstrukcje różne. Zlatują się tam sępy z całej planety, na razie to się montuja i kąsają wzajemnie. Ukraińcy narodowcy( bandermani) słusznie zostali odciągnięci od żerowiska i umieszczeni w okopach koło Donbasu, maja nie przeszkadzać . Jak przyjdzie czas to ze dwa loty ruskie lub hamerykańskie i po banderowcach wspomnienie zostanie. To jest deal rozdawaczy kart, ponad medialnymi propagandowymi strukturami państwowymi , trudno wyczuć jaka nasza rola, wyczuwam dynamiczne zmiany.
  pozdr
 • @Zorion 20:10:38
  No popatrz jak to jest, to samo co Ty już przewidział nasz znakomity polityk: cytat z tekstu Romana Dmowskiego:

  "...Nie ma siły ludzkiej, zdolnej przeszkodzić temu, ażeby oderwana od Rosji i przekształcona na niezawisłe państwo Ukraina stała się zbiegowiskiem aferzystów całego świata, którym dziś bardzo ciasno jest we włas­nych krajach, kapitalistów i poszukiwaczy kapitału, organizatorów przemysłu, techników i kupców, speku­lantów i intrygantów, rzezimieszków i organizatorów wszelkiego gatunku prostytucji: Niemcom, Francuzom, Belgom, Włochom, Anglikom i Amerykanom pośpieszyliby z pomocą miejscowi lub pobliscy Rosjanie, Polacy, Ormianie, Grecy, wreszcie najliczniejsi i naj­ważniejsi ze wszystkich Żydzi. Zebrałaby się tu cała swoista Liga Narodów…

  Te wszystkie żywioły przy udziale sprytniejszych, bardziej biegłych w interesach Ukraińców, wytworzyłyby przewodnią warstwę, elitę kraju. Byłaby to wszakże szczególna elita, bo chyba żaden kraj nie mógłby poszczycić się tak bogatą kolekcją międzynarodowych kanalii.

  Ukraina stałaby się wrzodem na ciele Europy; lu­dzie zaś marzący o wytworzeniu kulturalnego, zdrowego i silnego narodu ukraińskiego, dojrzewającego we własnym państwie, przekonaliby się, że zamiast własne­go państwa, mają międzynarodowe przedsiębiorstwo, a zamiast zdrowego rozwoju, szybki postęp rozkładu i zgnilizny.

  Ten, kto przypuszcza, że przy położeniu geograficznym Ukrainy i jej obszarze, przy stanie, w jakim znajduje się żywioł ukraiński, przy jego zasobach ducho­wych i materialnych, wreszcie przy tej roli, jaką posiada kwestia ukraińska w dzisiejszym położeniu gospodarczym i politycznym świata, mogłoby być inaczej – nie ma za grosz wyobraźni.

  Kwestia ukraińska ma rozmaitych orędowników, za­równo na samej Ukrainie, jak poza jej granicami. Między ostatnimi zwłaszcza jest wielu takich, którzy dobrze wiedzą, do czego idą. Są wszakże i tacy, którzy rozwią­zanie tej kwestii przez oderwanie Ukrainy od Rosji przedstawiają sobie bardzo sielankowo. Ci naiwni najlepiej by zrobili, trzymając ręce od niej z daleka."
  Całość: Roman Dmowski – “Kwestia ukraińska”
  https://konwentnarodowypolski.wordpress.com/2013/12/02/roman-dmowski-kwestia-ukrainska/

  Również pozdrawiam:)
 • @lorenco 18:40:18
  To niech to będzie krytyka, a nie "fake newsy"
 • A po co ?
  Nie wiem po co Polska miałaby coś robić. Dla nas jest to sytuacja idealna.
 • @Stara Baba 16:31:59
  "nie zmienia faktu iż prawo jest po ukraińskiej stronie. Przykre ale prawdziwe."

  Większość obywateli Ukrainy wybrała Janukowycza i Partię Regionów. Ta legalna władza została siłą obalona przez nacjonalistów z Zachodniej Ukrainy wspieranych przez zagranicę.

  Po czyjej stronie jest prawo?
 • @Stara Baba 17:58:24
  "Staje się nim poprzez jej emigracje i bogacenie się obywateli."

  Nie wiem jak emigracja pomaga, ale co do bogacenia to Ukraina jest już 2 i pół raza biedniejsza od Białorusi, a była dawniej zamożniejsza.
 • @Stara Baba 18:37:05
  Szanowny Panie z przykrością muszę stwierdzić, że mija się Pan z prawdą, z faktami. Otóż w dacie podarowania Ukrainie niepodległości same kopalnie w Donbasie wydobywały więcej węgla niż wydobywano łącznie w całym naszym kraju. PKB było większe, pomimo , że u nas był już "kapitalizm". Ludzie nie znali tam głodu, ale żyli skromnie. Napisał Pan, że istnieją obywatele Ukrainy i znajdują się w np. Lublinie oraz, że niebawem gospodarka Ukrainy dogoni naszą. Ośmielam się nie zgodzić z Pana zdaniem. Moim zdaniem aby być obywatelem jakiegoś kraju to ten kraj musi posiadać atrybuty państwa. Ukraina jest sztucznym tworem zbudowanym na ziemiach nigdy do Ukrainy nie należących. Tak samo ludzie zamieszkujący tam w znacznej większości nie czują się Ukraińcami. Gdyby to był naród to znałby swój hymn. A nie znają. To właśnie dlatego jest tak nasilona ukrainizacja na tych terenach aby potomków Polaków, Słowaków, Węgrów , Rumunów i Rosjan na siłę przekonać , że są Ukraińcami. Nie jest Panu znana nowa treść podręczników do historii na Ukrainie. Gdyby byli "obywatele" na Ukrainie pojmowani jako naród to nie trzeba byłoby tworzyć fikcyjną historię. Nie walczono by z językiem polskim czy rosyjskim. Dla mnie obywatel to osoba która w zagrożeniu państwa o ile może ( z uwagi na płeć lub wiek) zgłasza się do obrony ojczyzny. Ale tam nikt się dobrowolnie nie zgłasza. Ludzie masowo wyjeżdżają za granicę na studia lub do pracy. Osoby które mogłyby walczyć. I co, oni nie mają złudzeń takich jak Pan. Odpowie Pan, że są ochotnicze pułki np. Azow i in. Tak , ale oni nie idą tam aby bronić Ukrainy tylko aby palić, gwałcić, mordować i kraść. I to swoich obywateli.
  A teraz odnośnie gospodarki. Jeżdżąc do Lwowa widziałem wsie takie które znam z Polski ale z lat 60 - tych. Na polach nie było młodych ludzi ale stare baby (sorry tak było). To był rok 2004. Autobusy z naszych lat 65-70. Wszechobecna korupcja , szara strefa 70% co przyznawali sami urzędnicy. Wszędzie bieda. Jeżeli twierdzi Pan, że Ukraina nas dogoni gospodarczo to nie jest to możliwe. Nie dlatego, że my się rozwijamy szybko, ale dlatego, że tam wszelkie pomoce (w całości bezzasadne) nie trafiają tam gdzie mają trafiać, ale są rozkradane. Kiedyś nadejdzie dzień, że świat zda sobie sprawę, że dość utrzymywania nierobów. Oni nie żyją na pustyni tylko na czarnoziemach. Na koniec niech mi Pan powie dlaczego najlepsze polskie kluby piłkarskie od wielu lat nie grają w lidze mistrzów, a grają ukraińskie. Po prostu rozdęta oligarchia.
  Pozdrawiam.
 • @Pedant 11:17:01
  Bieda, ciągle tylko płaczą o pieniądze bo one bidne są i uciemiężone przez Rosję, jednak kasę na zakup komponentów do brudnej bomby mają.
  Ukraina rozwija program bomby atomowej.
  Tekst w j. angielskim:
  https://en.news-front.info/2017/05/24/ukraine-developing-atomic-bomb-program/
 • @Stara Baba 18:11:32
  @Stara Baba 16:20:30
  "Do tego wpisu jeszcze dodam fakt o którym wszyscy w Polsce zapominają. Do Rosji kultury europejskiej nie przywiozły polskie wojska ani Polacy. Nie dała im tego także Rzeczpospolita. Mimo iż był czas gdzie na dworach mówili po polsku to jednak ludzie pochodzenia germańskiego przybliżyli Rosję do Europy. Dla tego właśnie Polska ma tak wielkie trudności z obrona jej racji w obliczu rosyjsko-niemieckiej współpracy. Proszę o tym nie zapominać. Czy Rosja będzie pod rządami zachodu czy się wybroni
  dla nas Polaków jest to obojętne. Polska musi zmienić politykę podłóg Rosji aby poprzez wspólne interesy odepchnąć od niej Niemcy."

  Owszem przywiozły i za komuny ,a i teraz też. I każdy brał co chciał i mu sie podobało czy ziołolecznictwo czy książki ,płyty meble za komuny

  No chyba że masz na myśli "wysoką kulturę" jak komunizm i mutacje stalinizm i leninizm zaprowadzane przymusowo. Pol Pota jarzysz też eksportował. A demokratyzacja to w sumie depopulacja

  Ech sądzę że nasi przodkowie mieli rację promując własną kulturę.
  Choć kultura europejska też się uczy... multi kulti zaprowadza nie bronią a praniem "muzgu". Przykro babo że i Ciebie dopadło.

  Ale nie wiadomo czy wysoka kultura nie zaprowadzi nam jurnych uchodźców pod bronią
 • @gnago 09:27:47
  no i poco pisać bzdety?
  :-)))) Nawet będący stolicą przez 2 stulecia Saint Petersburg w większości pobudowali etniczni Niemcy. Co ja "paczę" nawet rodzina carska to rodzina niemiecka. (etniczni bo państwa Niemcy wtedy nie było.)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej